Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Udělejte si ze svého domova hřejivou oázu klidu. Jak na to?

Ano, to jsme MY ŽENY v redakci Bety.cz. Jsme jedinečné, tak jako každá z vás! Jsme jako puzzle, kde je na první pohled každý kousek jiný, ale když je dáte dohromady, perfektně to sedí!

Zobrazit další články autorky

07.12.2019 | Bydlení a design

Lze předpokládat, že následujících několik měsíců budeme chtě nechtě trávit více času doma. Ať už díky nadcházejícím svátkům či kvůli sychravému a mrazivému počasí, které není zrovna to nejpopulárnější. I z toho důvodu jsou však lidé během zimy více náchylnější k depresím a uzavírají se do sebe. Pro mnohé z nich totiž trávení volného času mezi čtyřmi stěnami není úplně uspokojivé. To lze ovšem nezřídka změnit pouhým zútulněním svého domova, k čemuž jsou Vánoce jako dělané. Jak na to?

Kde začít

Prvním krokem k vytvoření útulné atmosféry je revize, jak se doma vlastně cítíte. Mnoho lidí si doma nepřipadá komfortně ani bezpečně, ale nedokážou vlastně říci proč. Nedokážou určit, který element je pro ně doma nejvíce rušivý. Pokud tomu tak je, je vhodné pokusit se na celý interiér podívat objektivněji. Vejděte do jednotlivých místností a zkuste identifikovat, jak se v nich cítíte a zda je v nich něco, co vám vadí.

Zkusíte-li si ovšem takovéto cvičení, možná přijdete na to, proč se doma vlastně necítíte útulně. Někdo může objevit, že není spokojen s malbou na zdech, někomu zase vadí starý kus koberce a někdo zase není spokojen s tím, jak má uspořádané poličky. Tento problém nejčastěji vyvstává především u starších interiérů. Dříve nebylo zcela běžné si k zařizování bytu či domu zvát interiérového designéra, a lidé si tak vybavovali místnosti různými kusy nábytku, aniž by přemýšleli nad funkční a estetickou stránkou.

A jak vykouzlit hřejivou atmosféru?

Hra světel

Každý jsme jiný a takže ani nelze jednoznačně určit to, díky čemu budete najednou z domova mít kouzelnou chaloupku. Útulnost totiž funguje jako celek a dosáhnete jí kombinací hned několika prvků. Konkrétně teď v období vánočních svátků a zimy však najdou své využití například svíčky a světla obecně. Ty dovedou v interiéru opravdu kouzlit, a proto je vhodné do místností kromě centrálního světla vždy volit i další světlo, ať už v podobě lampiček či LED pásek.

Hra barev

Podobný efekt mohou mít o obyčejné závěsy nebo záclony. Čím dál více lidí volí do oken klasické žaluzie nebo rolety. Ty však ve velkém procentu případů působí studeně a neutěšeně. Pokud však do oken umístíme vhodné závěsy, které fungují nejen jako dekorace, ale zároveň pomáhají vytvářet lichotivější světlo v místnosti, prakticky okamžitě uvidíme výsledek. Do stejných barev je poté vhodné volit i další textilní dekorace do místnosti, jako jsou nejrůznější potahy, přehozy a ozdobné polštáře.

Rozmístění

Velký vliv na to, jak na vás interiér působí, má však celkové rozmístění jednotlivých věcí. Existuje velmi tenká hranice mezi tím, zda je interiér útulný a mezi tím, zda působí jako skladiště všeho možné i nemožného. Je přirozené, že se obklopujeme věcmi, ale pokud se rozhlédnete kolem sebe a vidíte na každém volném kousku nějakou věc, která je tam dočasně odložená, může se velmi lehce stát, že bude interiér působit rušivým dojmem. Proto je důležité mít dostatek úložných prostor na tyto maličkosti, které do nich schováte.

Životní linka stárnoucího psa

Cuketová polévka

Cuketová polévka

17 hlasů
45min 236 kJ 80 Kč

Nejčtenější články

Tip na oběd

Mletý řízek se sýrem

26 hlasů
40min 929kJ 99 Kč

Máte rádi řízky? Zkuste tuto variantu z mletého masa s...

Asijské kuřecí nudličky

6 hlasů
45min 404kJ 125 Kč

Nudličky z kuřecího masa a bazalkou.

Poradny

Mohu kombinovat dobu zaměstnání s péčí o dítě?

Dobrý den, Ivo,ano, pokud jste celou potřebnou dobu pojištění (12 měsíců) nezískala zaměstnáním, ... Více

Podal jsem pozdě žádost o ošetřovné, co mám dělat?

Dobrý den,podle výzvy zveřejěné na webových stránkách MPO bylo možné žádosti o ošetřovné za měsíc... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Vše, co tento týden učiníte, uděláte ve prospěch svých blízkých. Zapomenete na vlastní sobecké zájmy a budete se snažit, aby se lidé, kteří jsou pro vás důležití, měli co nejlépe. A podaří se vám to. Buďte si jistí, že se...

Více