Zapomínání je projevem zdravého mozku

Projevem dokonalé paměti není schopnost pamatovat si naprosto vše, s čím se člověk potká, ale naopak umět efektivně zapomínat. Ačkoli chorobné zapomínání může být projevem neurologických potíží, běžné vypouštění informací je zdravým projevem mozku.

„Cílem paměti je optimalizovat rozhodování,“ tvrdí docent Blake Richards z University of Toronto Scarborough.

Vědět, kdy je zapomenutí nepodstatného významnější než pamatování si všeho je velmi důležitým rysem zdravě fungující paměti.

„Je důležité, aby mozek uměl zapomínat nedůležité detaily a místo toho se zaměřoval na věci, které mu pomáhají se správě rozhodovat v reálném prostředí. My jsme prokázali, že v mozku existují mechanismy, které podporují zapomínání a že se liší od těch, které řídí ukládání informací do paměti,“ tvrdí spoluautor výzkumu doktor Paul Frankland.

Nepřátelé paměti

Ačkoli je určitá míra zapomínání přirozená a zdravá, pokud přeroste určitou míru, signalizuje problém. Náš mozek není v takové kondici jako dřív. A mnohdy mu nepomáháme an svým životním stylem. Jaké zlozvyky mu škodí nejvíce?

Mlsání

O škodlivých dopadech cukru na lidský organismus se píše neustále. Ale zatímco většina lidí se zaměří především na projevy nadměrné konzumace slazených pokrmů na naší postavě, málokdo také ví, že cukr nesvědčí ani mozku. Negativně ovlivňuje nejen paměť, ale také schopnost učit se nové věci.

Závislost na technologiích

Na svých mobilních telefonech máme upomínky na schůzky, ale také partnerovy/partnerčiny narozeniny, používáme Google kalendář, v autě se řídíme navigací, i jednoduché počty svěříme kalkulačce… Zkrátka svůj mozek už nijak zvláště nezatěžujeme. Což je škoda, protože i on potřebuje trénink. Jinak hrozí snížená schopnosti pamatovat si a soustředit se. Co takhle jej „potrápit“ alespoň nějakým cvičením či hrou?

Multitasking

Zatímco dříve se soudilo, že lidé, kteří jsou schopni dělat několik věcí najednou, jsou nejspíš mnohem chytřejší než ostatní a jejich mozek je zkrátka výkonný a dobře trénovaný, současné studie ukazují, že to nebude tak růžové. Podle všeho multitasking zhoršuje schopnost soustředění a na náš mozek má podobný vliv jako nedostatek spánku. Podle vědců mozku mnohem více prospívá, když mu dovolíte soustředit se nejprve na jednu a teprve potom na další věc.

Sedavý způsob života

Že mozek a pohyb spolu nemohou souviset? Ale mohou! A souvisejí. Řada výzkumů prokázala, že lidé, kteří do svého života zařadí pravidelný pohyb (a nemusejí podávat zrovna zázračné sportovní výkony), mají mnohem zdravější neurony. Což pozitivně ovlivňuje jejich paměť, ale také kreativitu.







Sledujte nás na sociálních sítích:

Reklama


Horoskopy

Beran

Beran

21. 3. - 20. 4.

Tento týden pro tebe přinese silný proud kreativní energie. Je to hned zkraje nového lunarického cyklu, který pro tebe znamená nové počátky, takže je to skvělý čas, abys začal(a) nové projekty nebo přivedl(a) nové nápady k životu. Nerad(a) opoutáv&a... Více

Vybrat znamení

Nastavení horoskopu

Vyberte si znameni, které chcete zobrazovat.

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit se Registrovat