Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Kojením matka předává imunitu i na dobu, kdy dítě odstaví

Miluje svoji moudrou babičku a její koláče. Zuří nad neochotou prodavačů pomoci a nejí koprovku. Její sen je projet Jižní Ameriku.

Zobrazit další články autorky

15.06.2019 | Děti a rodina

Kojení je nejpřirozenější výživa savců v prvních měsících či letech života. A protože je člověk také savcem, týká se to i jeho. Imunologové z Jihoafrické republiky teď prokázali, že matka předává svým potomkům prostřednictvím mateřského lékka zvýšenou obranyschopnost na období delší, než se dosud soudilo. Potomek je chráněn ještě dlouho po skončení kojení.

„Testy na hlodavcích prokázaly, že matky, které se zotavily z infekce, předaly svým potomkům odolnost vůči této infekci prostřednictvím mateřského mléka na dlouhou dobu. V jednom případě byl potomek chráněn proti infekci hlísty na celý život,“ tvrdí autoři z Univerzity v Kapském Městě.

Imunologové z Jihoafrické republiky také zjistili, že matka nepředává potomkům protilátky, ale přímo bílé krvinky, které produkují reakci proti infekci.

„Ačkoli jsme se domnívali, že je potomek chráněn jen v době kojení, prokázali jsme, že se ochrana prodlužuje ještě mnohem dál po skončení kojení,“ tvrdí doktor William Hornell z Kapského Města.

To může mít velký význam pro očkování kojenců. Očkováním matek specifickým typem vakcíny by totiž možná šlo přenést odolnost vůči vážným chorobám na dítě prostřednictvím mateřského mléka. Což se jeví jako bezpečnější než samotné očkování, které není bez možných rizik a vedlejších účinků.

Výhody i pro maminku

O benefitech kojení pro miminka se dnes už nepochybuje. Ovšem napadlo by vás, že kojení může pozitivně ovlivnit i zdraví matky? Podle výzkumů snižuje riziko vzniku metabolického syndromu. Ten může způsobit aterosklerózu (kornatění cév), kardiovaskulární nemoci (nemoci srdce a cév) a diabetes 2. typu (cukrovka).

O metabolickém syndromu hovoříme, pokud se u jednoho pacienta objeví celý komplex rizikových faktorů pro vznik nemocí srdce a cév. Jde o ukládání břišního tuku, vysoký krevní tlak, nízkou hladinu "dobrého" (HDL) a vysokou hladinu "špatného" (LDL) cholesterolu a podobně.

Ženám, které netrpěly těhotenskou cukrovkou, snížilo kojení po dobu 1 až 5 měsíců nebezpečí vzniku metabolického syndromu o 39 procent, ženám s cukrovkou dokonce o 44 procent.

Kojení prospívá jak zdraví dítěte, tak ženy. Tu chrání před srdečními chorobami a diabetem. Můžeme říct, že čím déle matka své dítě kojí, tím menší riziko těchto nemocí jí hrozí," vysvětluje vedoucí studie Erica Gunderson z amerického ústavu Kaiser Permanente Division of Research v kalifornském Oaklandu.

Hubnutí už během šestinedělí: Jak na to bez rizika

Gnocchi s houbami

Gnocchi s houbami

11 hlasů
45min 430 kJ 90 Kč

Nejčtenější články

Tip na oběd

Tofu salát

22 hlasů
1h a 15min 399kJ 70 Kč

Salát se sýrem tofu a zeleninou.

Ryba s rajčaty a olivami

0 hlasů
50min 457kJ 270 Kč

Dobré, lehké a zdravé jídlo.

Poradny

Přiznali mi příspěvek na bydlení 50 Kč, je to správně?

Dobrý den,je pravděpodobné, že přiznaná částka je opravdu částkou za pouhý jeden měsíc a že v pří... Více

Mám žádat o prodloužení nemocenské nebo ID?

Dobrý den,podpůrčí doba - tedy doba, po kterou je vypláceno nemocenské - činí maximálně 380 kalen... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

V zaměstnání přijde vaše velká chvíle. Proto mějte oči na stopkách a nedovolte, aby vám jedinečná příležitost unikla. Nejenom, že se můžete skvěle zviditelnit, ale také se vám podaří získat spoustu cenných zkušeností, které se b...

Více