Pomozte přírodě tím, že přestanete sekat trávníky

04.06.2021 | Bydlení a design

Naše planeta se čím dál tím více potýká s nedostatkem vody a úhynem užitečných zvířecích druhů. Pandemie tomu všemu taky nepomohla. Ačkoli jsou anglické trávníky chloubou našeho zahradnického umu a snad každý dům se jím pyšní, je na čase dát jim vale a napomoci přírodě v její revitalizaci.

Držte vodu v zemi

Ačkoli je pro mnoho zahrádkářů pohled na pečlivě střižený trávník vrcholem jejich snažení, z hlediska udržení vody v půdě je to to nejhorší, co můžete udělat. Nejenže nízký řez nesvědčí ani samotným rostlinám, urychlujete tím i vysychání půdy.

Krátce sečený trávník dovoluje proniknout slunečním paprskům přímo k půdě, která je extrémní rychlostí vysušována. Časté sekání způsobí také to, že trávník ve snaze zacelit své rány po řezu, vypije i to poslední, co se v půdě nachází. Výsledek? Sucho.

Nezapomínejte na hmyz!

Mnoho druhů hmyzu se živí nektarem z lučních květů. Ve snaze zbavit trávník nechtěných rostlin zbavujeme hmyzí pomocníky jejich stravy. V dnešní době, kdy se louky extrémní rychlostí mění v sídliště, je více než důležité, aby byl přírodní zdroj potravy zachován právě proto, aby se předešlo úhynům hmyzu a jiných tvorečků. Nemusíte se po dvoře brodit v půlmetrovém porostu, nechte ale kousek zahrady neposekaný, aby se měl hmyz kde živit.

V prodeji jsou dokonce speciální směsi lučních květin, které lze dosadit do stávajícího trávníku. Nejenže uděláte radost včelkám či motýlům, ale výsledek vás jistě velmi mile překvapí. Pestrobarevné políčko se stane jistě velmi romantickým kouskem vaší zahrady.

Jezírka a tůně

Pokud máte na zahradě dostatek prostoru, vytvořte si přírodní jezírko nebo tůni, ve které budete zachytávat vodu. Jejich zbudováním velmi pomůžete nejen okolním rostlinám, ale zadrženou dešťovou vodou můžete také zalévat zbytek zahrady. Jezírko působí také velmi pěkně a v neposlední řadě slouží jako zdroj vody pro ptáky a jiné živočichy.

Veškeré názory a tvrzení jsou dílem autora článku. Případné citace jsou uvedeny.Sledujte nás na sociálních sítích:

Reklama

Tip na večeři

Více tipů

Kachní prsa na grilu

(3 hlasů)

Grilovaná kuřecí prsa

(4 hlasů)

Reklama


Horoskopy

Beran

Beran

21. 3. - 20. 4.

Tento týden vás zastihne v příjemně „milostné“ náladě – budete mít chuť flirtovat, projevovat i přijímat lásku, rozmazlovat děti, trávit čas s nejbližšími přáteli, zkrátka prožijete vztahový týden se všemi vzestupy a ... Více

Vybrat znamení

Nastavení horoskopu

Vyberte si znameni, které chcete zobrazovat.

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit se Registrovat