Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Jídlo v těhotenství: Před kterými potravinami lékaři varují

Miluje přírodu, psy a občas si s nepořádným manželem dopřeje dobré červené víno. Jejím největším snem je vychovat ze svých dvojčat slušné kluky.

Zobrazit další články autorky

24.05.2019 | Děti a rodina

Těhotenský test ukázal dvě čárky a vy v hlavě máte řadu otázek? Určitě se týkají i stravování. Můžete jíst za dva a dopřávat si všechno, na co máte chuť? Svým způsobem je to pravda, ovšem před některými dobrotami lékaři důrazně varují. Jak je to s vejci, rybami nebo masem?

V těhotenství jí nastávající maminka za sebe i za své dítě. Neznamená to však, že je objem jídla třeba zdvojnásobit. Stačí, když denní příjem vzroste o 300–400 kalorií. V první řadě je důležité poslouchat své tělo. Většině žen se chutě radikálně mění už v době, kdy si ještě nejsou úplně jisté svým stavem.

Prvním signálem bývají netypické reakce na pachy, například nevolnost při vůni kávy nebo uzenin. Velmi často se dostavují i trávicí potíže, ať už nadýmání či pálení žáhy z nadměrné konzumace sladkostí nebo smaženého jídla. Tohle období již máte za sebou a spíš teď řešíte, co by na vašem stole nemělo chybět? Tenhle seznam patří k základům!

Kyselina listová a její načasování

Kyselina listová je nejdůležitější vitamin, který potřebují všechny těhotné ženy. Doporučuje se 400 mg denně. Kde ji hledat? Ve špenátu, růžičkové kapustě, bramborách či zelených fazolkách. Je důležitá pro zdravý růst embrya a snižuje riziko, že se dítě narodí s poškozením míchy. A pozor, je vhodné užívat ji již v době, kdy se o otěhotnění teprve pokoušíte.

Hořčík a předčasný porod

Hořčík je nezbytný pro stavbu kostí, zubů a nehtů. Jeho nedostatek se projevuje křečemi v lýtkách, nervovými poruchami a hubnutím. Kvůli nízké hladině dokonce hrozí předčasný porod. K hlavním zdrojům pak patří zelená listová zelenina, luštěniny, různá semínka, ořechy, celozrnné obiloviny a výrobky z nich, pšeničné klíčky, jablka a ryby. Hlídáte si jeho příjem?

Vápník? Natrhejte si kopřivy!

Nedostatek vápníku v těhotenství se obvykle projevuje vysokým krevním tlakem, případně až preeklampsií. Proto ho hledejte v máku, kopřivách, dále pak v tvrdých sýrech a kvalitních tučných jogurtech. A na seznam žádaných látek připište i další položku. Vlákninu!

Ani bez vlákniny to nepůjde

Mezi běžné těhotenské potíže patří zácpa a hemoroidy. Těmto problémům lze předcházet konzumací stravy bohaté na vlákninu. Ta pomáhá rovnoměrně uvolňovat glukózu do krevního oběhu a tím zabraňuje výkyvům energie během dne. Snažte se proto zvýšit konzumaci zeleniny i ovoce, ovesných vloček a celozrnných potravin.

Omega-3 mastné kyseliny

Losos, ančovičky, lněný olej nebo třeba i rybí tuk. Všechny tyto potraviny mají vysoký obsah omega-3 mastných kyselin, které jsou důležité pro vývoj mozku a centrální nervové soustavy, ale také snižují riziko poporodní deprese. Vhodné je i lněné semínko, jímž dodáte tělu nejen velké množství omega-3 mastných kyselin, ale také vlákninu, proteiny a další vitaminy, minerály a stopové prvky.

Cholin

Cholin (neboli vitamin B8) hraje klíčovou roli ve vývoji mozku. Během nákupu tedy nezapomeňte na hovězí maso, vejce, sóju i pšeničné klíčky. A čemu se raději naopak vyhnout? Odborníci mají jasno.

Potraviny, které na jídelníček těhotné ženy nepatří

Většina gynekologů se shoduje na tom, že by budoucí maminka měla jíst všechno, na co má chuť. Vyloženě zakázané běžné potraviny neexistují. Pouze se doporučuje některé potraviny vynechat, protože mohou být kontaminovány různými bakteriemi. Jde o hlavně o výrobky z nepasterizovaného mléka, tedy měkké sýry a další potraviny z nepasterizovaného mléka, které mohou skrývat bakterii listérií, jenž vyvolává otravu jídlem. Jestliže není listerióza léčena, může mít fatální následky v podobě samovolného potratu v prvním trimestru, předčasného porodu nebo úmrtí dítěte krátce po porodu!

Pozor i na syrové maso, jež je v některých případech napadeno toxoplazmózou. Tento parazit způsobuje infekci, která je schopna zapříčinit potrat nebo vážné zdravotní problémy dítěte. Bez viny nejsou ani některé druhy ryb, jako je žralok, královská makrela, mečoun a tuňák. Obsahují totiž nebezpečnou rtuť. Ta narušuje vývoj mozku plodu. V neposlední řadě buďte opatrní i v případě syrových vajec. Ze svého jídelníčku pro jistotu vyřaďte vejce naměkko, volské oko, zálivky ze syrových vajec, sníh z bílků, nepasterizovaný vaječný likér a domácí zmrzlinu. Syrová vejce bývají nejčastějším zdrojem nákazy salmonelou. Její zárodky však zničíte tepelnou úpravou.

Trestání vede děti k pokračování v nevhodném chování

Okurková polévka

Okurková polévka

4 hlasy
35min 253 kJ 55 Kč

Nejčtenější články

Tip na večeři

Špagety s tuňákem

25 hlasů
40min 575kJ 59 Kč

Recept na rychle připravené pikantní špagety s tuňákem.

Polévka z manga a mrkve

19 hlasů
35min 318kJ 95 Kč

Zajímavá kombinace manga a mrkve v receptu na rychlou ...

Poradny

Mohu pobírat odměnu pěstouna a PPM současně?

Dobrý den, podle § 32 odst. 1 písm. b) zákona o nemocenském pojištění má pojištěnec, který převza... Více

Jakým způsobem mám ukončit práci přes agenturu?

Dobrý den,pokud máte sjednanou zkušební dobu a jste ještě ve zkušební době, pracovní agentura s V... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Když jste zamilovaní, nehledíte na nic jiného. Milenecký vztah, který v současné době vedete, by vám proto mohl vyprázdnit nejen peněženku, ale i celé vaše konto. Snažte se držet nohama na zemi a nedovolte, aby vás vztah stál víc, než můžete dát.

Více