Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Moc jídla zabíjí: Obezita výrazně zkrátí délku psího života

18.03.2019 | Bydlení a design

Chovatelé psů často nedbají na biologické vlastnosti těchto šelem vyvinuté miliony let trvající evolucí. A tak svým čtyřnohým miláčkům zapomínají dopřávat jednou týdně hladovku, přehánějí doporučenou denní dávku potravy s ohledem na tělesnou hmotnost a podávají psům potraviny, které jim škodí. Výsledkem jsou obézní psi, kterým tukové polštáře škodí ještě víc než lidem.

Podle britských veterinářů přitom mnohaletý výzkum u tisíců psů dokazuje, že obezita zkrátí život tohoto zvířete o dvacet procent. Obézní psi umírají v průměru o dva a půl roku dříve než psi se zdravou tělesnou hmotností. Vyplývá to ze sledování padesáti tisíc psů po dobu dvaceti let a u dvanácti nejoblíbenějších plemen.

Veterinární vědci z University of Liverpool přitom zjistili, že u větších plemen je obezita méně škodlivá než u středních a malých. Ale délku života zkracuje u všech.

„U mnoha chovatelů je dávání jídla od stolu a zbytků psovi projevem citu vůči tomuto zvířeti. Majitelé si pak neuvědomují, že jejich pes je obézní, mnoho vůbec netuší, jak moc jim to škodí. Pečlivý výběr potravy pro psa zásadně ovlivňuje jeho zdraví a délku života. Majitelé by si měli uvědomit, že to, jak dlouho s nimi jejich miláček bude na světě, ovlivňují sami tím, čím ho krmí a v jaké kondici ho udržují,“ varuje profesor Alex German z University of Liverpool.

Obézní Alík

Říkáte si, že vlastně nevíte, jak štíhlý či kulatý by váš psí mazlíček měl být? U každého plemene je to jiné, nicméně obecně platí, že psovi by měly jít snadno nahmatat poslední žebra. Pes s velkou nadváhou má problém s pohyblivostí, rychle se zadýchává a často během chůze odpočívá. Nejlépe stav vašeho psa zhodnotí veterinární lékař, který může vyloučit i jiné zdravotní problémy, které mohou mít podobné příznaky. Pokud si tedy nejste jistí, raději jej navštivte. Určitě vám i poradí, jak pejskovi pomoci zhubnout a vrátit jej zpět do kondice.

U pejska s nadváhou je potřeba postupovat pomalu a plynule. Nemůžeme jej hned zapřáhnout do velké fyzické zátěže, jelikož s takovým břemenem váhy navíc velice trpí klouby a kosti. Proto zezačátku postačí klidné procházky. Také trávení a zažívání není dobré vystavit náhlé změně. Krmení bychom tedy měli měnit a ubírat postupně, nejlépe podle rad a pokynů specialistů.

Stále bychom měli sledovat celkový stav zvířete, jeho elán, náladu, dále srst, zda je lesklá či matná nebo nevypadává a pak také výkaly, jejich množství, strukturu a pravidelnost vyprazdňování. V případě podezření na jakékoli problémy je vhodné kontaktovat vašeho zvířecího lékaře a nechat pejska prohlédnout.

Oáza klidu přímo u vašeho domu

Guláš z jehněčího masa

Guláš z jehněčího masa

12 hlasů
1h a 50min 431 kJ 180 Kč

Nejčtenější články

Tip na večeři

Pečení pstruzi

7 hlasů
1h a 25min 781kJ 300 Kč

Pstruzi s vinnou omáčkou s mandlemi.

Grilovaný masový špíz se žampióny

8 hlasů
2h a 45min 231kJ 290 Kč

Masový špíz se slaninou,paprikou a cibulí

Poradny

Když dá syn souhlas s adopcí, musí dál platit výživné?

Dobrý den,jestliže Váš syn udělí souhlas s adopcí a jeho dceru (Vaši vnučku) adoptuje současný ma... Více

Jsem na ÚP po výpovědi a čekám dítě, dostanu PPM?

Pěkný den i Vám, Lucie,pro nárok na peněžitrou pomoc v mateřství (PPM neboli mateřskou) je zapotř... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Volný čas věnujete především rodině. Uvědomujete si, že jste ji v poslední době poněkud zanedbávali, a rozhodnete se to napravit. Užijete si tak příjemný týden v pohodové atmosféře. Hádky se vám vyhnou obloukem a blízcí budou naprosto spokojen&iacut...

Více