Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Separační úzkost: Je lepší léčba šokem, nebo vyčkávání?

Ano, to jsme MY ŽENY v redakci Bety.cz. Jsme jedinečné, tak jako každá z vás! Jsme jako puzzle, kde je na první pohled každý kousek jiný, ale když je dáte dohromady, perfektně to sedí!

Zobrazit další články autorky

26. 5. 2019 | Děti a rodina

Maminka odejde a miminko spustí salvu pláče a křiku. Nebo už je větší, a přestože bylo donedávna všechno v pořádku, má vaše ratolest poslední dobou potíž zůstat bez vás – například u babičky? Není to nic výjimečného. Jenže jak to řešit?

Závislá miminka

Separační úzkost se nejčastěji začne projevovat kolem sedmého měsíce věku dítěte. Ve chvíli, kdy se matka vzdálí, dítě pláče, křičí, odmítá jakékoli podbízené podněty a odmítá jiné lidi. V případě, že se chystáte dítě naučit fungovat i během vaší nepřítomnosti, můžeme tyto projevy označit za první fázi plánované separace. Pokud vydržíte dostatečně dlouho, často několik hodin, ale výjimkou nejsou ani dny, přijde fáze druhá.

Druhá fáze je provázena především zoufalstvím, dítě je tiché, posmutnělé, často odmítá jíst nebo pít, a pokud již bylo odnaučeno od dudlíku nebo plen, je možné, že tyto pomůcky začne znovu vyžadovat nebo potřebovat.

Ve třetí fázi si dítě zvykne na nové prostředí nebo situaci a přestane se nepřítomností rodiče zatěžovat. Týká se to ovšem dětí, které jsou v píči někoho, kdo jim je blízký – babička atp. Pakliže by mělo být odtrženo od matky k někomu, koho vůbec nezná, mohla by situace narušit jeho psychiku a vyvolat řadu závažných poruch, například pomočování, noční děsy, koktání atp.

Pokud se pro odloučení od dítěte rozhodujete například kvůli nástupu do zaměstnání, zvažte jeho reakce. Pokud víte, že po vašem odchodu pláče pár hodin a pak se uklidní, nemusíte mít strach, zvykne si rychle. Pokud u něj však dochází k celodennímu trápení, je nasnadě nástup do práce zvážit a dát dítěti ještě trochu času.

Předškolní úzkosti

Pokud však vaše dítě odmalička putovalo z náruče do náruče a nikdy mu to nedělalo problém, přičemž najednou odmítá jezdit na víkendy k prarodičům a po večerech pláče, nemusíte mít strach. Je to běžné.

Se separační úzkostí se setkávají rodiče a učitelé předškolních dětí také ve chvíli, kdy dítě nastoupí do školky. V tomto věku dítěte jde už především o trénink, který je v případě separační úzkosti velkým pomocníkem.

Nastavte si s dítětem časovou osu, aby mohlo samo kontrolovat, kdy se vrátíte. Například: „Já teď odejdu do práce, ty půjdeš s paní učitelkou na procházku, potom se naobědváš a až dojíš, tak už tu na tebe budu čekat.“ Pro dítě, které nezná hodiny a neorientuje se v čase, je takový postup velký pomocník a snáze se s odloučením smíří, když bude přesně vědět, kdy se k němu vrátíte.

Nikdy však dítěti neutíkejte. Vždy ho na váš odchod připravte a rozlučte se s ním. Pokud dítě náhle opustíte, mezitím co nedává pozor, nijak ho ve svém návratu nepřesvědčíte a jeho úzkost bude mnohem silnější.

Snažte se neustupovat. Pokud je vaše dítě dostatečně velké, aby pochopilo, co se bude dít, trvejte na svém a naučte ho trávit čas s jinými lidmi. Zpočátku se snažte zkrátit čas odloučení na minimum a postupně ho prodlužujte. Nic netrvá věčně.

Ženy po porodu vylučují pach, který nutí muže věnovat se ...

Kořeněné kuřecí paličky

Kořeněné kuřecí paličky

15 hlasů
55min 688 kJ 160 Kč

Nejčtenější články

Tip na oběd

Rizoto s petrželkou

6 hlasů
40min 491kJ 70 Kč

Jednoduché, chutné rizoto.

Kuřecí kousky na italských bylinkách

1 hlas
1h a 35min 667kJ 120 Kč

Kuřecí maso s brusinkami a sojovou omáčkou Tamari.

Poradny

Jsem nemocná, kdy mi skončí výpovědní doba?

Dobrý den,nemocenská může prodloužit trvání pracovního poměru pouze v případě výpovědi ze strany ... Více

Musí mi po RD držet v práci stejné místo?

Dobrý den, Marcelo,k odpovědím na Vaše otázky: 1. Zamětnavatel Vám po návratu z rodičovské dovole... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Zábava. To je slovo (a pocit), který bude v životě Beranů následující týden dominovat. Ne že by vás nečekaly žádné problémy nebo horké chvilky (především v práci – termín, který vypadal, že je v nedohlednu, se nebezpečně přibl&ia...

Více