Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Zničené mléčné zuby jsou u dětí stále častější

Ano, to jsme MY ŽENY v redakci Bety.cz. Jsme jedinečné, tak jako každá z vás! Jsme jako puzzle, kde je na první pohled každý kousek jiný, ale když je dáte dohromady, perfektně to sedí!

Zobrazit další články autorky

29.05.2019 | Děti a rodina

Dětí, které mají zoubky jako perličky, je jako šafránu. V době sycených nápojů, džusů, sladkých bonbonů jsou zdravé zuby opravdovou raritou. Lékaři uvádějí, že potíže se zubními kazy a narušenou sklovinou má téměř sedmdesát procent předškolních a školních dětí.

Eroze skloviny

V prvním stadiu eroze skloviny dochází k jejímu změknutí a náprava není příliš složitá. Většinou postačí úprava jídelníčku v kombinaci se správnou technikou čištění zubů, kvalitním kartáčkem a pastou, kterou vám nejlépe doporučí zubní hygienista. O zbytek se postará vápník ve slinách, který zub vytvrdí.

Že k erozi skloviny dochází, poznáte podle zežloutnutí zubu, zvýšenou citlivostí až bolestí při kontaktu s teplými, studenými, sladkými a kyselými potravinami či nápoji. Povrch zubu může vykazovat drobné prasklinky, nerovnosti a rýhy, ve kterých se snadno usazují bakterie, které nadále sklovinu rychle ničí.

V pokročilém stadiu už je sklovina natolik poškozená, že od zubu odpadává, zuby černají a opravit takové škody zvládne už jen zkušený stomatolog, který poškozený zub pokryje fotokompozitní výplní. K tomu se však v případě mléčného chrupu příliš nepřistupuje, jelikož jde o metodu poměrně nákladnou a mléčný chrup je pouze dočasný.

Největší potíž je, pokud je erozí skloviny postižen již trvalý chrup. Pakliže jsou škody na zubu tak velké, že jej nelze překrýt fotokompozitní výplní, nezbývá, než vytvořit keramickou fazetu nebo korunku. To však sáhnete hluboko do kapsy.

Viníkem je strava

Přestože rodiče často kladou velký důraz na správné stravování, mnohdy je viníkem rozpadajících se zoubků právě zdravá strava. Zejména ovocné džusy, jejichž základní složkou bývají citrusy, sklovinu naleptávají a poměrně rychle ji ničí. Přírodní kyseliny v těchto jídlech a nápojích totiž změkčují povrch skloviny, který se pak snáze odírá.

Prevence, pravidelnost a technika

 Samozřejmě se budeme opakovat, když vám řekneme, že nejlepším způsobem, jak tomuto problému předcházet, je hygiena. A to správná a pravidelná. Přesto, že je snad v každé rodině naprosto automatická, nevědomky děláte chyby, které mají na dětský chrup negativní vliv a učíte je špatným návykům.

V první řadě je třeba se vyhnout čištění zubů bezprostředně po konzumaci kyselých jídel a nápojů, jelikož v této fázi je sklovina nejzranitelnější.

Zuby je potřeba čistit jemně, s pomocí měkkého zubního kartáčku a zubní pasty s nízkou abrazivitou. Rodiče často kupují svým dětem kartáčky v zábavných tvarech, které ale často mívají tvrdé a nepoddajné štětiny. Pamatujte, že mnohem efektivnější je čistit zuby jemně a déle, než hrubě a krátce. Tvrdý kartáček také přispívá k narušení skloviny a dásní.

Pravidelně s dítětem docházejte na preventivní prohlídky. Ideální interval mezi návštěvami zubního lékaře je šest měsíců.

Zvládněte roli maminky s přehledem

Hrášková polévka

Hrášková polévka

12 hlasů
55min 470 kJ 99 Kč

Nejčtenější články

Tip na oběd

Těstoviny se sýrem gouda

5 hlasů
1h a 20min 812kJ 90 Kč

Klasické zapečené těstoviny se sýrem.

Chřest s vejcem

0 hlasů
50min 877kJ 220 Kč

K jaru patří chřest, vyzkoušejte tento skvělý recept.

Poradny

Jsem od července zaměstnaná, mám nárok na PPM?

Dobrý den,pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství (PPM neboli mateřskou) je zapotřebí splnit zej... Více

Má manžel právo na volno k návštěvě lékaře?

Dobrý den,dle nařízení vlády č. 590/2006 Sb. je zaměstnavatel povinen poskytnout zaměstnanci prac... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Vztahem se prožene menší přeháňka. Budete mít totiž pocit, že se vám váš partner vzdaluje. Strach však plodí negativní pocity a neustálým uháněním rozhodně nic nezachráníte. V klidu si s protějškem promluvte. Uvidíte, že ...

Více