Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Kdy byste měli začít s péčí o první zoubky

Miluje přírodu, psy a občas si s nepořádným manželem dopřeje dobré červené víno. Jejím největším snem je vychovat ze svých dvojčat slušné kluky.

Zobrazit další články autorky

17. 6. 2019 | Děti a rodina

Dentální hygiena je důležitá bez ohledu na věk a počet zubů, což znamená, že ať jsou vám čtyři roky, nebo třeba 80, je nutné čistit si zuby dvakrát denně. Jenže jak tohle vysvětlit malému dítěti? Je třeba jít příkladem!

Zubní kaz je jedním z nejběžnějších stavů pozorovaných u dětí ve věku od 6 do 19 let. Podle statistik něco tak „nedůležitého“ často vede k problémům, jako je zpoždění nástupu řeči u batolat, časté bolesti zubů a dokonce i diabetes. Zdraví ústní dutiny je také spojováno s onemocněním srdce, proto je klíčové věnovat pozornost vlastnímu chrupu a hlavně zoubkům svých dětí. Kdy je správný čas začít?

Nikdy není příliš brzy

Zubaři se domnívají, že v momentě, kdy se v ústech miminka objeví první zub, je to signál k akci. Důslednější rodiče však nic nezkazí tím, když začnou jednat o něco dřív a budou praktikovat jemnější ústní péči. Ta zahrnuje používání vlhkého hadříku, kterým se večer před spaním otírají dásně. Co se týče již zmiňovaných prvních „tesáčků“, různé studie ukazují, že pokud je o ně postaráno již v raném věku, snižují se budoucí náklady spojené se zubní péčí o téměř 40 %. Je proto vhodné jít příkladem a hygienu brát jako zábavu.

Vytváření návyků prostřednictvím napodobování

Každé ráno a večer si čistěte zuby před svým dítětem, aby pochopilo, že se jedná o rutinu a návyk. Ratolesti mají tendenci napodobovat své rodiče, takže by to neměl být zásadní problém. Obstarejte dětský kartáček a zuby do šesti let věku dítěte osobně dočišťujte, můžete si u toho třeba dávat hádanky, ať dítě tuto činnost bere jako hru. A co dál radí zubaři?

Pozor na další negativní vlivy

Snažte se vyhnout nebo omezit používání dudlíku, protože může ovlivnit tvorbu zubů a v některých případech dokonce mění tvar úst dítěte. Také si uvědomte si, že léky pro ty nejmenší mají obvykle vysoký obsah cukru. Po podání podobných medikamentů, kupříkladu oblíbených sladkých sirupů, nezapomeňte potomkovi vypláchnout ústa. To samé platí i u sladkých nápojů. Hlavně ty zvyšují riziko zubního kazu. Radši snižte jejich spotřebu, i když se jedná o 100 % ovocnou šťávu. A jestli má váš drobeček tendenci usínat s lahví, ujistěte se, že obsahuje pouze vodu. Mléko nebo již zmíněné šťávy by opět mohly vést k zubnímu kazu.

Dítě chce na zkušenou do zahraničí: Co zařídit a na koho ...

Salát z rýžových nudlí

Salát z rýžových nudlí

0 hlasů
45min 645 kJ 200 Kč

Nejčtenější články

Tip na oběd

Hovězí vývar s jablky

9 hlasů
1h a 15min 243kJ 160 Kč

Hovězí vývar trochu jinak.

Vepřová panenka pečená se zeleninou

11 hlasů
60min 473kJ 160 Kč

Rychlé, chutné a jednoduché jídlo k slavnostnějšímu ob...

Poradny

Přiznali mi příspěvek na bydlení 50 Kč, je to správně?

Dobrý den,je pravděpodobné, že přiznaná částka je opravdu částkou za pouhý jeden měsíc a že v pří... Více

Mám žádat o prodloužení nemocenské nebo ID?

Dobrý den,podpůrčí doba - tedy doba, po kterou je vypláceno nemocenské - činí maximálně 380 kalen... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

V zaměstnání přijde vaše velká chvíle. Proto mějte oči na stopkách a nedovolte, aby vám jedinečná příležitost unikla. Nejenom, že se můžete skvěle zviditelnit, ale také se vám podaří získat spoustu cenných zkušeností, které se b...

Více