Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Polopravdy o hygieně v domácnosti

Propadla zumbě a harémovým kalhotám. Kdyby mohla, celý den by jedla čokoládu. Vysněná dovolená je v Mexiku po boku přítele Marka. Jako malá chtěla být baletkou.

Zobrazit další články autorky

6. 9. 2020 | Bydlení a design

Na téma čistoty v domácnosti koluje nespočet různých mýtů a polopravd. Co je ve skutečnosti pravda a co naprostý nesmysl?

Mělo by se syrové kuřecí maso před vařením umýt? Opravdu mýdlo zabije bakterie? Tolik mýtů, jako kolem hygieny v domácnosti, asi žádné jiné téma nemá. Mnohé z nich jsme si převzali od našich rodičů a prarodičů, aniž bychom pátrali po tom, zda jsou nebo nejsou pravdivé. Tak jak to tedy je?

Horkovzdušné sušáky na ruce jsou hygienické

V posledních letech se ve veřejných prostorách začaly používat takzvané jet-air sušáky, protože za velmi krátkou dobu dokážou ruce osušit a jsou mnohem šetrnější k prostředí než papírové ručníky. Ale jsou i hygieničtější? Vůbec ne! Jak zjistila jedna studie univerzity ve Westminstru, která ukázala, že horkovzdušné sušáky dokážou zárodky různých onemocnění rozptýlit až do okruhu asi 3 metrů. Naproti tomu s normálním sušákem nebo papírovými ručníky se viry rozšíří na vzdálenost jen asi 25 až 75 cm.

Toaleta je nejšpinavější místnost v domě

Špatně! Mnohem větší zdroj bakterií je houbička na nádobí. Záchodové prkénko je suché a studené a bakterie mají radši prostředí vlhké a teplé. Vlhkost a zbytky jídla na houbičce podporují růst bakterií, takže jejich výskyt je až 400krát větší než na záchodovém prkénku.

Špína vzniká z ničeho

Také už jste se sami sebe ptali, odkud se všechen ten prach v bytě bere? Největší část špíny máme na svědomí my sami. Protože když bychom si prohlédli prach pod lupou, zjistíme, že obsahuje především šupinky kůže, vlasy a textilní vlákna. A při asi 40 000 kožních buněk, které člověk ztratí každou minutu, už se té špíně a prachu ani nedivíme. To taky vysvětluje, proč máme v domě najednou více prachu po návštěvě – více lidí produkuje více prachu!

Syrové maso je nutné vždy umýt

Kuřecí maso sice může být napadeno bakteriemi salmonelly, umýt ho ale před přípravou může být spíše kontraproduktivní. Protože teprve díky tekoucí vodě a následně odletujícím kapkám se salmonella rozšíří. Místo toho stačí maso pořádně povařit, abyste všechny možné zdroje nemocí zničili.

Skvrny vyčistíte jen horkou vodou

Mnoho lidí při čištění následuje mantru: čím víc horká voda, tím lepší – protože jen tak zmizí skvrny a bakterie. Ale to je velký omyl, protože většina čisticích prostředků funguje lépe s vodou studenou. Naproti tomu při umývání nádobí je teplá voda smysluplná, aby se mohl lépe rozpustit usazený tuk.

Bakterie v mrazáku umírají

Při -18 stupních se zastavují životní procesy bakterií a nedokážou se dále rozmnožovat – ale nejsou mrtvé. Jakmile potravina rozmrzne, začnou bakterie zase pracovat. Při pokojové teplotě se jejich počet zdvojnásobuje každých 20 minut.

Prkénka na krájení jsou semeniště bakterií

Pokud je čistíte opravdu pořádně, můžete dřevěná nebo plastová prkénka klidně používat. Dřevo má navíc díky pryskyřici a éterickým olejům baktericidní vlastnosti, některá dřeva dokonce kromě toho obsahují kyselinu tříslovou, která je sterilizační. Dřevo také rychle schne, což bakterie zabije ještě dodatečně. Dřevěná i plastová prkénka můžete dát do myčky, přičemž při nastavení programu na 60 stupňů všechny bakterie spolehlivě zabijete také.

Dřevo v domácnosti má své neodmyslitelné místo

Salát se sojovými lusky

Salát se sojovými lusky

18 hlasů
55min 603 kJ 85 Kč

Nejčtenější články

Tip na večeři

Květákový vrstvený salát

14 hlasů
30min 333kJ 65 Kč

Dobrota pro ty, co mají rádi míchané věci. Vychlazený ...

Pečená krůtí rolka

4 hlasy
2h a 5min 755kJ 145 Kč

Krůtí maso plněné kuřecím masem a anglickou slaninou.

Poradny

Mohu požádat o výjimku kvůli výplatě dávek v poukázkách

Dobrý den,pokud během posledního roku pobíráte příspěvěk na živobytí déle než 6 měsíců, úřad prác... Více

Musím doložit příjmy přítele bez trvalého bydliště?

Dobrý den,samotná změna bytu nemusí být problém, záleží samozřejmě na tom, jak se oproti původním... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Zrozence tohoto znamení čeká týden plný modrého nebe bez mráčků (tedy obrazně řečeno). Využijte toho, odhoďte nedůležité starosti a žijte naplno! Pokud do svých plánů navíc zahrnete milovaného člověka, vyhnete se potenciálním problémům, které...

Více