Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Předčasná puberta nemá jen negativa. Kostem naopak prospívá

Se zarděním přiznává, že ulítá na "Růžovce" a Ulici. Nesnáší přetvářku a faleš. Potají ujídá redakční bonbóny.

Zobrazit další články autorky

24. 8. 2019 | Děti a rodina

Ačkoli má předčasná puberta několik negativních důsledků na zdraví žen i mužů, pozitivně působí na zdraví kostí. Dívky a chlapci, kteří vstupují do puberty o dva roky dříve než jejich průměrní vrstevníci, mají vyšší hustotu kostí v dospělosti a řidčeji je tak postihuje osteoporóza.

Vědci z University of Bristol tvrdí, že to souvisí s délkou období, kdy kosti rostou a houstnou. Síla a hustota kostí se přestane zvyšovat krátce po dosažení dvacátého věku života. U mužů o něco později, až kolem čtyřiadvaceti let. Jenže když vstoupí do puberty pozdě, časové okno, v němž kosti rostou a sílí, je kratší.

Autoři srovnali rentgeny kostí 6389 dětí, jimž byly kosti vyšetřovány opakovaně mezi desátými a pětadvacátými narozeninami. Výsledky hustoty kostí byly vztaženy k tomu, kdy každý jedinec vstoupil do puberty.

Dívky, které vstoupily do puberty ve věku před 10,5 roku, a chlapci, kteří vstoupili do puberty ve věku před 12,5 roku, měli hustotu kostí nejvyšší. O dvanáct procent vyšší než dívky, které vstoupily do puberty po 12,7 roku věku, a než chlapci, kteří vstoupili do puberty po 14,5 roku věku.

Podle jiných výzkumů přitom platí, že osoby mající o deset procent vyšší hustotu kostí, začnou trpět řídnutím kostí o třináct let později.

Čím míň peněz, tím dřív v pubertě?

Předčasná puberta je tématem pro řadu studií. Ačkoli na zdraví kostí má evidentně pozitivní dopad, většinou se hovoří o negativních. Vědce také zajímá, proč vlastně do předčasné puberty vstupuje stále více dětí. Některé výzkumy hovoří o vlivu chemikálií, jimž jsme my a naše děti vystaveni, jiní se soustředí i na společenské faktory.

Vědci z Murdochova institutu pro výzkum dětí v Melbourne sledovali 3700 dětí ve věku osm až jedenáct let. Všímali si u nich nástupu puberty – rozvoj prsů, růst pubického ochlupení, menstruaci, akné, růst svalů, zvětšení penisu a varlat. Vztáhli to k výši příjmů, vzdělání a zaměstnanosti jejich rodičů. A vyšel jasný vztah. Čím nižší příjmy měla rodina, čím častěji byli rodiče nezaměstnaní a měli nižší vzdělání, tím dříve jejich dítě vstoupilo do puberty. Navíc u chlapců to platilo více než u dívek.

„Znevýhodněné podmínky v dětství mohou změnit dokonce naši genetiku, což může vyústit v předčasné vylučování pohlavních hormonů. Tvrdé podmínky v dětství mohou spustit v našich tělech předčasnou pubertu také proto, abychom byli schopni včas předat své geny nové generaci, protože nám hrozí předčasná smrt,“ tvrdí autoři z Melbourne.

Studenti, kteří se vyhnou v době dospívání vztahům, mají ...

Hovězí plněné nivou

Hovězí plněné nivou

10 hlasů
2h a 0min 837 kJ 300 Kč

Nejčtenější články

Tip na oběd

Kuličky z vepřového masa v okurkové omáčce

5 hlasů
1h a 10min 768kJ 150 Kč

Kuličky z mletého masa v okurkové omáčce se sýrem.

Lilek plněný bylinkovým sýrem

1 hlas
1h a 5min 755kJ 130 Kč

Plněný lilek patří k nejoblíbenějším úpravám této zelenin...

Poradny

Při péči o malé dítě za mě platí pojištění stát?

Dobrý den,během péče o dítě do čtyř lět věku za Vás sociální pojištění není přímo hrazeno, ale do... Více

V říjnu mi končí RD, můžu už teď podat výpověď?

Dobrý den,rodičovská dovolená je poskytována nejdéle do tří let věku dítěte. Pokud se po jejím sk... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Zrozence tohoto znamení čeká týden plný modrého nebe bez mráčků (tedy obrazně řečeno). Využijte toho, odhoďte nedůležité starosti a žijte naplno! Pokud do svých plánů navíc zahrnete milovaného člověka, vyhnete se potenciálním problémům, které...

Více