Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Co všechno můžete chytit od domácích mazlíčků

Ano, to jsme MY ŽENY v redakci Bety.cz. Jsme jedinečné, tak jako každá z vás! Jsme jako puzzle, kde je na první pohled každý kousek jiný, ale když je dáte dohromady, perfektně to sedí!

Zobrazit další články autorky

15. 9. 2018 | Bydlení a design

Kdejaký páníček se nechá denně olizovat svým psím miláčkem, neřeší kočičí škrábnutí nebo si po čištění klecí pro hlodavce zapomene umýt ruce. Málokdo už ale myslí na to, jaké choroby na nás mohou sebečistotnější zvířátka přenést.

Salmonela i slepota

Divili byste se, co všechno vám může způsobit nevinné psí olíznutí. Pejsci tráví většinu času očicháváním výkalů a moči, ve kterých se to bakteriemi jen hemží. Není divu, že se pak jejich majitelé potýkají s průjmy, zvracením, nebo dokonce bolestmi hlavy a očí.

Velmi snadno na vás mohou přenést bakterie salmonelózy, campolybacterii, či dokonce toxokarózy. Toxokaróza je obzvlášť nebezpečná. Jde o parazita, který tvoří cysty v mozku a očích, což může končit až oslepnutím.

Nemoc kočičího škrábnutí

Nejčastější infekcí přenosnou z kočky na člověka je bartonelóza, která se přenáší škrábnutím nebo kousnutím infikovanou kočkou. Nakazit se ale můžete i od infikovaných blech.

Lidé, kteří onemocní, mají zvětšené mízní uzliny, trpí horečkami, bolestmi hlavy, kloubů a svalů, únavou a nechutenstvím. Příznaky jsou velmi podobné chřipce. Zdraví lidé nemoc většinou bez obtíží přejdou, i když léčba může být poměrně zdlouhavá. Lidem se špatnou imunitou však může nemoc přivodit závažné následky a v některých případech i smrt.

Leptospiróza či listerióza

Často dětem pořizujeme morčátka, křečky nebo potkany, ale i ti jsou potenciální hrozbou, pokud jde o choroby, které mohou přenášet. Jde především o leptospirózou a listeriózu, která je nebezpečná zejména pro těhotné ženy a jejich plod. Leptospiróza se projevuje horečkou a bolestmi kloubů a svalů. Nemocný blouzní a může trpět i psychózami. Po několika dnech příznaky odeznívají, aby se zanedlouho vrátily v mnohem větší míře.

Listerióza se projevuje jako střevní chřipka. Nakažený trpí průjmy a zvracením, bohužel, pokud není včas odhalena, může mít vážnější následky. Chov hlodavců v domácnosti se nedoporučuje, především pokud v bytě žije novorozenec, senior nebo někdo se slabým imunitním systémem. K nákaze dochází především kontaktem s podestýlkou zvířat, která je nasáklá kontaminovanou močí a výkaly.

Psitakóza a ornitóza

Ani u ptáků se nevyhnete strašákovi v podobě přenosných chorob. Nejrozšířenější jsou především psitakóza a ornitóza. Přenos na člověka se děje obvykle vdechnutím infikovaného prachu nebo přímým stykem s nemocnými ptáky. Onemocnění se většinou projevuje jako zápal plic nebo vzácněji jako zánět mozkových blan.

Časté chyby při praní prádla. Na které si dát pozor

Salát se zeleninou

Salát se zeleninou

8 hlasů
50min 341 kJ 45 Kč

Nejčtenější články

Tip na oběd

Zapečený květák s pórkem

12 hlasů
1h a 10min 352kJ 70 Kč

Zapečený květák jako příloha nebo samostatné jídlo.

Kuřecí paličky s medem a česnekem

8 hlasů
13h a 10min 561kJ 220 Kč

Voňavé, vynikající pečené kuřecí paličky.

Poradny

Mám nárok na nemocenskou po vyčerpání ošetřovného?

Dobrý den,to, že jste se ihned po ošetřování dítěte ocitla v dočasné pracovní neschopnosti, by ne... Více

Dostanu nemocenskou, když jsem po RD nepracovala?

Dobrý den,dle mého názoru byste na nemocenskou mít nárok měla, stejěn jako v případě, kdy byste n... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Obrníte se proti neúspěchu a budete raději počítat s tím nejhorším. V koutku duše ale pořád doufáte, že by vaše sny a touhy mohly vyjít. Pokud tomu budete věřit i nadále a přistupovat ke svým snahám pozitivně a s nadhledem, žádná skeps...

Více