Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Retro hry, které nikdy neomrzí. Tyhle spolehlivě zabaví i dnešní děti

Ano, to jsme MY ŽENY v redakci Bety.cz. Jsme jedinečné, tak jako každá z vás! Jsme jako puzzle, kde je na první pohled každý kousek jiný, ale když je dáte dohromady, perfektně to sedí!

Zobrazit další články autorky

11.07.2018 | Děti a rodina

Dnešní obchody s hračkami jsou přeplněné všemi možnými interaktivními hračkami, které svítí, blikají, mluví, mají dálková ovládání a některé mají schopnost se od lidí dokonce i učit. Nejrůznější hry nebo dříve tradiční zábava na chvíle trávené venku pomalu ztrácí na popularitě.

Připomeňme si některé hry našeho dětství, které nás dokázaly zabavit na spoustu hodin a dodnes je někteří z nás mají doma.

Skok sem, skok tam

V 80. a 90. letech se přes gumu skákalo všude. Kdo neměl nikoho, aby mu držel gumu, dával si ji na nohy od dvou židlí a skákal klidně sám. Když byly holky dvě a chyběla jim třetí, guma se rozvázala a zachytávala se za lampu nebo třeba o popelnici. Kluci hráli čáru, holky skákaly gumu, panáka nebo přes švihadlo.

Přebírám, přebíráš, přebíráme

Stačilo kousek provázku, asi 1,5 metru dlouhého, který se na konci svázal, natáhl mezi prsty, a zábava na dlouhé hodiny byla na světě. Důležité bylo mít do dvojice někoho, kdo by od vás provázek přebíral a na prstech z něj tvořil různé obrazce. Možná si vzpomenete, jak vás přebírání učila babička nebo maminka a jak mezi jejich prsty vznikaly kolébka, voda, pavouk či dopis. Pokud byste si chtěli přebírání připomenout, na internetu najdete spoustu rad a triků. A kdoví, třeba tím také potěšíte svou malou holčičku.

Kdo má nejlepšího koně

Kdo dokázal koupit Napoliho a Narciuse, měl nakročeno k výhře. Deskovou hru Dostihy a sázky hrají generace mladých i dospělých už 35 let. Oblíbená stolní hra s příběhem, která nás učí taktizovat, hospodařit a kupovat správné koně, se stala v Československu v polovině 80. let absolutním hitem. Mnozí z nás ji ještě mají doma a čas od času si ji při dlouhých zimních večer ještě rádi zahrají.

Modrobílé stavění

Seva byla velmi oblíbenou stavebnicí, o kterou si Ježíškovi psalo snad každé malé dítě. Modrobílé kostičky s velmi typickým zápachem po plastu si jistě dodnes všichni vybavíme. Seva je ale stále na trhu. Dnes ji výrobci doplnili o barevné varianty a výjimkou není ani verze pro holčičky.

Pro zábavu i poučení

Mezi nejpropracovanější hračky patřila stavebnice Merkur, jež slaví své úspěchy již několik desítek let všude ve světě. Starší generace si ji pamatuje především jako školní pomůcku pro praktické vyučování. Tato hračka se dodnes těší své popularitě, i když máme jisté podezření, že si ji z nostalgie kupují dospělí spíše pro sebe, než pro své tablety a mobily obklopené děti.

Kostička ke kostičce

Návykové skládání kostiček do řádků patří spíše mezi ty novodobější hry. Naprogramoval ji před 30. lety, 6. června 1984, pracovník moskevské akademie věd Alexej Pažitnov. Hra nabízí "pouhé" skládání různě tvarovaných kostek do řádků. I přesto, nebo možná právě proto, dokáže Tetris přikovat hráče k obrazovkám počítačů a herních konzolí na dlouhé hodiny i dnes.

Riziko předčasného porodu výrazně zvyšuje bisfenol A

Vepřové závitky s křenem

Vepřové závitky s křenem

9 hlasů
1h a 10min 1279 kJ 175 Kč

Nejčtenější články

Tip na večeři

Salát s čekankou

12 hlasů
15min 890kJ 58 Kč

Z čekanky si můžeme připravit jednoduchý hořkosladký s...

Pikantní kuřecí stehna

4 hlasy
1h a 20min 532kJ 140 Kč

Pikantní kuřecí stehna podle indické kuchyně, se zázvorem...

Poradny

Z čeho se mi vypočítá nemocenská po RD?

Dobrý den,pokud jste na nemocenskou nastoupila až po ukončení rodičovské dovolené, měla byste mít... Více

Kdy mám dát výpověď v práci?

Dobrý den, Jano,ve Vašem původním dotazu jsem se přehlédla v datu, myslela jsem si, že Vašemu dít... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Vaše odvaha a nadšení budou až zarážející! Okolí vás bude hluboce obdivovat, ovšem zamyslete se, zda není na místě trochu přibrzdit. Vaše odhodlání vás může dovézt sice daleko, ale ne všechno lze urvat silou. Občas je nutn&eacut...

Více