Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Máte rádi vintage a provence nábytek? Vytvořte si ho sami

Ano, to jsme MY ŽENY v redakci Bety.cz. Jsme jedinečné, tak jako každá z vás! Jsme jako puzzle, kde je na první pohled každý kousek jiný, ale když je dáte dohromady, perfektně to sedí!

Zobrazit další články autorky

4. 5. 2019 | Bydlení a design

Ačkoli se oba tyto styly vyznačují především ošoupaným a oprýskaným designem, těší se tento způsob úpravy nábytku stále větší oblibě. Jedním z důvodů je jednoduchost výroby, ale také možnost vdechnout starým kouskům, které již vyšly z módy, nový život.

V čem se liší?

Styl Provence je připsán především jižní Francii, která překypuje levandulovými políčky, kamennými domy a také charakteristickou výbavou domácnosti. V odlehlých oblastech farmáři neměli mnoho možností, jak své domy zútulnit, a proto býval jejich nábytek poněkud „ošuntělý“, přestože Francouzi jinak vyráběli nábytek velmi elegantní a vkusný, zub času se na něm ale chtě nechtě podepsal. Výbava zdejších vesnických domů se pak stala neodmyslitelným doplňkem tamní romantické oblasti.

Styl vintage má s Provence dost společného, tímto názvem ale označujeme v podstatě cokoli, co je staré. Ačkoli je mnoho předmětů stále novějších, než ty z Provence. Nejčastěji se jedná o doplňky a výrobky, které jsou vytvořeny ručně a jejich historie sahá do období dvacátých až padesátých let.

Oblečte nábytek do nového kabátu

K výrobě vlastního kousku nábytku ve starém stylu budete potřebovat jen brusný papír, štětec tmavší základovou barvu a svrchní barvu ve vámi zvoleném odstínu a vodou ředitelný matný lak. Nejčastěji používaným typem barev jsou akrylové v odstínu bílé, šedé, olivové či béžové.

Základem všeho je dokonalé obroušení původního laku a zdrsnění podkladového nátěru. Poté co brusným papírem opracujete plochy a záhyby, nábytek otřete vlhkým hadrem, abyste ho zbavili prachu a nechte oschnout.

Jako první přijde na řadu základová barva v tmavším odstínu, než je ta, která ji bude krýt. To proto, že po následném nanesení druhé barvy budete nábytku vdechovat starodávný vzhled jemným probroušením na spodní nátěr.

Postaršovací kouzlo

Když máte celý kus natřený základovou i svrchní barvou dokonale suchý, můžete přejít k nejdůležitějšímu kroku, který váš kousek přemění v poklad z půdy. Vezměte kousek brusného papíru a jemně s ním přejíždějte po hranách nábytku. Netlačte příliš, abyste se neprobrousili až pod základový nátěr. Lehce můžete zbrousit také plochy, aby byl výsledek výraznější. Na závěr celé dílo přelakujte bezbarvým, matným lakem, abyste barvu dobře zafixovali.

Nezapomeňte na doplňky

Ať už dáte přednost Provence nebo vintage stylu, nezapomínejte, že to, co dělá domácnost útulnou, jsou především doplňky. Polštářky, vázičky, dřevěné dekorace, sušená levandule, oprýskané rámy obrazů, závěsy, krajky atp. k oběma stylům rozhodně patří. Nebojte se experimentů a zrecyklujte předměty, které by jinak skončily v popelnici.

Tyhle věci určitě nečistíte, ale měli byste

Kuřecí plátky s mandarinkou

Kuřecí plátky s mandarinkou

6 hlasů
45min 575 kJ 110 Kč

Nejčtenější články

Tip na večeři

Ryba s paprikou a pomerančem

4 hlasy
1h a 35min 279kJ 150 Kč

Rybí podkovy dušené s paprikou v římském hrnci.

Rizoto s hlívou

9 hlasů
45min 711kJ 130 Kč

Rizoto s houbami a oříšky.

Poradny

Z čeho se počítá PPM po dlouhodobé nemocenské?

Dobrý den,ve Vašem případě by se peněžitá pomoc v mateřství (PPM neboli mateřská) měla vypočítáva... Více

Jsem v PN, kdy se evidovat na úřadě práce?

Dobrý den,v době pracovní neschopnosti se nemůžete stát uchazečem o zaměstnání, tudíž se nemůžete... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Úsilí o zvládnutí všech vašich pracovních závazků a zároveň jejich vyvážení s vašimi osobními předsevzetími bude tento týden u Beranů dominovat. Snažte se proto nebrat si toho více, než bude nezbytně nutné. A nebojte se někter&e...

Více