Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Moc jídla zabíjí: Obezita výrazně zkrátí délku psího života

18. 3. 2019 | Bydlení a design

Chovatelé psů často nedbají na biologické vlastnosti těchto šelem vyvinuté miliony let trvající evolucí. A tak svým čtyřnohým miláčkům zapomínají dopřávat jednou týdně hladovku, přehánějí doporučenou denní dávku potravy s ohledem na tělesnou hmotnost a podávají psům potraviny, které jim škodí. Výsledkem jsou obézní psi, kterým tukové polštáře škodí ještě víc než lidem.

Podle britských veterinářů přitom mnohaletý výzkum u tisíců psů dokazuje, že obezita zkrátí život tohoto zvířete o dvacet procent. Obézní psi umírají v průměru o dva a půl roku dříve než psi se zdravou tělesnou hmotností. Vyplývá to ze sledování padesáti tisíc psů po dobu dvaceti let a u dvanácti nejoblíbenějších plemen.

Veterinární vědci z University of Liverpool přitom zjistili, že u větších plemen je obezita méně škodlivá než u středních a malých. Ale délku života zkracuje u všech.

„U mnoha chovatelů je dávání jídla od stolu a zbytků psovi projevem citu vůči tomuto zvířeti. Majitelé si pak neuvědomují, že jejich pes je obézní, mnoho vůbec netuší, jak moc jim to škodí. Pečlivý výběr potravy pro psa zásadně ovlivňuje jeho zdraví a délku života. Majitelé by si měli uvědomit, že to, jak dlouho s nimi jejich miláček bude na světě, ovlivňují sami tím, čím ho krmí a v jaké kondici ho udržují,“ varuje profesor Alex German z University of Liverpool.

Obézní Alík

Říkáte si, že vlastně nevíte, jak štíhlý či kulatý by váš psí mazlíček měl být? U každého plemene je to jiné, nicméně obecně platí, že psovi by měly jít snadno nahmatat poslední žebra. Pes s velkou nadváhou má problém s pohyblivostí, rychle se zadýchává a často během chůze odpočívá. Nejlépe stav vašeho psa zhodnotí veterinární lékař, který může vyloučit i jiné zdravotní problémy, které mohou mít podobné příznaky. Pokud si tedy nejste jistí, raději jej navštivte. Určitě vám i poradí, jak pejskovi pomoci zhubnout a vrátit jej zpět do kondice.

U pejska s nadváhou je potřeba postupovat pomalu a plynule. Nemůžeme jej hned zapřáhnout do velké fyzické zátěže, jelikož s takovým břemenem váhy navíc velice trpí klouby a kosti. Proto zezačátku postačí klidné procházky. Také trávení a zažívání není dobré vystavit náhlé změně. Krmení bychom tedy měli měnit a ubírat postupně, nejlépe podle rad a pokynů specialistů.

Stále bychom měli sledovat celkový stav zvířete, jeho elán, náladu, dále srst, zda je lesklá či matná nebo nevypadává a pak také výkaly, jejich množství, strukturu a pravidelnost vyprazdňování. V případě podezření na jakékoli problémy je vhodné kontaktovat vašeho zvířecího lékaře a nechat pejska prohlédnout.

Psi skutečně dokážou čichem odhalit rakovinu

Kuřecí kostky s ananasem

Kuřecí kostky s ananasem

20 hlasů
50min 780 kJ 125 Kč

Nejčtenější články

Tip na oběd

Kuře s kyselým zelím

11 hlasů
1h a 20min 668kJ 149 Kč

Kuře s kyselým zelím a klobáskou.

Kuřecí polévka s kukuřicí

12 hlasů
50min 178kJ 90 Kč

Polévka s kuřecím masem a kukuřicí.

Poradny

Aktivita klíšťat a očkování

Dobrý den, klíšťata začínají být aktivní, když průměrné venkovní teploty překonají 5 st. Celsia a... Více

Očkování v těhotenství

dobrý den, v období těhotenství se proti klíšťové encefalitidě neočkuje, v období kojení je však ... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Partner vás pozitivně ovlivní svými názory. I když se jim zpočátku budete bránit a snaha lpět na starých přesvědčeních vás nemine, nakonec připustíte, že váš protějšek má v jistých ohledech pravdu. Vaše drahá polovička nav&iacut...

Více