Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Jak nenarozené dítě vnímá zvuky z okolního světa

Miluje přírodu, psy a občas si s nepořádným manželem dopřeje dobré červené víno. Jejím největším snem je vychovat ze svých dvojčat slušné kluky.

Zobrazit další články autorky

12.10.2018 | Děti a rodina

Ještě před pár lety si nikdo nebyl jistý, zda má vůbec nějaký smysl mluvit na plod, který se v ženském lůně teprve vyvíjí. Nedávno se ukázalo, že malý „posluchač“ už od 29. týdne těhotenství moc dobře chápe hudbu i slova!

Zatímco některé nastávající matky se svým bříškem vesele komunikují, jiným taková gesta připadají značně přehnaná. Do jaké kategorie patříte vy? Je pravdou, že až do 19. století byl plod v děloze považován za neinteligentního tvora, který absolutně nechápe, co se kolem něj děje. Jenže časy se samozřejmě mění a s nimi i názory odborníků. Jak se na celou situaci dívají dnes?

Kdopak nás to poslouchá

Nedávná finská studie uskutečněná na Helsinské univerzitě otevřela zcela nový svět dosud nepoznaných možností. Její závěry totiž odvážně naznačují, že „plaváček“ obklopený embryonickou membránou nejenže výborně slyší zvuky přicházející z okolí, on jim navíc dokonale rozumí. Jak k takovému postoji experti došli?

Výzkum ve znamení hudby

Do průzkumu bylo zahrnuto několik stovek těhotných žen rozdělených do dvou skupin. Polovina pak měla za úkol „svému břichu“ pravidelně přehrávat určité zvuky, druhá nic takového nedělala. Jakmile monitorované dámy porodily své vytoužené potomky, pokus se mohl posunout do další fáze. Novopečené maminky se i se svými ratolestmi přesunuly do speciální místnosti, kde vědci pouštěli důvěrně známé tóny takové, které některé adeptky slýchávaly během gravidity. Co bylo dál? Samozřejmě se nejvíce řešilo, co na to ti nejmenší. Znělo jim to povědomě?

Reakce, kterou nikdo nečekal

K naprostému překvapení a možná i šoku všech přítomných se ukázalo, že dětská mysl skutečně reaguje na zvuky, které zná z matčina lůna. Vědci navíc okamžitě došli k názoru, že plod od ukončeného 29. týdne těhotenství dokáže rozeznat tóny a dokonce i slabiky mluvené řeči. Co takový objev může znamenat?

Ačkoli je třeba provést ještě další studie na toto téma, není už pochyb o tom, že nenarozené děti jsou schopné pochopit zvuky, které k nim doléhají. To nás přivádí k myšlence, zda je možné začít rozvíjet jejich řeč, i když se nacházejí ještě v děloze,“ vysvětlují autoři studie z výše zmíněné univerzity s tím, že tuto oblast se ještě hystají důkladně probádat.

Sezona dětských viróz začíná. Jak těm nejmenším ulevit od...

Krůtí nudličky s okurkou

Krůtí nudličky s okurkou

11 hlasů
55min 623 kJ 190 Kč

Nejčtenější články

Tip na večeři

Bramborový koláč

10 hlasů
1h a 20min 534kJ 70 Kč

Strouhané brambory zapečené s vejci.

Pestrý těstovinový salát

3 hlasy
50min 666kJ 60 Kč

Těstovinový salát se zeleninou.

Poradny

Jak dlouho musí být klíště přisáto, aby došlo k nákaze?

Dobrý den, Děkuji za Váš dotaz. K nákaze virem klíšťové encefalitidy může dojít už za dvě hodiny... Více

Jaká jsou rizika v případě očkování dětí?

Dobrý den, Děkuji za Váš dotaz. Očkování proti klíšťové ecefalitidě u dětí je prověřené již desí... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Budete si dělat zálusk na jistou osobu, která je o dost mladší než vy. I když byste rádi vyzkoušeli, jaké by to s dotyčným bylo, nakonec nejspíše poslechnete hlas rozumu a racionality. Uvědomujete si totiž, že vztah by nikdy neměl velkou perspektivu.

Více