Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Jak nenarozené dítě vnímá zvuky z okolního světa

Miluje přírodu, psy a občas si s nepořádným manželem dopřeje dobré červené víno. Jejím největším snem je vychovat ze svých dvojčat slušné kluky.

Zobrazit další články autorky

12.10.2018 | Děti a rodina

Ještě před pár lety si nikdo nebyl jistý, zda má vůbec nějaký smysl mluvit na plod, který se v ženském lůně teprve vyvíjí. Nedávno se ukázalo, že malý „posluchač“ už od 29. týdne těhotenství moc dobře chápe hudbu i slova!

Zatímco některé nastávající matky se svým bříškem vesele komunikují, jiným taková gesta připadají značně přehnaná. Do jaké kategorie patříte vy? Je pravdou, že až do 19. století byl plod v děloze považován za neinteligentního tvora, který absolutně nechápe, co se kolem něj děje. Jenže časy se samozřejmě mění a s nimi i názory odborníků. Jak se na celou situaci dívají dnes?

Kdopak nás to poslouchá

Nedávná finská studie uskutečněná na Helsinské univerzitě otevřela zcela nový svět dosud nepoznaných možností. Její závěry totiž odvážně naznačují, že „plaváček“ obklopený embryonickou membránou nejenže výborně slyší zvuky přicházející z okolí, on jim navíc dokonale rozumí. Jak k takovému postoji experti došli?

Výzkum ve znamení hudby

Do průzkumu bylo zahrnuto několik stovek těhotných žen rozdělených do dvou skupin. Polovina pak měla za úkol „svému břichu“ pravidelně přehrávat určité zvuky, druhá nic takového nedělala. Jakmile monitorované dámy porodily své vytoužené potomky, pokus se mohl posunout do další fáze. Novopečené maminky se i se svými ratolestmi přesunuly do speciální místnosti, kde vědci pouštěli důvěrně známé tóny takové, které některé adeptky slýchávaly během gravidity. Co bylo dál? Samozřejmě se nejvíce řešilo, co na to ti nejmenší. Znělo jim to povědomě?

Reakce, kterou nikdo nečekal

K naprostému překvapení a možná i šoku všech přítomných se ukázalo, že dětská mysl skutečně reaguje na zvuky, které zná z matčina lůna. Vědci navíc okamžitě došli k názoru, že plod od ukončeného 29. týdne těhotenství dokáže rozeznat tóny a dokonce i slabiky mluvené řeči. Co takový objev může znamenat?

Ačkoli je třeba provést ještě další studie na toto téma, není už pochyb o tom, že nenarozené děti jsou schopné pochopit zvuky, které k nim doléhají. To nás přivádí k myšlence, zda je možné začít rozvíjet jejich řeč, i když se nacházejí ještě v děloze,“ vysvětlují autoři studie z výše zmíněné univerzity s tím, že tuto oblast se ještě hystají důkladně probádat.

Mateřství podle zvěrokruhu: Jaký vztah máte ke svým dětem?

Citrónová polévka

Citrónová polévka

13 hlasů
50min 234 kJ 85 Kč

Nejčtenější články

Tip na oběd

Makrela na bílém víně

11 hlasů
60min 339kJ 211 Kč

Makrela pečená na víně, cibuli a citrónech.

Rizoto se španátem a houbami

12 hlasů
45min 454kJ 95 Kč

Jednoduché rizoto se špenátem a houbami.

Poradny

Mám po rodičovské dovolené podepsat výpověď?

Dobrý den,zaměstnavatel je opravdu povinen Vám držet pracovní místo nejdéle do tří let od narozen... Více

Musím v práci doložit rodný list dítěte?

Dobrý den,neuvádíte, komu máte dokládat rodný list a o jakou smlouvu se jedná, ale předpokládám, ... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Kdosi vám bude chtít přebrat vaši lásku, to si však rozhodně nenecháte líbit! Naopak, rozhodnete se stůj co stůj ubránit svůj vztah. Moc dobře si však uvědomujete, že není zapotřebí agresivita a síla, ale prozíravost a chytrost. Umíte si poradit!

Více