Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Jste gramotným rodičem?

Ano, to jsme MY ŽENY v redakci Bety.cz. Jsme jedinečné, tak jako každá z vás! Jsme jako puzzle, kde je na první pohled každý kousek jiný, ale když je dáte dohromady, perfektně to sedí!

Zobrazit další články autorky

17.11.2016 | Děti a rodina

SERIÁL GRAMOTNÉ RODIČOVSTVÍ: Co znamená být gramotný rodič? A jak v této roli neselhat, ale vychovat z našich dětí sebevědomé, zralé osobnosti? Nejen na tyto otázky odpoví v průběhu exkluzivního seriálu pro Bety.cz Lucie Königová, autorka knihy s názvem (Ne)Gramotný rodič – Jak neselhat jako rodič.

Kdo je to vlastně gramotný rodič?

Gramotný rodič je ten, který nejen zná zásadní principy gramotného rodičovství, ale zároveň se jimi řídí. Děti se totiž nejvíce učí právě z toho, co u svých rodičů vidí. Není tudíž potřeba poučovat, říkat dětem, co mají a nemají dělat, nebo dávat nevyžádané rady. Zásadní je chovat se tak, jak chceme, aby se chovaly naše děti. Ve výchově vidíme větší složitost, než je nutné. Je potřeba začít u sebe. Protože když rodič bude zdravě sebevědomá a zralá bytost, tak z jeho dítěte vyroste opět jen zdravě sebevědomý a zralý dospělý.

Odkud víme, jak být dobrým rodičem?

Ve škole nás nic o rodičovské gramotnosti neučili. Kde jsme získali naše návyky a vnitřní pravdy, jak být správným rodičem? U nás doma, v naší původní rodině. Když jsme byli sami malé děti. A naučili jsme se to vůbec správně? Víme vůbec, jestli nás naši vlastní rodiče vedli a vychovávali těmi správnými principy? Naučili nás sebelásce a hezkému vztahu k sobě sama? Ukázali nám, jak funguje láskyplné partnerství a spolupráce? Naučili jsme se od našich rodičů, jak budovat rodinné hnízdo a harmonickou rodinu? Jaký žijí mí rodiče život? Jsou šťastní? Mají život, který je naplňuje? Dělají, co je baví? Předali mi do mého života skutečně to nejlepší pro můj život? I my sami jsme často dětmi negramotných rodičů. I když se snažili dělat pro nás to nejlepší, tak to tak vůbec nemusí být.

Co jsme my, budou naše děti

Vzorce z našich rodičů se dál kopírují na nás, a pokud je nezměníme, předáme je dál automaticky na své děti. Jablko nepadá daleko od stromu. Tudíž je potřeba začít pracovat na sobě, jinak děti dopadnou podobně jako my. Stačí pozorovat již velmi malé děti, jak kopírují chování svých rodičů. Do dětí se doslova zasévají semínka návyků, vzorců chování, přemýšlení, názorů, které nasávají od maminky a tatínka. Někdy i sourozenec dokáže silně ovlivnit formování člověka pro jeho další život.

Naštěstí jsem si tuto skutečnost včas uvědomila a začala jsem svoje vnitřní vzorce chování sledovat, vnímat a záhy opravovat. Měla jsem ze své původní rodiny nastavené, že musím mít jako rodič s dětmi v diskusi poslední slovo, že vím lépe, co mé děti potřebují, že pomáháním jim pomáhám a neustálou kontrolou je zdokonaluji. Všechny tyto omyly jsem postupně opravila a se svými dětmi, 17letou dcerou Belindou a 14letým synem Oliverem, máme krásný vztah a společně rádi trávíme čas, i když jsou ve věku, ve kterém se děti svým rodičům rády „vzdalují”. Díky mému včasnému uvědomění a doslova „probuzení”, že musím změnit můj přístup, je u nás doma pohoda a harmonie.

Lucie Königová je koučka, mentorka partnerských vztahů, lektorka, autorka projektu (Ne)Gramotný rodič – Jak neselhat jako rodič. Je ale především mámou 17leté dcery Belindy a 14letého syna Olivera. Ve své knize předává koncentrovaně ty nejdůležitější osobní poznatky ze své role rodiče i poznání a zkušenosti ze své mnohaleté profesní praxe, především z koučinkového křesla.

(Ne)Gramotný rodič – Jak neselhat jako rodič

Co vám kniha přinese?

  • Zlepšení vztahu k sobě sama, partnerovi, dětem i prarodičům.
  • Pochopíte souvislosti událostí ve vašem životě.
  • Osvědčené postupy z osobní praxe i z koučinkového křesla.
  • Zjistíte, jak se zbavit převzatých nefunkčních vzorců.
  • Změníte vyčerpávající rodičovské starosti ve smysluplné, radostné a pohodové sdílení.
  • Konkrétní praktické návody, jak jednoduše dosáhnout domácí pohody.
  • 15 naplněných kapitol toho nejdůležitějšího, co by měl znát každý rodič.
  • 10 nejzásadnějších principů úspěšného a gramotného rodiče a jejich vliv na děti.
  • 10 největších omylů negramotného rodiče a jejich následků na dětech.
  • 13 praktických nástrojů, metod, technik a mnoho dalších námětů, jak mít doma pohodu.

Nízkou porodnost zachrání ženy z venkova. Začínají dřív a...

Rajčatová pánev

Rajčatová pánev

13 hlasů
40min 530 kJ 65 Kč

Nejčtenější články

TESTOVÁNÍ: Konec černým tečkám díky originální masce Pilaten

TESTOVÁNÍ: Konec černým tečkám díky originální ...

Téměř každého pátého Čecha se může týkat laktózová intolerance

Téměř každého pátého Čecha se může týkat laktóz...

Je možné prodat na horách nevyužitou permanentku?

Je možné prodat na horách nevyužitou permanentku?

Zbavte se tuku na břiše jednoduchými triky

Zbavte se tuku na břiše jednoduchými triky

Chybějící pouto mezi mámou a miminkem. Naučte se ho vytvořit

Chybějící pouto mezi mámou a miminkem. Naučte s...

Býváte ve stresu? Dívejte se na ty správné obrázky

Býváte ve stresu? Dívejte se na ty správné obrázky

Tip na oběd

Bílá ryba s oříšky

12 hlasů
40min 911kJ 350 Kč

Rychlý recept na dušenou rybu s lískovými oříšky.

Ledový salát s rajčaty

23 hlasů
35min 228kJ 45 Kč

Křupavý salát , vhodný jako příloha nebo lehká večeře.

Poradny

Jsem na RD, musím zpět do práce, abych dostala PPM?

Dobrý den, pokud máte smlouvu na dobu neurčitou, nemusíte se kvůli nároku na další mateřskou pře... Více

Otěhotněla jsem v nové práci po RD, dostanu mateřskou?

Dobrý den, pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství (PPM neboli mateřskou) je zapotřebí splnit z... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Od přítele získáte kontakt na přitažlivou osobu. Přesto se neradujte předčasně. Pokud se nebudete snažit a neujasníte si, co od života vlastně chcete, jen těžko dosáhnete spokojenosti. Soustřeďte se na své priority a jděte za svým snem. Splní se.

Více