Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Pořadí narození neovlivní, jestli budete prahnout po slávě či riskovat

25. 3. 2019 | Děti a rodina

Psychologové ve dvacátém století poměrně ochotně přijali tvrzení psychoterapeuta Alfreda Adlera, že pořadí narození dítěte ovlivňuje to, jak moc člověk v životě riskuje. Jinými slovy podle Adlera byl člověk kontroverzním hráčem dějin tím spíš, čím byl mladším ze sourozenců. Jenže nikdo jeho tvrzení neověřil statisticky. Což se podařilo nyní a výsledky hovoří o opaku. Tedy že pořadí narození nemá žádný vliv na to, jestli člověk riskuje více či méně a jestli se stane Hitlerem nebo malířem krajinek.

Psychologové tak desetiletí tvrdí, že nejstarší sourozenci jsou posedlí úspěchem, prostřední nezávislí a fit a nejmladší jsou nejspolečenštější a nejvíce riskují. Jenže podle studie publikované v odborném časopise PNAS statistika tato tvrzení vylučuje. Pořadí narození mezi sourozenci nemá žádný vliv na to, jestli člověk riskuje víc, nebo naopak méně.

„Myšlenka, že pořadí narození ovlivňuje osobnost – a zvláště riskantní chování – je mocná. My jsme pátrali po důkazech tohoto tvrzení, jak experimentálně, tak analýzou světových dat a mnoha dalšími výzkumy, ale všechny výsledky vedly vždy jednotně k tomuto cíli: Na riskování v dospělosti nemá žádný vliv pořadí narození v rámci sourozenců,“ tvrdí autoři z Institutu Maxe Plancka v Berlíně.

Koho mají nejraději?

I když nás podle nejnovějšího výzkumu pořadí narození nijak zvlášť neovlivní, zdá se, že jednu věc ovlivnit přece jen může. A to poměrně podstatnou. Totiž jak nás a naše sourozence budou mít rádi rodiče...

Zajímavou souvislost mezi pořadím narození potomka a jeho vztahem k rodičům a ostatním sourozencům totiž odhalili vědci z Austrálie. Platí podle nich, že ve většině rodin je nejmladší z potomků skutečně nejoblíbenější. Neplatí to absolutně, ale výrazně k tomu přispívá právě sám nejmladší ze sourozenců pocitem, že tím nejoblíbenějším skutečně je.

Nejmladší je samozřejmě nejneohrabanější a vyžaduje zpočátku nejvíc pozornosti a péče. Brzy začne mít tedy dojem, že je v rodině nejoblíbenějším a v tomto vnímání se dále utvrzuje. To mu dodá sebevědomí, takže si nakonec vytváří nejlepší vztah s rodiči. Ale je to zřejmě právě jeho vlastní víra a sebevědomí, co ovlivní to, že se tím nejoblíbenějším potomkem skutečně stane.

Když dítě věří, že je oblíbené, zlepší se výrazně jeho vztah s rodiči. Což je logické. Dítě, které se cítí být odstrkované, jen stěží bude mít lepší vztah s těmi, kdo ho podle něj odstrkují.

Děti používají více zubní pasty, než je nutné

Pikantní kuřecí kousky v těstíčku

Pikantní kuřecí kousky v těstíčku

19 hlasů
45min 1144 kJ 135 Kč

Nejčtenější články

Tip na večeři

Polévka z kokosového mléka

21 hlasů
45min 417kJ 120 Kč

Trošku netradiční polévka z kokos...

Kuřecí plátky v alobalu

13 hlasů
60min 548kJ 150 Kč

Kuřecí prsa s cukrovým hráškem a barbecue omáčkou.

Poradny

Musí mi po RD držet v práci stejné místo?

Dobrý den, Marcelo,k odpovědím na Vaše otázky: 1. Zamětnavatel Vám po návratu z rodičovské dovole... Více

Mohu začít podnikat během mateřské dovolené?

Dobrý den,pokud chcete s podnikáním teprve začít, můžete klidně začít podnikat už během mateřské ... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Berany čeká takový poklidný letní týden. Ne že by na vás hvězdy nechystaly nějaký ten stres (především se to týká práce – občas rádi necháváte věci na poslední chvíli, ovšem tím ubližujete nejen sami sobě, al...

Více