Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Žijte ekologicky, pořiďte si domů vermikompostér

Ano, to jsme MY ŽENY v redakci Bety.cz. Jsme jedinečné, tak jako každá z vás! Jsme jako puzzle, kde je na první pohled každý kousek jiný, ale když je dáte dohromady, perfektně to sedí!

Zobrazit další články autorky

09.12.2018 | Bydlení a design

Napadlo vás někdy, že si třeba i v panelákovém bytě můžete založit kompost? Pokud ne, tak čtěte! Konečně mají i lidé v bytech bez zahrádek možnost žít trochu více ekologicky a zároveň prokázat službu svým rostlinám.

Co je to?

Vermikompostér je nádoba složená ze tří plastových pater, určená k domácímu kompostování kuchyňského bioodpadu za pomoci žížal. Nejprve používáte patra pouze dvě, přičemž do vrchního nejprve založíte vhodnou půdu pro život žížal. Ta je tvořena kokosovým vláknem nebo trochou rašeliny. Poté do něj sypete odpad z kuchyně (slupky, zbytky zeleniny atp.) Spodní patro obsahuje husté sítko, a ukládá se v něm takzvaný „žížalí čaj“. Třetí patro přidáváme až ve chvíli, kdy je to, ve kterém se nacházejí žížaly, docela plné. Nejvýše položený díl zakryjeme víkem, jelikož žížaly jsou světloplaché. A také z důvodu eliminace případného zápachu.

Kam s ním?

Vermikompostér lze umístit prakticky kamkoliv, kde se teplota pohybuje mezi 15–20 °C. Tedy na chodbu, toaletu, do kryté lodžie, do garáže, kuchyně, ale není výjimkou, že si ho dnes pořizují i kanceláře či školy do svých tříd. Při dodržování správného kompostování obsah kompostéru nezapáchá. Celý proces tkví v rychlé přeměně bioodpadu na humus, který ocení zejména zahrádkáři nebo lidé, kteří na svém balkoně rádi pěstují okrasné květiny.

Co dál?

Kompost, který po zhruba třech měsících získáme, je plný účinných enzymů a přírodních růstových hormonů a lze jej přimíchat k zemině, kterou používáme do truhlíků či květináčů. „Žížalí čaj“, který nalezneme v nejnižším patře kompostéru, je vynikající tekuté hnojivo. Ředí se 1 : 1 s vodou a ideální je pro zalévání pokojových květin.

Kde pořídím?

Vermikompostér si můžete objednat přes internet, kde naleznete více druhů, které jsou zároveň designovým kouskem. Další možností je vyrobit si ho. Jako základ totiž dobře poslouží tři plastové kbelíky opatřené pevným víkem, jaké vám zbudou například od barvy. Všechny tři kbelíky přiklopte víkem a postavte na sebe. Prvnímu shora udělejte do dna díry o velikosti jednoho centimetru, od sebe vzdálené pět centimetrů, které budou sloužit pro přelézání žížal. Prostřednímu kbelíku udělejte díry jak do víka, tak i do dna a poslednímu, který je vespod, pouze do víka. Do nejspodnějšího kbelíku pak bude odkapávat hnojivo.

Kam na žížaly?

Žížaly do vermikompostéru zakoupíte přes internet nebo ve specializovaných prodejnách či rybářských potřebách. Pro tento účel se však nasazují kalifornské žížaly, které jsou žravější, než ty, které běžně vykopáváte na zahrádce. Ovšem lze samozřejmě použít i ty.

Velký úklid v šesti dnech: Snadno a bez nervů

 Brambory zapečené se sýrem a paprikou

Brambory zapečené se sýrem a paprikou

0 hlasů
1h a 25min 397 kJ 140 Kč

Nejčtenější články

Tip na večeři

Losos s citrónovou marinádou

9 hlasů
45min 721kJ 120 Kč

Losos marinovaný s citrónem, česnekem a tymiánem.

Asijská pikantní nudlová polévka s houbami

13 hlasů
1h a 5min 172kJ 90 Kč

Sytý vývar s rýžovými nudlemi a houbami.

Poradny

Mám jako OSVČ nárok na dávky a příspěvek od ÚP?

Dobrý den, Makito,během pobírání rodičovského příspěvku můžete podnikat jako OSVČ s vedlejší činn... Více

Na jaké dávky mám nárok před nástupem na PPM?

Dobrý den,pokud dojde k ukončení pracovního poměru ve zkušební době, máte do doby nástupu na mate... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Zrozence tohoto znamení čeká týden plný modrého nebe bez mráčků (tedy obrazně řečeno). Využijte toho, odhoďte nedůležité starosti a žijte naplno! Pokud do svých plánů navíc zahrnete milovaného člověka, vyhnete se potenciálním problémům, které...

Více