Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Porod z druhé strany. Jak se cítí miminko, které právě přichází na svět

Ano, to jsme MY ŽENY v redakci Bety.cz. Jsme jedinečné, tak jako každá z vás! Jsme jako puzzle, kde je na první pohled každý kousek jiný, ale když je dáte dohromady, perfektně to sedí!

Zobrazit další články autorky

16. 12. 2018 | Děti a rodina

O tom, jak se cítí matky i otcové při porodu, co všechno vás čeká a na co se připravit, se dočtete na každém rohu. Napadlo vás ale někdy, jak celý porod prožívá právě miminko?

Než to vypukne

Během první doby porodní se hlavička složitě pohybuje, aby se přizpůsobila různým rozměrům horní a dolní části pánve. Samo miminko nijak nepracuje, je posouváno a tlačeno silou děložních kontrakcí. Bradičku má skloněnou na hrudník, aby hlava kladla co nejmenší odpor. Hlavička přitom rotuje a délka rotace se přizpůsobuje postavení plodu.

Cesta ven

Je až neuvěřitelné, že ženské tělo dokáže protlačit na svět človíčka, který nezřídka váží i čtyři kila. Pravda je však taková, že hlavička dítěte je velmi poddajná a měkká. Při průchodu matčinými rodidly se lebeční kosti posunují, což usnadní průchod porodními cestami. Proto bývá hlavička po porodu lehce zdeformovaná, ale to se rychle upraví.

První nádech

Než se dítě narodí, jeho plíce jsou naplněny vodou, která napomáhá jejich zrání. Do té doby získává dítě kyslík pomocí placenty. Při průchodu porodními cestami je však voda vytlačena z plic ven a vytvoří se tak prostor pro první dávku kyslíku. Po přestřižení pupeční šňůry plíce plně přebírají funkci placenty a dítě začíná dýchat samo. První nádechy nejsou příjemné, Chladný vzduch, který dítě vdechne je řezavý a palčivý. Je to také jeden z důvodů, proč dítě po porodu začne plakat.

Je mi zima!

V těle matky je teploučko a dítě přichází na svět nahé a mokré. Přesto, že na porodním sále může být příjemná teplota, po teplotním skoku o nějakých 12 °C, musí začít pracovat štítná žláza, která po porodu miminka zajistí správnou regulaci teploty mimo maminčino bříško.

Aby však miminko nezmrzlo, musí zasáhnout i personál porodnice, který přitiskne miminko na tělo matky nebo jej zabalí do teplých přikrývek.

Co vidí a slyší?

S jistotou můžeme říct, že plod má poměrně dobře vyvinutý sluch už v momentě, kdy teprve roste v matčině děloze. Dítě v děloze dobře slyší mámin hlas i okolní dění, jen tyto zvuky vnímá tlumeně. Je však jisté, že svojí maminku po hlase pozná téměř stoprocentně. Aby taky ne, když ji slýchalo denně celých 9 měsíců.

Miminko po porodu vidí rozmazaně a dokáže zaostřit na pouhých 25 centimetrů. Protože to je ale vzdálenost tak akorát od prsu k obličeji maminky, dokáže po každodenním kojení snadno rozpoznat obličej své mámy.

Malý silák

Miminko vůbec není tak bezmocné, jak si mnozí myslí. Jeho schopnosti jsou neuvěřitelné. Po narození umí například výborně plavat, což s postupem času zapomíná. Také se po porodu dokáže doplazit k máminu prsu a najít zdroj potravy.

První tři roky života jsou pro mozek rozhodující. Jak pod...

Těstovinový salát

Těstovinový salát

15 hlasů
45min 768 kJ 125 Kč

Nejčtenější články

Tip na večeři

Kuřecí prsa se sýrovou omáčkou a žampiony

37 hlasů
30min 575kJ 115 Kč

Kuřecí prsa se sýrovou omáčkou a žampiony je rychlé, j...

Fenyklový salát s grepem

11 hlasů
25min 1261kJ 85 Kč

Opomíjený fenykl s červeným grepem.

Poradny

Z jakého účtu mi přijde nemocenská?

Dobrý den,od 4. do 14. dne nemoci Vám vyplácí náhradu mzdy zaměstnavatel, od 15. dne nemoci Vám n... Více

Může být nevyčerpaný RP vyplacený jednorázově?

Dobrý den,v současné době je situace taková, že jednorázové doplacení nevyčerpané částky rodičovs... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Obrníte se proti neúspěchu a budete raději počítat s tím nejhorším. V koutku duše ale pořád doufáte, že by vaše sny a touhy mohly vyjít. Pokud tomu budete věřit i nadále a přistupovat ke svým snahám pozitivně a s nadhledem, žádná skeps...

Více