Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Rozestup břišních svalů po porodu: Jak ho poznat a řešit

Ano, to jsme MY ŽENY v redakci Bety.cz. Jsme jedinečné, tak jako každá z vás! Jsme jako puzzle, kde je na první pohled každý kousek jiný, ale když je dáte dohromady, perfektně to sedí!

Zobrazit další články autorky

2. 5. 2019 | Děti a rodina

Rozestup břišních svalů neboli diastáza je častým problémem maminek po porodu. Ačkoli může tato potíž přinášet nepříjemné zdravotní komplikace, lze ji poměrně snadno řešit. Někdy ani není potřeba zásah lékaře.

Co je to diastáza?

Diastáza je povolení, ochabnutí a následné rozestoupení břišního svalstva, které se nejčastěji vyskytuje u malých kojenců, starších osob nebo právě u novopečených maminek. V těhotenství, kdy se děloha ženy rychle zvětšuje, dochází k tlaku na vazy, které drží pohromadě svalstvo na pravé a levé straně břicha. Vaz, který se nestíhá přizpůsobovat rychlému růstu břicha, ztratí svoji elasticitu. Následně není schopen udržet svaly pohromadě a ty se poté rozestoupí do stran.

Jak to poznám

Lehněte si na záda s nataženýma nohama a snažte se zvednout do sedu. Úplně postačí, když zvednete jen horní část trupu. V tuto chvíli již můžete pozorovat, zda je s vaším břichem něco v nepořádku. Pokud jsou svaly zatnuty rovnoměrně a břicho je oblé, je všechno v pořádku. Pokud však bříško vytvoří jakousi stříšku, kdy střed břicha nadměrně vystoupí, přičemž okolní svaly jsou strmě zploštěny, máte diastázu.

Dalším krokem je zjistit jak velký rozestup je. Znovu se položte, prsty stiskněte břicho pár centimetrů nad pupíkem, zvedněte ramena nad zem a vydechněte. V tuto chvíli byste měly cítit, jak daleko se od sebe svaly nacházejí. Pokud cítíte rozestup na šířku zhruba dvou prstů, není to ještě úplně špatné. Jestliže jsou však od sebe svaly vzdáleny na tři a více prstů, měly by vaše další kroky vést k lékaři.

Jak rozestup řešit?

Jestliže není diastáza příliš velká, lze ji efektivně řešit pomocí domácího cvičení. Rozhodně se ale nepouštějte do sklapovaček a podobných cviků! Podobná námaha celou diastázu jen zhorší. Naopak byste se měla šetřit a cviky provádět jen takové, které vám doporučí váš praktik nebo dětská lékařka, ke které docházíte s miminkem.

Další možností je podstoupení plastické operace, při níž vám svaly sešijí zpět k sobě. Při velkých rozestupech je tento zákrok hrazen pojišťovnou. V jiném případě si zaplatíte zhruba padesát tisíc korun.

Nejlepší je rozestupu předcházet už v těhotenství a věnovat se vhodnému posilování, po porodu používat fixační pás a provádět dechová cvičení v kombinaci se zatínáním břišních svalů.

Trestání vede děti k pokračování v nevhodném chování

Dýně zapečená s fetou

Dýně zapečená s fetou

10 hlasů
55min 455 kJ 80 Kč

Nejčtenější články

Tip na oběd

Treska s pórkem

13 hlasů
50min 554kJ 120 Kč

Kdo má rád ryby, pochutná si. Zdravý pokrm z tresky a ...

Chlebový pudink

16 hlasů
1h a 20min 1206kJ 130 Kč

Chlebový pudink s brusinkami a sýrem.

Poradny

Mohu pobírat odměnu pěstouna a PPM současně?

Dobrý den, podle § 32 odst. 1 písm. b) zákona o nemocenském pojištění má pojištěnec, který převza... Více

Jakým způsobem mám ukončit práci přes agenturu?

Dobrý den,pokud máte sjednanou zkušební dobu a jste ještě ve zkušební době, pracovní agentura s V... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Když jste zamilovaní, nehledíte na nic jiného. Milenecký vztah, který v současné době vedete, by vám proto mohl vyprázdnit nejen peněženku, ale i celé vaše konto. Snažte se držet nohama na zemi a nedovolte, aby vás vztah stál víc, než můžete dát.

Více