Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Žijte ekologicky, pořiďte si domů vermikompostér

Ano, to jsme MY ŽENY v redakci Bety.cz. Jsme jedinečné, tak jako každá z vás! Jsme jako puzzle, kde je na první pohled každý kousek jiný, ale když je dáte dohromady, perfektně to sedí!

Zobrazit další články autorky

9. 12. 2018 | Bydlení a design

Napadlo vás někdy, že si třeba i v panelákovém bytě můžete založit kompost? Pokud ne, tak čtěte! Konečně mají i lidé v bytech bez zahrádek možnost žít trochu více ekologicky a zároveň prokázat službu svým rostlinám.

Co je to?

Vermikompostér je nádoba složená ze tří plastových pater, určená k domácímu kompostování kuchyňského bioodpadu za pomoci žížal. Nejprve používáte patra pouze dvě, přičemž do vrchního nejprve založíte vhodnou půdu pro život žížal. Ta je tvořena kokosovým vláknem nebo trochou rašeliny. Poté do něj sypete odpad z kuchyně (slupky, zbytky zeleniny atp.) Spodní patro obsahuje husté sítko, a ukládá se v něm takzvaný „žížalí čaj“. Třetí patro přidáváme až ve chvíli, kdy je to, ve kterém se nacházejí žížaly, docela plné. Nejvýše položený díl zakryjeme víkem, jelikož žížaly jsou světloplaché. A také z důvodu eliminace případného zápachu.

Kam s ním?

Vermikompostér lze umístit prakticky kamkoliv, kde se teplota pohybuje mezi 15–20 °C. Tedy na chodbu, toaletu, do kryté lodžie, do garáže, kuchyně, ale není výjimkou, že si ho dnes pořizují i kanceláře či školy do svých tříd. Při dodržování správného kompostování obsah kompostéru nezapáchá. Celý proces tkví v rychlé přeměně bioodpadu na humus, který ocení zejména zahrádkáři nebo lidé, kteří na svém balkoně rádi pěstují okrasné květiny.

Co dál?

Kompost, který po zhruba třech měsících získáme, je plný účinných enzymů a přírodních růstových hormonů a lze jej přimíchat k zemině, kterou používáme do truhlíků či květináčů. „Žížalí čaj“, který nalezneme v nejnižším patře kompostéru, je vynikající tekuté hnojivo. Ředí se 1 : 1 s vodou a ideální je pro zalévání pokojových květin.

Kde pořídím?

Vermikompostér si můžete objednat přes internet, kde naleznete více druhů, které jsou zároveň designovým kouskem. Další možností je vyrobit si ho. Jako základ totiž dobře poslouží tři plastové kbelíky opatřené pevným víkem, jaké vám zbudou například od barvy. Všechny tři kbelíky přiklopte víkem a postavte na sebe. Prvnímu shora udělejte do dna díry o velikosti jednoho centimetru, od sebe vzdálené pět centimetrů, které budou sloužit pro přelézání žížal. Prostřednímu kbelíku udělejte díry jak do víka, tak i do dna a poslednímu, který je vespod, pouze do víka. Do nejspodnějšího kbelíku pak bude odkapávat hnojivo.

Kam na žížaly?

Žížaly do vermikompostéru zakoupíte přes internet nebo ve specializovaných prodejnách či rybářských potřebách. Pro tento účel se však nasazují kalifornské žížaly, které jsou žravější, než ty, které běžně vykopáváte na zahrádce. Ovšem lze samozřejmě použít i ty.

Bylinky, které pohodlně přežijí zimu i venku

Placičky z rybího filé

Placičky z rybího filé

11 hlasů
50min 701 kJ 85 Kč

Nejčtenější články

Tip na oběd

Králík na houbách

9 hlasů
1h a 30min 379kJ 220 Kč

Velmi chutný králík s houbami.

Třešňová bublanina

24 hlasů
60min 813kJ 80 Kč

Osvědčený recept na bublaninu.

Poradny

Při péči o malé dítě za mě platí pojištění stát?

Dobrý den,během péče o dítě do čtyř lět věku za Vás sociální pojištění není přímo hrazeno, ale do... Více

V říjnu mi končí RD, můžu už teď podat výpověď?

Dobrý den,rodičovská dovolená je poskytována nejdéle do tří let věku dítěte. Pokud se po jejím sk... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Zrozence tohoto znamení čeká týden plný modrého nebe bez mráčků (tedy obrazně řečeno). Využijte toho, odhoďte nedůležité starosti a žijte naplno! Pokud do svých plánů navíc zahrnete milovaného člověka, vyhnete se potenciálním problémům, které...

Více