Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Děti narozené v zimě mají častěji deprese kvůli matčinu stresovému hormonu

14.08.2019 | Děti a rodina

Ženy před porodem v zimních měsících vylučují více stresového hormonu kortizolu než před porodem na jaře a v létě. To je také důvodem, proč lidé narození pozdě na podzim a v zimě častěji trpí depresemi. Podle odborníků z Cardiffu kortizol ovlivní mozek dítěte a může vyvolat změny v některých centrech mozku.

Lidé narození v lednu pak mají o třináct procent vyšší riziko onemocnění schizofrenií a o sedmnáct procent vyšší riziko bipolární poruchy.

„Ačkoli se hladina kortizolu zvyšuje v době těhotenství u všech matek, naše data dokazují, že podzimní a zimní děti jsou vystaveny vyšší hladině tohoto hormonu před porodem. Protože bylo dokázáno, že vyšší hladina stresového hormonu kortizolu u těhotných žen zvyšuje riziko mentálních poruch a onemocnění, vysvětluje náš objev, proč jsou tato onemocnění častější u dětí narozených v zimě a na podzim,“ tvrdí profesor Ros John z Cardiffské univerzity.

Září vpřed?

Vliv měsíce narození na osobnost člověka nezaměstnal odborníky poprvé. Vědci ze tří prestižních univerzit v Kanadě a USA přišli před nedávnem s tvrzením, že statisticky nejúspěšnější v životě jsou lidé narození v září. Autoři z University of Toronto, University of Florida a Northwestern University v Illinois tvrdí, že lidé narození v tomto měsíci si nejvíce věří a nejčastěji končí na univerzitě. Ne, že by lidé jiných měsíců nemohli být úspěšní, inteligentní a sebevědomí, jen v září se takových lidí rodí procentuálně více.

Důvodů je podle vývojových psychologů hned několik. Děti narozené v září jsou většinou v ročníku nejstarší – pakliže nejdou do školy o rok dřív – a to výrazně přispívá jejich lepšímu vývoji a zrání.

Být o něco starší je totiž významné především v prvních letech života, kdy je každý měsíc poměrně znatelný. Tyto děti jsou napřed před ostatními a pěstují si silné sebevědomí, mají kvůli tomu lepší školní výkony i později v životě a míří častěji na vysokou. Věří si pak také v zaměstnání.

Nejhůře jsou na tom naopak děti zrozené v srpnu, které mají šesté narozeniny jen pár dní před prvním školním dnem a jsou tedy vývojově nejvíc pozadu za ostatními prvňáčky. Paradoxně v Česku se nejvíce dětí rodí od dubna do srpna s maximem v červenci.

Trestání vede děti k pokračování v nevhodném chování

Pečený bramborák

Pečený bramborák

14 hlasů
1h a 15min 659 kJ 70 Kč

Nejčtenější články

Tip na večeři

Voňavý hráškový krém s krutony

39 hlasů
35min 549kJ 52 Kč

Hráškový krém vám zachutná nejen jako první chod, ale ...

Kuře s nádivkou z pistácií a oliv

11 hlasů
1h a 15min 684kJ 145 Kč

Recept na pečené kuře s netradiční nádivkou.

Poradny

Mohu pobírat odměnu pěstouna a PPM současně?

Dobrý den, podle § 32 odst. 1 písm. b) zákona o nemocenském pojištění má pojištěnec, který převza... Více

Jakým způsobem mám ukončit práci přes agenturu?

Dobrý den,pokud máte sjednanou zkušební dobu a jste ještě ve zkušební době, pracovní agentura s V... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Když jste zamilovaní, nehledíte na nic jiného. Milenecký vztah, který v současné době vedete, by vám proto mohl vyprázdnit nejen peněženku, ale i celé vaše konto. Snažte se držet nohama na zemi a nedovolte, aby vás vztah stál víc, než můžete dát.

Více