Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Chřipku může dostat i váš pejsek. Poznejte ji včas

13.02.2018 | Bydlení a design

Ze všech stran slyšíme o tom, jak u nás probíhá epidemie chřipky. Jenže tohle virové onemocnění není vlastní jen lidem. Postihnout může také naše čtyřnohé miláčky. Jak u nich chřipku poznat a proč ji rozhodně nepodceňovat?

Tak jak u člověka je chřipka u psa způsobena viry. A i když u řady mazlíčků proběhne téměř bez komplikací, některé pejsky může i ohrozit na životě. Například když má zvíře jiné zdravotní obtíže nebo se k virové přidá i bakteriální infekce.

Chřipka má u psa řadu různých příznaků, přičemž některé se mohou překrývat s jinými nemocemi, a tak je obtížné si jich všech všimnout. Které jsou však nejčastějšími ukazateli, že má váš miláček virózu?

Kašel

Nejběžnějším a nejčastějším příznakem chřipky u psa je kašel. A to velmi intenzivní a dlouho přetrvávající (pokud ho neléčíte, může váš miláček kašlat i tři týdny). U chřipky navíc hrozí (podobně jako u lidí), že přidá-li se bakteriální infekce, může pejsek skončit se zánětem plic. A tak je nejlepší včas vyhledat veterinární pomoc.

Výtok z nosu, kýchání

Ucpaný nos a žlutý až žlutozelený výtok je jedním ze symptomů chřipky. Na rozdíl od rýmy může přijít zcela náhle, s nebývalou intenzitou a pejskovi může trvat i dva až tři týdny, než se výtoku z čumáčku zbaví. Navíc je jasné, že ucpaný čumák bude mít nejspíš jako u člověka za následek kýchání.

Nechuť k jídlu

Podobně jako nemocný člověk nemívá zrovna velký apetit, tak i váš pes může najednou zcela ignorovat misku s krmením. To je u psů obecně znakem, že je něco v nepořádku. Pokud se přidají i další symptomy, je na čase vyrazit na veterinu.

Třes

Většinou se pejsci třesou, pokud jim je zima nebo jsou ve velkém stresu (což ovšem poznáte). Jenže co když je váš miláček v příjemně vytopené místnosti a přesto vypadá, jako byste jej vyšoupli na mráz? Může se jednat o příznak horečky nebo bolesti.

Horečka

A když už jsme zmínili horečku – pokud máte pocit, že je pes na dotek teplejší než obvykle (aniž by se právě vyhříval u rozpálených kamen), má suché dásně a horký čenich nebo „skleněné“ oči, může mít teplotu. Rozhodně nepodávejte zvířeti žádné léky na zmírnění horečky, jež jsou určené pro lidi! Mohou být totiž pro psy smrtelné.

Letargie

Jen si vzpomeňte, jak při chřipce nemáte na nic sílu, jste bez nálady a jediné, čeho jste schopní, je ležet bez hnutí v posteli. Psi to mají podobně. Ztráta zájmu o cokoli a změna chování je u psa vždy stav, který by neměl být brán na lehkou váhu.

Co dělat?

Pokud u pejska zpozorujete některé z popsaných symptomů a máte podezření, že by mohl mít chřipku, vyrazte k veterináři. Vzhledem k tomu, že se jedná o onemocnění nakažlivé, vyplatí se nebrat zvíře hned do čekárny, ale nechat ho v autě, než na vás přijde řada, aby se viry nerozšířily na další zvířecí pacienty.

Lékař psa vyšetří a předepíše vhodnou léčbu. Pejska budete muset nějakou dobu držet v teple a klidu, nepřepínat ho na vycházkách a dopřávat mu dostatek tekutin a pestrou stravu.

Ve většině případů se nemusíte bát, že by onemocnění mělo vážný průběh, nicméně se nevyplatí chřipku podcenit (především u starších psů a štěňat).

Nevyhazujte zbytky z kuchyně. Budete překvapeni, jak užit...

Krůtí maso plněné banánem

Krůtí maso plněné banánem

12 hlasů
60min 507 kJ 190 Kč

Nejčtenější články

Tip na oběd

Polévka s avokádem

11 hlasů
20min 313kJ 85 Kč

Osvěžující, snadná a chutná polévka.

Králík na smetaně s tymiánem

24 hlasů
1h a 45min 422kJ 270 Kč

Králík na česneku, nebo na smetaně je klasika, vyzkoušejt...

Poradny

Kdo platí zdravotní pojištění po konci podpůrčí doby?

Dobrý den, jestliže jste po ukončení dočasné pracovní neschopnosti nastoupila zpět do zaměstnání ... Více

Jaký je postup výpočtu příspěvku na bydlení?

Dobrý den,je možné, že problém je ve výši tzv. normativních nákladů na bydlení. Výše příspěvku na... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Budete si dělat zálusk na jistou osobu, která je o dost mladší než vy. I když byste rádi vyzkoušeli, jaké by to s dotyčným bylo, nakonec nejspíše poslechnete hlas rozumu a racionality. Uvědomujete si totiž, že vztah by nikdy neměl velkou perspektivu.

Více