Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Děti narozené v zimě mají častěji deprese kvůli matčinu stresovému hormonu

14.08.2019 | Děti a rodina

Ženy před porodem v zimních měsících vylučují více stresového hormonu kortizolu než před porodem na jaře a v létě. To je také důvodem, proč lidé narození pozdě na podzim a v zimě častěji trpí depresemi. Podle odborníků z Cardiffu kortizol ovlivní mozek dítěte a může vyvolat změny v některých centrech mozku.

Lidé narození v lednu pak mají o třináct procent vyšší riziko onemocnění schizofrenií a o sedmnáct procent vyšší riziko bipolární poruchy.

„Ačkoli se hladina kortizolu zvyšuje v době těhotenství u všech matek, naše data dokazují, že podzimní a zimní děti jsou vystaveny vyšší hladině tohoto hormonu před porodem. Protože bylo dokázáno, že vyšší hladina stresového hormonu kortizolu u těhotných žen zvyšuje riziko mentálních poruch a onemocnění, vysvětluje náš objev, proč jsou tato onemocnění častější u dětí narozených v zimě a na podzim,“ tvrdí profesor Ros John z Cardiffské univerzity.

Září vpřed?

Vliv měsíce narození na osobnost člověka nezaměstnal odborníky poprvé. Vědci ze tří prestižních univerzit v Kanadě a USA přišli před nedávnem s tvrzením, že statisticky nejúspěšnější v životě jsou lidé narození v září. Autoři z University of Toronto, University of Florida a Northwestern University v Illinois tvrdí, že lidé narození v tomto měsíci si nejvíce věří a nejčastěji končí na univerzitě. Ne, že by lidé jiných měsíců nemohli být úspěšní, inteligentní a sebevědomí, jen v září se takových lidí rodí procentuálně více.

Důvodů je podle vývojových psychologů hned několik. Děti narozené v září jsou většinou v ročníku nejstarší – pakliže nejdou do školy o rok dřív – a to výrazně přispívá jejich lepšímu vývoji a zrání.

Být o něco starší je totiž významné především v prvních letech života, kdy je každý měsíc poměrně znatelný. Tyto děti jsou napřed před ostatními a pěstují si silné sebevědomí, mají kvůli tomu lepší školní výkony i později v životě a míří častěji na vysokou. Věří si pak také v zaměstnání.

Nejhůře jsou na tom naopak děti zrozené v srpnu, které mají šesté narozeniny jen pár dní před prvním školním dnem a jsou tedy vývojově nejvíc pozadu za ostatními prvňáčky. Paradoxně v Česku se nejvíce dětí rodí od dubna do srpna s maximem v červenci.

To je jen dětské sádlíčko, z toho vyroste... Nevěřte mýtů...

Pečené jehněčí koleno

Pečené jehněčí koleno

7 hlasů
2h a 15min 98 kJ 120 Kč

Nejčtenější články

Tip na večeři

Bramborový salát s olivami

12 hlasů
50min 371kJ 60 Kč

Recept na rychlou přípravu bramborového salátu.

Plněná rýže s hráškem

14 hlasů
60min 598kJ 85 Kč

Lehký oběd nejen pro děti.

Poradny

Z čeho se počítá PPM po dlouhodobé nemocenské?

Dobrý den,ve Vašem případě by se peněžitá pomoc v mateřství (PPM neboli mateřská) měla vypočítáva... Více

Jsem v PN, kdy se evidovat na úřadě práce?

Dobrý den,v době pracovní neschopnosti se nemůžete stát uchazečem o zaměstnání, tudíž se nemůžete... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Úsilí o zvládnutí všech vašich pracovních závazků a zároveň jejich vyvážení s vašimi osobními předsevzetími bude tento týden u Beranů dominovat. Snažte se proto nebrat si toho více, než bude nezbytně nutné. A nebojte se někter&e...

Více