Selfie fotky škodí psychice teenagerů víc než šikana

Puberta je období velmi náročné pro psychiku dospívajícího. Ten má většinou značný problém pochopit, kým je, a přijmout se či mít se rád takový, jaký je. Srovnávání s vrstevníky působí značný psychologický stres, který je dnes umocněn sociálními sítěmi a kulturou selfie neboli autoportrétů. Vyhnout se totiž neustálé masáži dokonalých snímků některých vrstevníků je nemožné.

 A selfie podle psychologů z Birminghamu představují větší problém než šikana.

Negativní postoj k vlastnímu tělu

„Mladí lidé tvrdí, že selfie snímky vytvářené vrstevníky stejného věku můžou představovat příliš silný vrstevnický tlak,“ uvádějí autoři z University of Birmingham.

Podle jejich průzkumů se dospívající neustále srovnávají a většina si vytváří negativní postoj k vlastnímu tělu, protože většina módní trendy nesplňuje. Tím dnešním je takzvaně štíhle plná (slim thick), kdy má dívka velmi útlý pas, ale poměrně objemné boky a pozadí.

Horší než fotky celebrit

„Jedním z problémů v této studii jsou právě slefie snímky, protože jejich autory jsou jiní mladí lidé, což zvyšuje tlak vrstevníků, který zažívaly i generace předchozí. Lidé si myslí, že nejvíce na mladé působí fotky slavných, ale větší vliv na vnímání vlastního těla mají snímky vrstevníků,“ tvrdí doktorka Victoria Goodyear.

Pomoci zřejmě může výchova a vhodná diskuze s dospělými, zvláště rodiči. „Ne všechny děti totiž tomu podle našich výzkumů podléhají,“ dodává Goodyear s tím, že ačkoli je šikana také velmi zhoubná a je třeba s ní bojovat, vrstevnický tlak prostřednictvím selfie snímků představuje větší problém.


Zdarma produkt k testování!

Staň se testerkou!

Reklama


Horoskopy

Beran

Beran

21. 3. - 20. 4.

Ačkoli jste poslední týdny neměli v práci tak úplně nadosah úspěch, po němž už dlouho toužíte, rozhodně se nevzdávejte! Snažte se ignorovat požadavky a nároky ostatních a soustřeďte se na své naděje a sny. Mělo by vám to usnadnit cestu. Nebojte se požádat o pomoc ty, o nichž víte, že vám ji poskytnou bez vedlejších úmyslů. Mají ve vás větší víru... Více

Vybrat znamení

Nastavení horoskopu

Vyberte si znameni, které chcete zobrazovat.

Diskuze

39 Příspěvků
Poslední příspěvek 15:07
6 Příspěvků
Poslední příspěvek včera
6 Příspěvků
Poslední příspěvek včera

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit se Registrovat