Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Za opakované potraty může také mužovo nekvalitní sperma

15. 1. 2019 | Děti a rodina

Opakované potraty jsou často přičítány na vrub ženě a jejímu špatnému zdraví v reprodukčních orgánech. Ale vědci z Londýnské univerzity zjistili, že ne vždy musí být na vině žena a příčinou opakovaných potratů může být také nekvalitní DNA ve spermii muže.

Molekulární biologové z Londýnské univerzity totiž zjistili, že u žen, které trpí opakovanými potraty, má partner na spermiích dvakrát více vadné DNA. Opakující se potraty tak nemusejí souviset jen s kondicí ženských pohlavních orgánů, ale přispívat k nim mohou, nebo dokonce být hlavní příčinou příliš mnoho vad v genetické informaci spermie.

To je poměrně zásadní objev, protože u muže dochází k poškození DNA ve spermii nejčastěji vlivem životního stylu. A tyto příčiny lze snadno odstranit zdravějším chováním. Dostatkem pohybu, zdravou stravou, kvalitním spánkem, nepřehříváním varlat, nekouřením a omezením konzumace alkoholu.

„Tradičně jsme se domnívali, že za opakující se potraty může spíš partnerka. Je to velmi dobře prostudované téma a známe řadu onemocnění žen, které opakující se potraty vyvolávají,“ uvedla v rozhovoru pro deník The Independent autorka výzkumu doktorka Channa Jayasen z Londýnské univerzity.

Co pomůže spermiím?

Není žádné tajemství, že kvalita spermií poslední dobou klesá, a tak i muži stále častěji bojují s neplodností. Na spermie, respektive jejich zdraví či počet, má vliv řada řada faktorů. Nezdravý životní styl nevyjímaje. Sedavý způsob života a k tomu nevhodná strava dokážou se spermiemi pořádně zamávat. Naštěstí ale existují potraviny, díky nimž mohou muži šance na početí potomka zvýšit. A patří mezi ně i ořechy!

Ty jsou totiž bohaté na omega-3 mastné nenasycené kyseliny, antioxidanty a foláty, jež podporují životnost spermií, zvyšují jejich pohyblivost a také snižují riziko vzniku defektů.

Vědci z Tarragony ve Španělsku provedli experiment. Polovině mužů dávali běžnou západní stravu, polovině k tomu denně přidávali šedesát gramů mandlí, lískových a vlašských ořechů. Na konci čtrnáctitýdenní studie měli muži z druhé skupiny o dvacet procent více spermií, ty byly také hbitější, životaschopnější a méně poškozené.

„Máme stále více důkazů o tom, že zdravý životní styl zahrnující také vyvážený jídelníček, je nezbytný pro plodnost muže,“ uvedl doktor Albert Salas-Huetos z Univerzity Rovira i Virgil v Tarragoně.

Opáčko před nástupem do školy aneb Nenápadné učení, co bu...

Pečená krůtí stehna

Pečená krůtí stehna

0 hlasů
3h a 0min 253 kJ 210 Kč

Nejčtenější články

Tip na oběd

Candát s olivami

8 hlasů
45min 543kJ 150 Kč

Dušený candát s olivami.

Zelná polévka s mrkví

11 hlasů
50min 311kJ 80 Kč

Polévka z bílého zelí a mrkve.

Poradny

Z čeho se počítá PPM po dlouhodobé nemocenské?

Dobrý den,ve Vašem případě by se peněžitá pomoc v mateřství (PPM neboli mateřská) měla vypočítáva... Více

Jsem v PN, kdy se evidovat na úřadě práce?

Dobrý den,v době pracovní neschopnosti se nemůžete stát uchazečem o zaměstnání, tudíž se nemůžete... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Úsilí o zvládnutí všech vašich pracovních závazků a zároveň jejich vyvážení s vašimi osobními předsevzetími bude tento týden u Beranů dominovat. Snažte se proto nebrat si toho více, než bude nezbytně nutné. A nebojte se někter&e...

Více