Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Předčasná puberta nemá jen negativa. Kostem naopak prospívá

Se zarděním přiznává, že ulítá na "Růžovce" a Ulici. Nesnáší přetvářku a faleš. Potají ujídá redakční bonbóny.

Zobrazit další články autorky

24. 8. 2019 | Děti a rodina

Ačkoli má předčasná puberta několik negativních důsledků na zdraví žen i mužů, pozitivně působí na zdraví kostí. Dívky a chlapci, kteří vstupují do puberty o dva roky dříve než jejich průměrní vrstevníci, mají vyšší hustotu kostí v dospělosti a řidčeji je tak postihuje osteoporóza.

Vědci z University of Bristol tvrdí, že to souvisí s délkou období, kdy kosti rostou a houstnou. Síla a hustota kostí se přestane zvyšovat krátce po dosažení dvacátého věku života. U mužů o něco později, až kolem čtyřiadvaceti let. Jenže když vstoupí do puberty pozdě, časové okno, v němž kosti rostou a sílí, je kratší.

Autoři srovnali rentgeny kostí 6389 dětí, jimž byly kosti vyšetřovány opakovaně mezi desátými a pětadvacátými narozeninami. Výsledky hustoty kostí byly vztaženy k tomu, kdy každý jedinec vstoupil do puberty.

Dívky, které vstoupily do puberty ve věku před 10,5 roku, a chlapci, kteří vstoupili do puberty ve věku před 12,5 roku, měli hustotu kostí nejvyšší. O dvanáct procent vyšší než dívky, které vstoupily do puberty po 12,7 roku věku, a než chlapci, kteří vstoupili do puberty po 14,5 roku věku.

Podle jiných výzkumů přitom platí, že osoby mající o deset procent vyšší hustotu kostí, začnou trpět řídnutím kostí o třináct let později.

Čím míň peněz, tím dřív v pubertě?

Předčasná puberta je tématem pro řadu studií. Ačkoli na zdraví kostí má evidentně pozitivní dopad, většinou se hovoří o negativních. Vědce také zajímá, proč vlastně do předčasné puberty vstupuje stále více dětí. Některé výzkumy hovoří o vlivu chemikálií, jimž jsme my a naše děti vystaveni, jiní se soustředí i na společenské faktory.

Vědci z Murdochova institutu pro výzkum dětí v Melbourne sledovali 3700 dětí ve věku osm až jedenáct let. Všímali si u nich nástupu puberty – rozvoj prsů, růst pubického ochlupení, menstruaci, akné, růst svalů, zvětšení penisu a varlat. Vztáhli to k výši příjmů, vzdělání a zaměstnanosti jejich rodičů. A vyšel jasný vztah. Čím nižší příjmy měla rodina, čím častěji byli rodiče nezaměstnaní a měli nižší vzdělání, tím dříve jejich dítě vstoupilo do puberty. Navíc u chlapců to platilo více než u dívek.

„Znevýhodněné podmínky v dětství mohou změnit dokonce naši genetiku, což může vyústit v předčasné vylučování pohlavních hormonů. Tvrdé podmínky v dětství mohou spustit v našich tělech předčasnou pubertu také proto, abychom byli schopni včas předat své geny nové generaci, protože nám hrozí předčasná smrt,“ tvrdí autoři z Melbourne.

Pravidelná chůze podporuje zdravý vývoj dítěte

Chřestový krém s vejci

Chřestový krém s vejci

10 hlasů
40min 309 kJ 90 Kč

Nejčtenější články

Tip na večeři

Petrželová polévka

25 hlasů
40min 341kJ 65 Kč

Recept na letní polévku z petržele.

Krémová polévka s paprikou

11 hlasů
45min 248kJ 70 Kč

Polévka, která vás zahřeje i zasytí.

Poradny

Má trvalý pobyt vliv na daňovou slevu na dítě?

Dobrý den,výše peněžité pomoci v mateřství (PPM neboli mateřské) činí 70% redukovaného denního vy... Více

Mám nárok na přídavky na děti za práci ve Skotsku?

Dobrý den, paní Glížová, z Vašeho dotazu bohužel nevyplývá, co konrkétně Vás zajímá. Pokud si chc... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Obrníte se proti neúspěchu a budete raději počítat s tím nejhorším. V koutku duše ale pořád doufáte, že by vaše sny a touhy mohly vyjít. Pokud tomu budete věřit i nadále a přistupovat ke svým snahám pozitivně a s nadhledem, žádná skeps...

Více