Lidé z umělého oplození častěji trpí vysokým krevním tlakem

Švýcarští vědci odhalili vztah mezi umělým oplozením a trvalými zdravotními následky takto počatého jedince. Lidé vzešlí z laboratorního oplození šestkrát častěji trpí závažnou formou hypertenze, tedy velmi vysokého krevního tlaku, který vážně poškozuje oběhovou soustavu a zvyšuje riziko předčasného úmrtí.

„Máme stále více důkazů o tom, že techniky umělého oplození mění cévy u takto počatých dětí, ale dlouhodobé důsledky nebyly zatím známé. Víme teď, že tyto děti kvůli takovému početí trpí šestkrát častěji vysokým krevním tlakem,“ tvrdí doktor Emrush Rexhaj z Bernské univerzity.

Podle doktora Rexhaje bylo už v roce 2014 prokázáno, že umělé oplození zvyšuje také riziko diabetu typu 2.

„Máme také důkazy o tom, že tato populace má vyšší rezistenci tkání vůči inzulínu,“ dodal doktor Rexhaj v rozhovoru pro The Independent.

Vysoký krevní tlak a diabetes typu 2 společně velmi silně zvyšují riziko vážných onemocnění oběhové soustavy a předčasné smrti.

Jak je to s plodností

Výzkumů zaměřených na děti počatých umělým oplodněním stále přibývá. A jak je vidět, ne vždy mají odborníci dobré zprávy... Belgičtí experti na umělé oplození a plodnost mají nemilou zprávu pro ty muže, kteří mají snížený počet spermií v ejakulátu a rozhodnou se počít dítě s pomocí umělého oplodnění. Jejich potomek bude mít totiž snížený počet spermií v ejakulátu také. Ačkoli není přesně stanoveno, jakou formou se tato vlastnost dědí, podle expertů z Bruselu se z otců na syny skutečně přenáší.

Prokázáno to přitom bylo při nitrocyptolasmatickém vsunutí spermie (metoda ICSI), kdy se DNA spermie injekcí umístí přímo do cytoplasmy k jádru vajíčka. Takto počatí muži mají také snížený počet spermií v ejakulátu a sníženou pohyblivost spermií.

Vědci z Bruselu vyšetřili čtyřiapadesát mladíků počatých metodou injekčního vpravení spermie do cytoplasmy vajíčka v letech 1992 až 1996. Srovnáním s mladíky jejich věku, kteří byli počati přirozeně, vyšlo najevo, že mají výrazně nižší počet spermií v ejakulátu a také nižší pohyblivost.

„Muži počatí metodou ICSI mají třikrát častěji koncentraci spermií v ejakulátu nižší než patnáct milionů na mililitr,“ tvrdí vědci z Vrije Universiteit v Bruselu.Sledujte nás na sociálních sítích:

Reklama

Tip na oběd

Více tipů

Horoskopy

Beran

Beran

21. 3. - 20. 4.

S novým protějškem si vyrazíte na večeři. Bude to příjemné a opět se dozvíte něco více o člověku, kterého začínáte ze srdce milovat. Nezapomeňte však také naslouchat, občas máte sklon vést řeč a nepustit partnera ke slovu. Nechte jej se projevit! Více

Vybrat znamení

Nastavení horoskopu

Vyberte si znameni, které chcete zobrazovat.

Diskuze

5 Příspěvků
Poslední příspěvek 9:20
385 Příspěvků
Poslední příspěvek včera

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit se Registrovat