Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Neposedné děti jsou štíhlejší. Hyperaktivitou spalují nadbytečnou energii

25. 8. 2019 | Děti a rodina

Hyperaktivita je velké téma, které řeší řada rodičů. Děti jsou neposedné, neklidné a pořád se ošívají. Někdy to může souviset s nadměrnou konzumací jednoduchého cukru. Ale právě ošívání pomáhá dětskému tělu zbavit se nadbytečné energie. A chrání je tak před obezitou. Tvrdí to vědci ze Skotska.

Podle jejich výzkumu dítě, které sebou pořád šije a chvíli neposedí, spálí o čtrnáct procent více energie než jeho vrstevník, který klidně sedí.

Ačkoli může být pro dospělé – rodiče či učitele – práce s neposedným dítětem náročná a vyčerpávající, dítě se tím zřejmě chrání před obezitou.

Z výzkumu profesora Johna Reillyho z University of Strathclyde vyplývá, že nejneposednější děti se pohnou třiapadesátkrát za hodinu. Zatímco klidné sedavé dítě jen jedenáctkrát. První z obou dětí ale spálí za tuto hodinu o čtrnáct procent energie více.

Pokud se to vztáhne na deset hodin sezení za den, které takto děti kolem šesti let věku dnes v průměru tráví, činí to za rok rozdíl o dvaadvacet tisíc kilokalorií mezi oběma dětmi. A znamená to 2,5 kilogramu tuku navíc pro klidně sedící dítě.

Zlobí, nebo je hyperaktivní?

O hyperaktivitě (neboli ADHD) se dnes v souvislosti s dětmi a výchovou mluví velmi často. Zatímco někteří lidé nad ní mávnou rukou s tím, že se jedná jen o jiný název pro neposedné a zlobivé dítě, lékaři jsou jiného názoru. ADHD je skutečnou diagnózou, která v některých případech vyžaduje podávání léků.

Jen tak stanovit rozdíl mezi běžným zlobením a ADHD laik prostě nedokáže, je potřeba navštívit psychologa či psychiatra. Diagnóza se stanovuje speciálním vyšetřením ve spolupráci s dalšími odborníky, například neurologem.

Stanovení diagnózy bývá mnohdy pro rodiče úleva. Nejenže jim odborníci poradí, jak s dítětem komunikovat, ale především se smíří s faktem, že některé věci prostě vlastními silami neovlivní. Konečně totiž zjistí, že nejsou neschopnou mámou nebo neschopným tátou, ale zkrátka rodičem dítka s ADHD.

Dítě, u něhož byla diagnostikována tato porucha, je nesoustředěné, hyperaktivní a impulzivní. To jsou hlavní projevy ADHD. Rovněž při navazování kontaktů s vrstevníky nastávají problémy, také s autoritami ve školce a především pak ve škole. Přitom děti netuší, že dělají něco špatně. A rodiče dětí s ADHD neustále poslouchají, že mají potomka lépe vychovat.

Důslednost a trpělivost, to jsou hlavní vlastnosti, které v sobě budou muset rodiče dětí s ADHD objevit a využít je na maximum. Dítěti s ADHD je potřeba vše opakovat několikrát, říkat věci postupně, vést ho krok za krokem – a stále dokola. Samozřejmě nelze všechno neustále omlouvat tím, že za to dítě nemůže. Člověk musí být důsledný a trvat na svých pokynech. Problém je, že dítě si není schopno zapamatovat několik pokynů najednou. Proto mu je opakujte postupně.

Pravidelná chůze podporuje zdravý vývoj dítěte

Krémová kuřecí polévka

Krémová kuřecí polévka

10 hlasů
1h a 5min 416 kJ 115 Kč

Nejčtenější články

Tip na večeři

Petrželová polévka

25 hlasů
40min 341kJ 65 Kč

Recept na letní polévku z petržele.

Krémová polévka s paprikou

11 hlasů
45min 248kJ 70 Kč

Polévka, která vás zahřeje i zasytí.

Poradny

Má trvalý pobyt vliv na daňovou slevu na dítě?

Dobrý den,výše peněžité pomoci v mateřství (PPM neboli mateřské) činí 70% redukovaného denního vy... Více

Mám nárok na přídavky na děti za práci ve Skotsku?

Dobrý den, paní Glížová, z Vašeho dotazu bohužel nevyplývá, co konrkétně Vás zajímá. Pokud si chc... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Obrníte se proti neúspěchu a budete raději počítat s tím nejhorším. V koutku duše ale pořád doufáte, že by vaše sny a touhy mohly vyjít. Pokud tomu budete věřit i nadále a přistupovat ke svým snahám pozitivně a s nadhledem, žádná skeps...

Více