Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Špatný zrak u dětí nepodceňujte. Jak ho můžete odhalit včas

Ano, to jsme MY ŽENY v redakci Bety.cz. Jsme jedinečné, tak jako každá z vás! Jsme jako puzzle, kde je na první pohled každý kousek jiný, ale když je dáte dohromady, perfektně to sedí!

Zobrazit další články autorky

11. 10. 2018 | Děti a rodina

Jednou z nejčastěji opomíjených kontrol u lékaře, kterou byste měli pravidelně absolvovat se svými dětmi je vyšetření zraku. Mnohdy bývá neodhalená vada zraku příčinou bolestí hlavy, časté únavy, ale také zdánlivé nepozornosti při vyučování. Jak často byste měli očního lékaře se svými dětmi navštěvovat a jak poznat, zda má vaše dítě zrak jako ostříž či nikoli?

Základem je prevence

Oční vady jsou často dědičné a to v různých formách. Pokud jste tedy vy nebo i více členů vaší rodiny nosili brýle odmalička, je velice pravděpodobné, že je vaše dítě bude potřebovat také. Je proto vhodné zrak sledovat od útlého věku. První kontrolu zraku provedou miminku lékaři již v porodnici. Zde jde především o reakce na světelné podněty, pohyb zornice a snaha o sledování předmětů či tváří. V kojeneckém věku proběhne základní kontrola ještě několikrát a to v rámci praktických vyšetření u dětského lékaře.

V předškolním věku dnes často zajišťují kontroly zraku specializovaní pracovníci, kteří s veškerým potřebným vybavením docházejí přímo do školek. Měření zraku zde ale neprobíhá tak, jak jste zvyklí od svého očního lékaře. K samotnému vyšetření se využívá screeningového přístroje, který ale nemůže plnohodnotně nahradit kompletní a podrobné oční vyšetření. Dokáže zaměřit dioptrie, vzdálenosti zorniček, odchylky pohledu a rohovkové odlesky, což jsou vlastně pouze základní neobvyklé hodnoty.

Vidí dobře?

Problémem je, že děti často nedokážou rozpoznat, že vidí špatně. Mají dojem, že takovým způsobem, jakým vidí vše okolo, vidí i všichni ostatní. Svoji vadu nevnímají. Je proto mnohdy nesnadné rozeznat, že má dítě se zrakem potíže.

Nejčastějšími příznaky, že není se zrakem vašeho potomka něco v nepořádku, jsou potíže se čtením a zapamatováním textu, naklánění hlavy na jednu stranu, časté mnutí očí, bolest hlavy, neschopnost se dlouhodobě soustředit, časté ztrácení čteného místa nebo šilhání a přivírání očí.

Je třeba sledovat veškeré výše uvedené příznaky, a pokud je zaznamenáváte, rozhodně objednejte svého potomka na plnohodnotné vyšetření k očnímu lékaři.

Za předpokladu, že vaše dítě nemá žádnou oční anomálii, postačí vyšetření zraku jednou za dva roky. Pokud vaše dítě špatný zrak má, bude zřejmě na místě kontrola častější. Podrobnosti vám sdělí váš lékař.

ADHD

ADHD je porucha učení, pro kterou je charakteristická roztěkanost a neschopnost soustředění. Neléčené potíže se zrakem mají však příznaky téměř obdobné. Často jsou tedy příznaky špatného vidění mylně označeny za poruchu ADHD.

I nejmenší děti trpí poruchami spánku. Objevte rituály, k...

Játra s medem

Játra s medem

8 hlasů
30min 1043 kJ 80 Kč

Nejčtenější články

Tip na oběd

Baklažány se smetanou

9 hlasů
40min 607kJ 65 Kč

Recept na jednoduchý levný zeleninový oběd

Rychlá sýrová polévka

14 hlasů
40min 238kJ 70 Kč

Polévka se dvěma druhy sýra.

Poradny

Mám nárok na nemocenskou po vyčerpání ošetřovného?

Dobrý den,to, že jste se ihned po ošetřování dítěte ocitla v dočasné pracovní neschopnosti, by ne... Více

Dostanu nemocenskou, když jsem po RD nepracovala?

Dobrý den,dle mého názoru byste na nemocenskou mít nárok měla, stejěn jako v případě, kdy byste n... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Obrníte se proti neúspěchu a budete raději počítat s tím nejhorším. V koutku duše ale pořád doufáte, že by vaše sny a touhy mohly vyjít. Pokud tomu budete věřit i nadále a přistupovat ke svým snahám pozitivně a s nadhledem, žádná skeps...

Více