Domácí dekorace pro harmonizaci psychiky

Visí vám doma fotografie vašich nejbližších? Máte tam i něco dřevěného? Pokud ne, není divu, že vás často sužují chmury. Tyto dekorace působí jako antidepresivum!

Co všechno má vliv na naši náladu a obecnou radost ze života? Tak jistě, mezi obvyklé faktory patří třeba kvalita spánku, počasí, roční období i harmonie v partnerského vztahu. Přímo s ní souvisí také frekvence pohybu, jídelníček a pitný režim. Ale co dál? I to, jak se cítíte ve svém domově, má na psychiku významný dopad. Chcete prozradit, jakými dekoracemi se ve svém útočišti obklopit, aby vám duševně bylo co možná nejlépe?

Fotografie nejsou jenom vzpomínky

Narození potomka, jeho první cesta do školky, rodinný výlet k moři, oslava narozenin – tohle všechno by se mělo dokumentovat. A nejen to. Když si doma vystavíte snímky svých blízkých, příznivě to zabrnká na emocionální strunu. Jejich přítomnost ve vás dle názoru amerického bytového designera Michala Rubina vyvolá pocit klidu a bezpečí (1). Nemluvě o tom, že si díky nim vybavíte šťastné vzpomínky.

Čím více rostlin, tím lépe

Přímá spojitost mezi trávením času v přírodě a lepším duševním zdravím je vědecky moc dobře zdokumentována (2). Tak proč si kousek té přírody nepřinést i domů? Nejen pohled, vlastně i péče o domácí rostliny krotí stres, mírní úzkosti a zlepšuje náladu (3). V posledních letech se také stále častěji objevují názory, že společnost květin tlumí bolesti a urychluje hojení (4). Tyto živé dekorace celý prostor navíc krásně zútulní, což k duševní pohodě nepochybně přispěje.

Klepněte si na dřevo

„Mám se dobře, musím zaklepat,“ pronesl tuhle někdo z vašich přátel. Ale na co? Přece na dřevo! Mimochodem, původ tohoto prastarého zvyku sahá až do období Keltů. Ti věřili, že jim právě klepání na dřevěné předměty pomůže, aby se věci dařily jako doposud. Jenže dřevo má i jiné výhody – a zdaleka nejde o žádné pověry. Věděli jste, že jeho blízkost vyhání z hlavy chmury a úzkosti (5)? Pořiďte si tedy něco dřevěného, vaše psychika bude plesat blahem!

Zdroje: (1) www.realsimple.com/home-decor-for-mental-health-7098644, (2) www.apa.org/monitor/2020/04/nurtured-nature, (3) www.www.thrive.org.uk/get-gardening/plants-to-help-ease-the-mind, (4) www.researchgate.net/publication/277867591_Therapeutic_Influences_of_Plants_in_Hospital_Rooms_on_Surgical_Recovery, (5) www.open.library.ubc.ca/soa/cIRcle/collections/ubctheses/24/items/1.0071305?_x_tr_sl=en&_x_tr_tl=cs&_x_tr_hl=cs&_x_tr_pto=sc


Celkem 1 komentářů


Sledujte nás na sociálních sítích:

Reklama


Horoskopy

Beran

Beran

21. 3. - 20. 4.

Od pondělí 4. června do neděle 10. června 2024 tě čeká dynamický a vzrušující týden, milý Berane. Připrav se na určitá překvapení a vzrušující příležitosti ve všech oblastech života.Tento týden bys mohl zažít obzvlá&scaro... Více

Vybrat znamení

Nastavení horoskopu

Vyberte si znameni, které chcete zobrazovat.

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit se Registrovat