Násilí a hrubost mezi dětmi. Příčinu hledejte i ve výchově

01.08.2019 | Děti a rodina

Rivalita mezi dětskými vrstevníky byla vždy. V poslední době se ale agresivita dětí čím dál více stupňuje a náprava je velice obtížná. Bohužel se mezi rodiči najde i mnoho takových, kterým je chování jejich vlastních dětí lhostejné, nebo je dokonce ve špatném přístupu ke svému okolí podporují.

Jaké jsou nejčastější příčiny agresivity a hrubosti mezi dětmi?

Volání o pomoc

Jednou z nejčastějších příčin agresivity u dětí je snaha o získání pozornosti. Agresivní děti bývají nezřídka rodiči odstrkovány a přehlíženy, cítí se frustrovaně a trpí nedostatkem lásky a něhy. Často se pak uchylují k šikaně druhých. Vyrůstá-li dítě v citově chladné rodině, s největší pravděpodobností se přístup rodičů přenese do jeho vlastního života. Je to prakticky jediná emoce, kterou umí vyjádřit, jelikož lásce a pokoře není učeno.

Všeho moc škodí

Opakem nedostatku lásky může být její nadmíra. Nechceme tím říct, že byste své děti neměli zahrnovat city. Pokud je ale výchova příliš liberální a dítěti projde vše, co si vymyslí, může to vést k pocitu, že si lze vůči ostatním dovolit cokoli.

Agresivita ze strany rodičů

Dalším poměrně častým důvodem k agresivitě je násilí a příliš tvrdá výchova ze strany rodičů. Je-li dítě často káráno a bito, s největší pravděpodobností bude stejný přístup aplikovat i na své vrstevníky. Děti, které neznají jiné řešení problémů, nežli bitím, mají k násilí mnohem větší sklony, než jiné. Snažte se proto s dětmi vše řešit v klidu a domluvou, dojděte ke kompromisu dříve, než na ně vztáhnete ruku.

Životní rány

Vznik násilného chování může mít na svědomí také některá z významných změn v životě dítěte. Nejčastěji jde o rozvod rodičů, přihlížení domácímu násilí, úmrtí v rodině, ale také příchod nového člena rodiny, například sourozence nebo nového partnera matky či partnerky otce. Dítě ztrácí pocit jistoty, kterou opětovně nachází v agresivitě vůči ostatním.

Povaha a nemoci

V méně častých případech mohou být násilnické sklony spojovány s nejrůznějšími poruchami, například ADHD či autismem. Mnohem častěji, a to zejména u větších dětí, je však šikana následkem povahy dítěte, které je přílišně soutěživé a neumí se srovnat s tím, že mají jiné děti něco, co ono samo ne. Jinými slovy tím vyjadřuje svou závist. K agresivitě může vést také nedostatek zaměstnání. Dítě, které nemá žádné volnočasové aktivity, může být nadmírou volného času znuděno, což může také vést ke vzniku násilných výpadů vůči ostatním.


Zdarma produkt k testování!

Staň se testerkou!

Reklama


Horoskopy

Beran

Beran

21. 3. - 20. 4.

Tento týden budete mít tendenci věnovat veškerou svou pozornost své práci a kariéře obecně. Jenže to se nesetká s přílišným pochopením ze strany vašich nejbližších, kteří se budou cítit, jako byste je zanedbávali. Vy naopak budete bojovat s pocitem, že se vaši pozornost snaží odpoutat od něčeho, co je pro vás aktuálně velmi důležité, a tak příle... Více

Vybrat znamení

Nastavení horoskopu

Vyberte si znameni, které chcete zobrazovat.

Diskuze

9 Příspěvků
Poslední příspěvek včera
6 Příspěvků
Poslední příspěvek včera
25 Příspěvků
Poslední příspěvek včera

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit se Registrovat