Nespavost zvyšuje riziko infarktu o pětinu

Nespavost a nedostatek spánku jsou velmi zhoubné pro zdraví srdce a cév. Nekvalitní a nedostatečně dlouhý spánek souvisejí se zvýšeným rizikem rakoviny, diabetu, obezity a také infarktu a mrtvice. Z rozsáhlého výzkumu vyplývá, že nespavost zvyšuje riziko srdečně-cévních příhod o pětinu.

Vědci z Pekingu sledovali půl milionu osob středního věku po dobu deseti let. Mezi osobami, které trpěly nespavostí, bylo během té doby o pětinu více infarktů a mrtvic než ve skupině, která spala dobře.

„Tyto výsledky naznačují, že pokud můžeme léčit nespavost… můžeme snížit také počet infarktů, mrtvic a dalších onemocnění, které s nepsavostí souvisejí,“ míní doktor Li-ming Li z Pekingské univerzity.

Trápí vás nespavost? Zapomeňte na pilulky, jde to i jinak!

Neztrácejte čas vyleháváním

Do postele byste měli zamířit až tehdy, když pocítíte únavu a ospalost. Pokud neusnete do 15 minut, už je něco špatně a je lepší, když znovu vstanete a začnete se věnovat nějaké činnosti. Spíše nějaké příjemné, než se opět začíst do firemních e-mailů, je na čase sáhnout po dobré knize, nebo se věnujte manuálním činnostem, uvidíte, že za pár minut u toho začnete klimbat. A to je správný čas vrátit se zpět do postele.

Nedovolte, aby se ložnice proměnila v pracovnu

V dnešní době je náročné nemít v ložnici nějakou tu moderní technologii, a to myslíme od mobilního telefonu, televize až po notebook, který si často bereme až do postele. Snažte se z ložnice udělat pouze relaxační zónu a co nejvíce omezte elektroniku. Světlo z monitorů a telefonů snadno obalamutí náš mozek a ten zkrátka nemá důvod vyslat signál ke spánku. Ložnice je místem odpočinku a spánku a tak by to mělo zůstat.

Vytvořte si oázu klidu

V posteli se musíte cítit příjemně. Nerozhoduje, zda spíte na nejdražším matraci, ale také jak se celkově cítíte. Dbejte na vhodnou teplotu, v ložnici by nemělo být ani přetopeno, ani byste neměli cítit chlad. V obou případech je klidný spánek rázem vyloučen. Odstaňte z ložnice všechny rušivé elementy, například tikající hodiny, různé světelné doplňky, i jedna svítící dioda ze spotřebiče vás dokáže pěkně otravovat.

Uvědomte si, co večer konzumujete

Večer nepijte kávu, kolové nápoje ani nejezte čokoládu. Tyto potraviny obsahují kofein, který je silný stimulující prostředek. Před odchodem do postele také nekuřte. I nikotin má totiž silné povzbuzující účinky. Před spánkem není vhodná ani konzumace alkoholu, ta klidnému spánku nijak nepřidá, a hlavně, ráno se budete cítit pěkně rozlámaní.

Krátká procházka nebo teplá koupel

Ve spánku dochází ke snížení teploty, nejvyšší teplotu má lidské tělo přes den, pokles tělesné teploty vyvolává ospalost. Vyberte si na procházku pozdní odpoledne nebo podvečer. Při pohybu se protáhnou svaly, zvýší se tělesná teplota a následně se tělo snadněji poddá spánku. Teplá lázeň také zvýší teplotu organismu a jakmile teplota těla začne klesat, objeví se pocit únavy.

Pomocníci z přírody

Spánek si také můžete snadněji navodit tím správným čajem či za pomoci aromaterapie. Vhodné jsou například heřmánek, levandule nebo pomeranč.







Sledujte nás na sociálních sítích:

Reklama

Tip na večeři

Více tipů

Horoskopy

Beran

Beran

21. 3. - 20. 4.

Tento týden bude pro tebe zvláště silný v oblasti tvé kreativity a emocionálního výrazu. Soustřeď se na sebeobjevování a nauč se ocenit své vlastní umělecké schopnosti, i když se ti zdají méně zkušené než ostatních. Buď s... Více

Vybrat znamení

Nastavení horoskopu

Vyberte si znameni, které chcete zobrazovat.

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit se Registrovat