Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Máte rádi vintage a provence nábytek? Vytvořte si ho sami

Ano, to jsme MY ŽENY v redakci Bety.cz. Jsme jedinečné, tak jako každá z vás! Jsme jako puzzle, kde je na první pohled každý kousek jiný, ale když je dáte dohromady, perfektně to sedí!

Zobrazit další články autorky

4. 5. 2019 | Bydlení a design

Ačkoli se oba tyto styly vyznačují především ošoupaným a oprýskaným designem, těší se tento způsob úpravy nábytku stále větší oblibě. Jedním z důvodů je jednoduchost výroby, ale také možnost vdechnout starým kouskům, které již vyšly z módy, nový život.

V čem se liší?

Styl Provence je připsán především jižní Francii, která překypuje levandulovými políčky, kamennými domy a také charakteristickou výbavou domácnosti. V odlehlých oblastech farmáři neměli mnoho možností, jak své domy zútulnit, a proto býval jejich nábytek poněkud „ošuntělý“, přestože Francouzi jinak vyráběli nábytek velmi elegantní a vkusný, zub času se na něm ale chtě nechtě podepsal. Výbava zdejších vesnických domů se pak stala neodmyslitelným doplňkem tamní romantické oblasti.

Styl vintage má s Provence dost společného, tímto názvem ale označujeme v podstatě cokoli, co je staré. Ačkoli je mnoho předmětů stále novějších, než ty z Provence. Nejčastěji se jedná o doplňky a výrobky, které jsou vytvořeny ručně a jejich historie sahá do období dvacátých až padesátých let.

Oblečte nábytek do nového kabátu

K výrobě vlastního kousku nábytku ve starém stylu budete potřebovat jen brusný papír, štětec tmavší základovou barvu a svrchní barvu ve vámi zvoleném odstínu a vodou ředitelný matný lak. Nejčastěji používaným typem barev jsou akrylové v odstínu bílé, šedé, olivové či béžové.

Základem všeho je dokonalé obroušení původního laku a zdrsnění podkladového nátěru. Poté co brusným papírem opracujete plochy a záhyby, nábytek otřete vlhkým hadrem, abyste ho zbavili prachu a nechte oschnout.

Jako první přijde na řadu základová barva v tmavším odstínu, než je ta, která ji bude krýt. To proto, že po následném nanesení druhé barvy budete nábytku vdechovat starodávný vzhled jemným probroušením na spodní nátěr.

Postaršovací kouzlo

Když máte celý kus natřený základovou i svrchní barvou dokonale suchý, můžete přejít k nejdůležitějšímu kroku, který váš kousek přemění v poklad z půdy. Vezměte kousek brusného papíru a jemně s ním přejíždějte po hranách nábytku. Netlačte příliš, abyste se neprobrousili až pod základový nátěr. Lehce můžete zbrousit také plochy, aby byl výsledek výraznější. Na závěr celé dílo přelakujte bezbarvým, matným lakem, abyste barvu dobře zafixovali.

Nezapomeňte na doplňky

Ať už dáte přednost Provence nebo vintage stylu, nezapomínejte, že to, co dělá domácnost útulnou, jsou především doplňky. Polštářky, vázičky, dřevěné dekorace, sušená levandule, oprýskané rámy obrazů, závěsy, krajky atp. k oběma stylům rozhodně patří. Nebojte se experimentů a zrecyklujte předměty, které by jinak skončily v popelnici.

Voda je stále vzácnější. Jak s ní neplýtvat?

Rybí filé s citronovou omáčkou

Rybí filé s citronovou omáčkou

0 hlasů
1h a 5min 748 kJ 200 Kč

Nejčtenější články

Tip na oběd

Květák se sýrovou omáčkou

11 hlasů
30min 323kJ 90 Kč

Vařený květák s pikantní omáčkou ze sýra a mléka.

Brambory pečené s cibulí

0 hlasů
1h a 10min 737kJ 90 Kč

Brambory pečené v alobalu s cibulí a paprikou.

Poradny

Důchod mi nestačí ani na nájem, dostanu sociální dávky?

Dobrý den,na příspěvek na bydlení máte nárok tehdy, jste-li vlastníkem či nájemcem bytu/domu, ve ... Více

Jak řešit stěhování při evidenci na úřadě práce?

Dobrý den,měla byste spadat pod úřad práce v místě svého trvalého bydliště. Je tedy otázka, zda j... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Pro jistou osobu budete tento týden naprosto neodolatelní. Připravte se proto na flirtovné pohledy a pokusy o svádění. Než však podlehnete, pečlivě zvážíte veškerá pro a proti. Rozhodně nemáte chuť se do ničeho vrhat po hlavě. Ani když jde o city.

Více