Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Malé dítě uklidní především objetí rodiče

Se zarděním přiznává, že ulítá na "Růžovce" a Ulici. Nesnáší přetvářku a faleš. Potají ujídá redakční bonbóny.

Zobrazit další články autorky

28. 4. 2020 | Děti a rodina

Objetí matky nebo otce a přivinutí na hruď je nejlepší způsob, jak co nejrychleji uklidnit plačícího čtyřměsíčního kojence. Podle japonských psychologů je těsné objetí nejlepší metoda, lepší než pouhé držení v náručí a od rodiče je účinnější než od cizího člověka. Objetí cizím člověkem je ale zase účinnější než třeba pouhé kolíbání na rukou či kolíbání v kočárku.

Japonští vědci přitom testovali různé metody, přičemž u kojenců měřili srdeční rytmus. Čím rychleji poklesl, tím rychleji se dítě uklidnilo.

Autory ale překvapilo, jak výrazný je rozdíl mezi přivinutím na hruď a těsným objetím a pouhým držením na rukou. I když se jedná v obou případech o matku, v prvním případě se dítě mladší jednoho roku uklidní mnohem rychleji.

Každopádně tisknutí na hruď musí být citlivé. Příliš silné tisknutí totiž vyvolává v dítěti stres a jeho srdeční tep se naopak zvyšuje. Přivinutí na hruď musí být těsné, ale zároveň něžné.

„Víme, že děti milují, když jsou svými rodiči objímány. Ale co nás překvapilo jako vědce, bylo to, jak málo toho víme o samotném objímání,“ tvrdí profesor Sačine Jošida z Univerzity Toho v Tokiu.

Při objímání dítěte se však uklidňuje také rodič

„Kojenci starší čtyř měsíců projevili výrazně větší prodloužení intervalu srdečního rytmu, když je objímal rodič, než když je objímala cizí žena. U rodičů došlo také prodloužení intervalu srdečního rytmu, když objímali své vlastní dítě. Prokázali jsme tedy, že objímání působí relaxačně jak na dítě, tak na rodiče,“ tvrdí profesor Jošida.

A jaké jsou další zůsoby, díky kterým zklidníte plačící miminko?

Zapněte hudbu

Že u vás doma musí být jen ticho? Tak to jste nevyzkoušeli všechny různé žánry a písně. Něco z toho si vaše dítě určitě zamiluje. Stejně jako pohyb, i hudba má schopnost uklidnit nervový systém, snížit srdeční i respirační frekvenci. Stačí jen objevit oblíbený žánr. Jedno dítě usíná i Black Sabbath, druhé preferuje relaxační mód. Jděte cestou, „pokus-omyl“.

No a taky nepodceňujte moc svého vlastního hlasu, i když nejste Taylor Swift. Kojenci mohou být zklidněni mluveným hlasem nebo zpěvem své matky. A nejen tím. Vědci zaznamenali, že miminka z plačících záchvatů rozptyluje i nahrávka jejich vlastních vzlyků. Tak, zkusit to můžete…

Zhasněte světla

Je vaše dítě rozrušené natolik, že se nedá zklidnit? Zhasněte světla, nebo ho zaveďte do temného pokoje, kde s ním chvíli vyčkejte a mluvte na něj. Tento trik zabírá proto, že děti se snadno mohou stát nadměrně stimulované hlukem a světly každodenního života. Koneckonců, novorozenci jsou zvyklí na tiché, tmavé ohraničení lůna, takže zablokování všech těchto stimulů může potomka ztišit.

Použijte bílý šum

Další trik, na který rodiče i terapeuti přísahají? Bílý šum. Vyzkoušejte ventilátor nebo vysavač, použijte zařízení s bílým šumem, stáhněte si aplikaci. Teorie spočívá v tom, že tyto zvuky napodobují to, co dítě slyšelo v děloze, když krev matky procházela placentou. Bílý šum také maskuje další zvuky, například hraní sourozenců nebo odkládání jídel. Stačí, aby hlasitost byla nízká. Výzkumy ukazují, že přístroje s bílým šumem mohou přispět ke ztrátě sluchu, pokud jsou příliš hlasité, nebo se nacházejí v těsné blízkosti miminka.

Stále více matek se potýká se syndromem vyhoření

Polévka z mražené zeleniny

Polévka z mražené zeleniny

24 hlasů
30min 119 kJ 65 Kč

Nejčtenější články

Tip na oběd

Kuře s pomerančovou šťávou

15 hlasů
1h a 20min 564kJ 91 Kč

Kuřecí maso v kombinaci s chutí pomeranče a mandarinky...

Rýžový nákyp

12 hlasů
40min 592kJ 75 Kč

Nákyp se sušeným ovocem.

Poradny

Stihnu nastoupit na mateřskou v ochranné lhůtě?

Dobrý den,jestliže jste otěhotněla v předchozím zaměstnání, uběhlo do doby nástupu do dalšího zam... Více

Po konci zaměstnání jsem opět pracovala, dostanu PPM?

Dobrý den,situaci, na kterou se ptáte, upravuje § 15 odst. 2 zákona o nemocenském pojištění. Ten ... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Volný čas věnujete především rodině. Uvědomujete si, že jste ji v poslední době poněkud zanedbávali, a rozhodnete se to napravit. Užijete si tak příjemný týden v pohodové atmosféře. Hádky se vám vyhnou obloukem a blízcí budou naprosto spokojen&iacut...

Více