Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Děti narozené v zimě mají častěji deprese kvůli matčinu stresovému hormonu

14.08.2019 | Děti a rodina

Ženy před porodem v zimních měsících vylučují více stresového hormonu kortizolu než před porodem na jaře a v létě. To je také důvodem, proč lidé narození pozdě na podzim a v zimě častěji trpí depresemi. Podle odborníků z Cardiffu kortizol ovlivní mozek dítěte a může vyvolat změny v některých centrech mozku.

Lidé narození v lednu pak mají o třináct procent vyšší riziko onemocnění schizofrenií a o sedmnáct procent vyšší riziko bipolární poruchy.

„Ačkoli se hladina kortizolu zvyšuje v době těhotenství u všech matek, naše data dokazují, že podzimní a zimní děti jsou vystaveny vyšší hladině tohoto hormonu před porodem. Protože bylo dokázáno, že vyšší hladina stresového hormonu kortizolu u těhotných žen zvyšuje riziko mentálních poruch a onemocnění, vysvětluje náš objev, proč jsou tato onemocnění častější u dětí narozených v zimě a na podzim,“ tvrdí profesor Ros John z Cardiffské univerzity.

Září vpřed?

Vliv měsíce narození na osobnost člověka nezaměstnal odborníky poprvé. Vědci ze tří prestižních univerzit v Kanadě a USA přišli před nedávnem s tvrzením, že statisticky nejúspěšnější v životě jsou lidé narození v září. Autoři z University of Toronto, University of Florida a Northwestern University v Illinois tvrdí, že lidé narození v tomto měsíci si nejvíce věří a nejčastěji končí na univerzitě. Ne, že by lidé jiných měsíců nemohli být úspěšní, inteligentní a sebevědomí, jen v září se takových lidí rodí procentuálně více.

Důvodů je podle vývojových psychologů hned několik. Děti narozené v září jsou většinou v ročníku nejstarší – pakliže nejdou do školy o rok dřív – a to výrazně přispívá jejich lepšímu vývoji a zrání.

Být o něco starší je totiž významné především v prvních letech života, kdy je každý měsíc poměrně znatelný. Tyto děti jsou napřed před ostatními a pěstují si silné sebevědomí, mají kvůli tomu lepší školní výkony i později v životě a míří častěji na vysokou. Věří si pak také v zaměstnání.

Nejhůře jsou na tom naopak děti zrozené v srpnu, které mají šesté narozeniny jen pár dní před prvním školním dnem a jsou tedy vývojově nejvíc pozadu za ostatními prvňáčky. Paradoxně v Česku se nejvíce dětí rodí od dubna do srpna s maximem v červenci.

Děti by měly více konzumovat mléčné výrobky

Hovězí s hruškou

Hovězí s hruškou

9 hlasů
1h a 35min 395 kJ 300 Kč

Nejčtenější články

Tip na večeři

Cuketový salát

7 hlasů
25min 494kJ 55 Kč

Cuketový salát s celerem jako příloha nebo samostatný ...

Pórková polévka s křupavými krutony

4 hlasy
60min 461kJ 130 Kč

Vydatná polévka s křupavými krutony a sýrem.

Poradny

Jak vymoci mzdu při ústně sjednané pracovní smlouvě?

Dobrý den,zákoník práce sice vyžaduje písemnou formu pracovní smlouvy, ale pokud je pracovní smlo... Více

Mám při práci na DPČ nárok na náhradu mzdy?

Dobrý den,odpověď na Váš dotaz záleží na tom, zda dohoda o pracovní činnosti (DPČ) byla ukončena ... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Zrozence tohoto znamení čeká týden plný modrého nebe bez mráčků (tedy obrazně řečeno). Využijte toho, odhoďte nedůležité starosti a žijte naplno! Pokud do svých plánů navíc zahrnete milovaného člověka, vyhnete se potenciálním problémům, které...

Více