Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Za opakované potraty může také mužovo nekvalitní sperma

15. 1. 2019 | Děti a rodina

Opakované potraty jsou často přičítány na vrub ženě a jejímu špatnému zdraví v reprodukčních orgánech. Ale vědci z Londýnské univerzity zjistili, že ne vždy musí být na vině žena a příčinou opakovaných potratů může být také nekvalitní DNA ve spermii muže.

Molekulární biologové z Londýnské univerzity totiž zjistili, že u žen, které trpí opakovanými potraty, má partner na spermiích dvakrát více vadné DNA. Opakující se potraty tak nemusejí souviset jen s kondicí ženských pohlavních orgánů, ale přispívat k nim mohou, nebo dokonce být hlavní příčinou příliš mnoho vad v genetické informaci spermie.

To je poměrně zásadní objev, protože u muže dochází k poškození DNA ve spermii nejčastěji vlivem životního stylu. A tyto příčiny lze snadno odstranit zdravějším chováním. Dostatkem pohybu, zdravou stravou, kvalitním spánkem, nepřehříváním varlat, nekouřením a omezením konzumace alkoholu.

„Tradičně jsme se domnívali, že za opakující se potraty může spíš partnerka. Je to velmi dobře prostudované téma a známe řadu onemocnění žen, které opakující se potraty vyvolávají,“ uvedla v rozhovoru pro deník The Independent autorka výzkumu doktorka Channa Jayasen z Londýnské univerzity.

Co pomůže spermiím?

Není žádné tajemství, že kvalita spermií poslední dobou klesá, a tak i muži stále častěji bojují s neplodností. Na spermie, respektive jejich zdraví či počet, má vliv řada řada faktorů. Nezdravý životní styl nevyjímaje. Sedavý způsob života a k tomu nevhodná strava dokážou se spermiemi pořádně zamávat. Naštěstí ale existují potraviny, díky nimž mohou muži šance na početí potomka zvýšit. A patří mezi ně i ořechy!

Ty jsou totiž bohaté na omega-3 mastné nenasycené kyseliny, antioxidanty a foláty, jež podporují životnost spermií, zvyšují jejich pohyblivost a také snižují riziko vzniku defektů.

Vědci z Tarragony ve Španělsku provedli experiment. Polovině mužů dávali běžnou západní stravu, polovině k tomu denně přidávali šedesát gramů mandlí, lískových a vlašských ořechů. Na konci čtrnáctitýdenní studie měli muži z druhé skupiny o dvacet procent více spermií, ty byly také hbitější, životaschopnější a méně poškozené.

„Máme stále více důkazů o tom, že zdravý životní styl zahrnující také vyvážený jídelníček, je nezbytný pro plodnost muže,“ uvedl doktor Albert Salas-Huetos z Univerzity Rovira i Virgil v Tarragoně.

Vývoj po narození: Na co si dát pozor a kdy vyhledat odbo...

Karbanátky z hovězího masa s fetou

Karbanátky z hovězího masa s fetou

10 hlasů
1h a 20min 1062 kJ 160 Kč

Nejčtenější články

Tip na oběd

Vepřové kotlety s hořčicí

9 hlasů
1h a 30min 944kJ 105 Kč

Grilované kotlety s medovou hořčicí.

Gazpacho

11 hlasů
50min 343kJ 120 Kč

Na tuto studenou zeleninovou polévku původem ze Španěl...

Poradny

Důchod mi nestačí ani na nájem, dostanu sociální dávky?

Dobrý den,na příspěvek na bydlení máte nárok tehdy, jste-li vlastníkem či nájemcem bytu/domu, ve ... Více

Jak řešit stěhování při evidenci na úřadě práce?

Dobrý den,měla byste spadat pod úřad práce v místě svého trvalého bydliště. Je tedy otázka, zda j... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Pro jistou osobu budete tento týden naprosto neodolatelní. Připravte se proto na flirtovné pohledy a pokusy o svádění. Než však podlehnete, pečlivě zvážíte veškerá pro a proti. Rozhodně nemáte chuť se do ničeho vrhat po hlavě. Ani když jde o city.

Více