Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Pořadí narození neovlivní, jestli budete prahnout po slávě či riskovat

25.03.2019 | Děti a rodina

Psychologové ve dvacátém století poměrně ochotně přijali tvrzení psychoterapeuta Alfreda Adlera, že pořadí narození dítěte ovlivňuje to, jak moc člověk v životě riskuje. Jinými slovy podle Adlera byl člověk kontroverzním hráčem dějin tím spíš, čím byl mladším ze sourozenců. Jenže nikdo jeho tvrzení neověřil statisticky. Což se podařilo nyní a výsledky hovoří o opaku. Tedy že pořadí narození nemá žádný vliv na to, jestli člověk riskuje více či méně a jestli se stane Hitlerem nebo malířem krajinek.

Psychologové tak desetiletí tvrdí, že nejstarší sourozenci jsou posedlí úspěchem, prostřední nezávislí a fit a nejmladší jsou nejspolečenštější a nejvíce riskují. Jenže podle studie publikované v odborném časopise PNAS statistika tato tvrzení vylučuje. Pořadí narození mezi sourozenci nemá žádný vliv na to, jestli člověk riskuje víc, nebo naopak méně.

„Myšlenka, že pořadí narození ovlivňuje osobnost – a zvláště riskantní chování – je mocná. My jsme pátrali po důkazech tohoto tvrzení, jak experimentálně, tak analýzou světových dat a mnoha dalšími výzkumy, ale všechny výsledky vedly vždy jednotně k tomuto cíli: Na riskování v dospělosti nemá žádný vliv pořadí narození v rámci sourozenců,“ tvrdí autoři z Institutu Maxe Plancka v Berlíně.

Koho mají nejraději?

I když nás podle nejnovějšího výzkumu pořadí narození nijak zvlášť neovlivní, zdá se, že jednu věc ovlivnit přece jen může. A to poměrně podstatnou. Totiž jak nás a naše sourozence budou mít rádi rodiče...

Zajímavou souvislost mezi pořadím narození potomka a jeho vztahem k rodičům a ostatním sourozencům totiž odhalili vědci z Austrálie. Platí podle nich, že ve většině rodin je nejmladší z potomků skutečně nejoblíbenější. Neplatí to absolutně, ale výrazně k tomu přispívá právě sám nejmladší ze sourozenců pocitem, že tím nejoblíbenějším skutečně je.

Nejmladší je samozřejmě nejneohrabanější a vyžaduje zpočátku nejvíc pozornosti a péče. Brzy začne mít tedy dojem, že je v rodině nejoblíbenějším a v tomto vnímání se dále utvrzuje. To mu dodá sebevědomí, takže si nakonec vytváří nejlepší vztah s rodiči. Ale je to zřejmě právě jeho vlastní víra a sebevědomí, co ovlivní to, že se tím nejoblíbenějším potomkem skutečně stane.

Když dítě věří, že je oblíbené, zlepší se výrazně jeho vztah s rodiči. Což je logické. Dítě, které se cítí být odstrkované, jen stěží bude mít lepší vztah s těmi, kdo ho podle něj odstrkují.

Kdy a proč vyrazit s dcerou poprvé na gynekologii

Těstovinový salát s chřestem

Těstovinový salát s chřestem

9 hlasů
45min 567 kJ 95 Kč

Nejčtenější články

Tip na večeři

Kuře pečené na zelenině

13 hlasů
1h a 25min 456kJ 170 Kč

Kuře pečené s mrkví a bramborami.

Cuketová polévka

15 hlasů
45min 256kJ 120 Kč

Cuketový krém s muškátovým oříškem.

Poradny

hrazení laserové operace křečových žil

Dobrý den, děkuji za dotaz. Úplně optimální by bylo tento dotaz směrovat na pobočku VZP v místě V... Více

První příznaky boreliozy a klíšťové encefalitidy

Dobrý den, tak jednoduché to bohužel není. Testy se provádí až při nástupu prvních příznaků. Po p... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Do velikonočního týdne si ještě ponesete nějakou tu únavu z týdne právě skončeného. V žádném případě ji ale neignorujte, naslouchejte více svému tělu a ve volných chvílích mu dopřejte alespoň nějaký odpočinek. Ne že byste k němu měli b...

Více