Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Vybíravost u jídla je dána nejen výchovou, ale také geneticky

Se zarděním přiznává, že ulítá na "Růžovce" a Ulici. Nesnáší přetvářku a faleš. Potají ujídá redakční bonbóny.

Zobrazit další články autorky

12. 10. 2017 | Děti a rodina

Za děti velmi vybíravé v jídle si rodiče můžou sami. Ovlivňují chutě svých potomků jak výchovou, tak geneticky. Podle vědců z Illinois hraje sice větší vliv výchova a rodiče ovlivňují chutě dětí stylem výchovy v prvních letech života, ale zároveň se do procesu zapojují specifické geny. Genetici z USA odhalili dva typy genů, které řídí jednak nesnášenlivost vůči určitým chutím a také impulzivitu a přemrštěné reakce při nucení jídla.

Jeden gen tedy přímo ovlivňuje vnímání hořkých chutí, takže majitelé tohoto genu nesnášejí spoustu různých potravin, druhý gen ovlivňuje chování a spouští silnou obrannou reakci, když je dítě do jídla nuceno.

„Naše objevy vyvracejí názory, že nedobré rodičovské techniky jsou čistě příčinou vybíravosti v jídle. Místo toho je vybíravost výsledkem jak rodičem přenášených genů, tak jeho stylu výchovy,“ tvrdí doktorka Natasha Chong Cole z University of Illinois.

Vybíravé děti potřebují trpělivost rodičů, kteří by jim měli nové jídlo zkusit dávat až patnáctkrát za sebou. Dítě může patnáctkrát odmítnout, ale poté většinou ochutná. Není však dobré nutit odpor vzbuzující potraviny násilím. Jen trpělivě opakovat snahu, aby dítě ochutnalo a potravinu snědlo.

Kdo si hraje... Jí!

Také se vaše dítko v jídel často šťourá a místo toho, aby si sousta pěkně nosilo do pusinky, vyvádí s nimi různé kousky, staví hrady z bramborové kaše a z těstovin labyrinty? Pak ho nechte! Podle vědců z Anglie totiž děti, které si s jídlem hrají, sní nakonec nejvíce.

„Děti, které dostanou povolení dotýkat se jídla, hrát si s ním a dokonce ho mačkat, třeba špenát, okurky, banány a rajčata, nakonec snědí přímo těchto potravin nejvíce,“ tvrdí autoři z De Montfort University.

Podle nich je lepší než nucení do jídla dovolit dětem hrát si s tímto jídlem.

„Jedním z vysvětlení výsledků našeho experimentu je, že se děti samy dobře obeznání s jídlem a získají přímou interakci. To naznačuje, že vystavení dítěte pokrmu se nemusí zakládat jen na chuti na tento pokrm,“ tvrdí autoři.

Ti přitom nechali děti hrát si s různými druhy ovoce a zeleniny. Ty, které si hrály, aniž byly nabádány ke konzumaci, konzumovaly později toto ovoce a zeleninu samy bez vyzvání.

„Cílem bylo, aby se s těmito potravinami seznámily a něco z nich vytvořily. Je možné, že tyto aktivity nabádají děti později tohle ovoce a zeleninu ochutnat,“ tvrdí autoři.

Potraviny, ze kterých během těhotenství čerpat vitamin K

Špenátové placky

Špenátové placky

11 hlasů
40min 633 kJ 55 Kč

Nejčtenější články

Tip na večeři

Zapečená ořechová dýně

15 hlasů
50min 795kJ 110 Kč

Dýně zapečená s těstovinou.

Hovězí roštěná s omáčkou z černého rybízu

0 hlasů
1h a 15min 177kJ 450 Kč

Plátky hovězí roštěné s jemnou omáčkou z černého rybízu.

Poradny

Musím vracet nesprávně vyplacený příspěvek na bydlení?

Dobrý den,na příspěvek na bydlení má při splnění dalších podmínek nárok vlastník nebo nájemce byt... Více

Otec dětí je ve výkonu trestu, mám nárok na dávky?

Dobrý den,pokud je příjem Vaší domácnosti nižší než 2,7násobek jejího životího minima (což ve Vaš... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Dáte průchod zamilovanosti a ukážete partnerovi, že vám na něm opravdu záleží. A věřte, že protějšek váš postoj stoprocentně opětuje. Možná to nedá najevo tak vroucně, jak byste si představovali, nicméně se ujistíte o tom, že vztah má budoucnost.

Více