Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Výchovu domácích mazlíčků nelze podceňovat

11.02.2020 | Bydlení a design

Domácí mazlíčky si pořizujeme proto, abychom je milovali a měli věrné společníky. Často se je ale snažíme vychovávat a přetvářet k obrazu svému, aniž bychom si uvědomovali, že zvířecí mozek není nastaven na lidskou morálku. A děláme i jiné chyby, které z našich zvířat často činí znuděné anebo naopak energií překypující tvory. Tohle jsou ty nejčastější.

Trestáme

Každé zvíře, které žije s člověkem, by mělo být vychováváno tak, aby si vypěstovalo respekt k osobě, kterou má následovat. Je jasné, že pokud náš mazlíček dělá něco, co se nám nelíbí, je třeba mu to dát najevo. Často ale zapomínáme, že zvířecí mozek neumí chápat lidské požadavky tak, jak bychom si představovali. Pakliže na vás pes skočí, vy ho odstrčíte a důrazně řeknete „ne!“, zvíře to nejspíš pochopí a tak je to správně. Pokud ho však seřežete, protože vám snědl večeři, když jste si odskočili od stolu, rozhodně tím ničemu neprospějete. Zvířata jsou stále zvířaty a jejich hlavní náplň života je jíst a přežít. Váš pes asi nebude vůbec moudrý z toho, co se událo. A nejspíš to udělá znovu. Je třeba myslet jako on, nikoli chtít po něm, aby myslel jako vy.

Dopřáváme jim

Další a velice častou chybou je krmení zvířat potravinami, které do jejich žaludku vůbec nepatří. Sušenky, uzeniny, ale ani jídlo, které běžně vaříte k obědu, by váš mazlíček vůbec neměl ochutnat. Krmte je jen kvalitním krmivem, které je určeno přímo pro něj. To samé platí pro pamlsky. Jistě, že jedna kostička čokolády ho s největší pravděpodobností nezabije, ale z dlouhodobého hlediska je to pro zvířata skutečně nepřínosné.

Nevěnujeme se jim

Mnoho majitelů své mazlíčky miluje, ale po většinu dne si jich nevšímá nebo s nimi vůbec není. Zvířata se pak povalují po domě, spí a čekají na jednu ze dvou desetiminutových procházek, které jsou často jedinou náplní jejich běžného dne. Není se čemu divit, když začnou venku utíkat, likvidovat domácnost nebo svou roli lenocha přijmou a stanou se z nich nemastní a neslaní, často obézní jedinci. Pravidelnou aktivitou byste měli zabavovat nejen psy, ale kterákoli zvířata, která vlastníte. Snad jen s výjimkou rybiček nebo plazů.

Dovolujeme jim příliš

Spaní v posteli, ležení na sedačce, olizování obličeje… to jsou klasické obrázky z domácností, kde po čase zvíře získá nadvládu nad člověkem, aniž by si to majitel uvědomoval. Přehnaná benevolence může vyvrcholit i napadením slabší osoby, případně dítěte. Pokud pes může na postel a tu mu obsadí novorozený člen domácnosti, mohou být následky fatální, přestože byl až doposud samá láska. Zvířata by měla znát své hranice, za které by jim jejich majitel nikdy neměl dovolit zajít.

Z balkónu lze vykouzlit útulné letní posezení

Krůtí maso s rýží

Krůtí maso s rýží

1 hlas
1h a 5min 953 kJ 220 Kč

Nejčtenější články

Tip na večeři

Jehněčí guláš se zelím

14 hlasů
1h a 35min 383kJ 199 Kč

Guláš z jehněčího masa, zelí a brambor.

Smažená mozzarella

15 hlasů
50min 979kJ 95 Kč

Mozzarella smažená se šunkou a bazalkou.

Poradny

Mám nárok na PPM po konci rodičovské dovolené?

Dobrý den,na peněžitou pomoc v mateřství (PPM neboli mateřskou) budete mít nárok v obou případech... Více

Můžeme si naúčtovat náklady na vývoz jímky?

Dobrý den, Jojo,v této poradně jsou zodpovídány především dotazy z oblasti sociálního zabezpečení... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

V zaměstnání přijde vaše velká chvíle. Proto mějte oči na stopkách a nedovolte, aby vám jedinečná příležitost unikla. Nejenom, že se můžete skvěle zviditelnit, ale také se vám podaří získat spoustu cenných zkušeností, které se b...

Více