Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Špatný zrak u dětí nepodceňujte. Jak ho můžete odhalit včas

Ano, to jsme MY ŽENY v redakci Bety.cz. Jsme jedinečné, tak jako každá z vás! Jsme jako puzzle, kde je na první pohled každý kousek jiný, ale když je dáte dohromady, perfektně to sedí!

Zobrazit další články autorky

11.10.2018 | Děti a rodina

Jednou z nejčastěji opomíjených kontrol u lékaře, kterou byste měli pravidelně absolvovat se svými dětmi je vyšetření zraku. Mnohdy bývá neodhalená vada zraku příčinou bolestí hlavy, časté únavy, ale také zdánlivé nepozornosti při vyučování. Jak často byste měli očního lékaře se svými dětmi navštěvovat a jak poznat, zda má vaše dítě zrak jako ostříž či nikoli?

Základem je prevence

Oční vady jsou často dědičné a to v různých formách. Pokud jste tedy vy nebo i více členů vaší rodiny nosili brýle odmalička, je velice pravděpodobné, že je vaše dítě bude potřebovat také. Je proto vhodné zrak sledovat od útlého věku. První kontrolu zraku provedou miminku lékaři již v porodnici. Zde jde především o reakce na světelné podněty, pohyb zornice a snaha o sledování předmětů či tváří. V kojeneckém věku proběhne základní kontrola ještě několikrát a to v rámci praktických vyšetření u dětského lékaře.

V předškolním věku dnes často zajišťují kontroly zraku specializovaní pracovníci, kteří s veškerým potřebným vybavením docházejí přímo do školek. Měření zraku zde ale neprobíhá tak, jak jste zvyklí od svého očního lékaře. K samotnému vyšetření se využívá screeningového přístroje, který ale nemůže plnohodnotně nahradit kompletní a podrobné oční vyšetření. Dokáže zaměřit dioptrie, vzdálenosti zorniček, odchylky pohledu a rohovkové odlesky, což jsou vlastně pouze základní neobvyklé hodnoty.

Vidí dobře?

Problémem je, že děti často nedokážou rozpoznat, že vidí špatně. Mají dojem, že takovým způsobem, jakým vidí vše okolo, vidí i všichni ostatní. Svoji vadu nevnímají. Je proto mnohdy nesnadné rozeznat, že má dítě se zrakem potíže.

Nejčastějšími příznaky, že není se zrakem vašeho potomka něco v nepořádku, jsou potíže se čtením a zapamatováním textu, naklánění hlavy na jednu stranu, časté mnutí očí, bolest hlavy, neschopnost se dlouhodobě soustředit, časté ztrácení čteného místa nebo šilhání a přivírání očí.

Je třeba sledovat veškeré výše uvedené příznaky, a pokud je zaznamenáváte, rozhodně objednejte svého potomka na plnohodnotné vyšetření k očnímu lékaři.

Za předpokladu, že vaše dítě nemá žádnou oční anomálii, postačí vyšetření zraku jednou za dva roky. Pokud vaše dítě špatný zrak má, bude zřejmě na místě kontrola častější. Podrobnosti vám sdělí váš lékař.

ADHD

ADHD je porucha učení, pro kterou je charakteristická roztěkanost a neschopnost soustředění. Neléčené potíže se zrakem mají však příznaky téměř obdobné. Často jsou tedy příznaky špatného vidění mylně označeny za poruchu ADHD.

První návštěva miminka aneb Tyhle dárečky nenoste

Polévka z červené řepy s medem

Polévka z červené řepy s medem

3 hlasy
45min 197 kJ 70 Kč

Nejčtenější články

Tip na večeři

Kančí na slanině

11 hlasů
2h a 30min 591kJ 239 Kč

Máte rádi zvěřinu, tento recept vás nezklame.

Květák s vejci

12 hlasů
35min 495kJ 60 Kč

Květák s vejci připravený ve woku.

Poradny

Dávám výpověď, na jak dlouhou dovolenou mám nárok?

Dobrý den,protože pro zaměstnavatele neodpracujete celý kalendářní rok, máte nárok na tzv. poměrn... Více

Jsem nemocná, kdy mi skončí výpovědní doba?

Dobrý den,nemocenská může prodloužit trvání pracovního poměru pouze v případě výpovědi ze strany ... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Vzbudíte touhu u osob opačného pohlaví. Tento týden také oplýváte šarmem, jaký se jen tak nevidí! Soustřeďte se především na své priority a neplýtvejte energií na ty, kteří za to nestojí. Nezadaní, mějte oči na stopk&aacu...

Více