Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Novorozenecké fotografie přímo od maminky

16. 5. 2020 | Děti a rodina

První dny po narození jsou miminka tak sladká a roztomilá... Toto křehké období se už nikdy nebude opakovat! Vzpomínky však můžete navždy uchovat díky fotografiím. Ačkoli fotografická studia jsou již otevřená, ne všichni rodiče je v současné situaci vyhledávají. A tak jim nezbývá, než se aparátu chopit osobně. Profesionální fotograf Denis Fueco vám dá tipy, jak vytvořit krásné newborn snímky!

Vystihněte správnou chvíli

Novorozená miminka je nejlepší zachytit co nejdříve po jejich příchodu na svět, ideálně do věku dvou, maximálně tří týdnů. V této době totiž většinu času prospí a nechají se tak „bez protestů“ aranžovat do různých poloh.

Hlavně něžně!

Při manipulaci s miminkem dbejte opatrnosti! Vždy je nutné s nimi zacházet velmi jemně a nikdy je nevystavit riziku, že by mohlo spadnout nebo si jinak ublížit. Je třeba si uvědomit, že mnohé fotografie, které vidíte u profesionálních fotografů, jsou upraveny v postprodukci. To znamená, že například hlavičku přidržovala maminka rukou – a následně byla vyretušována.

Zatopte mu...

Bezpečí a komfort malého modela jsou na prvním místě každého newborn focení! Proto je důležité, aby bylo v místnosti, kde se fotí, dostatečné teplo. Přitopte tedy přenosným ohřívačem – i za tu cenu, že vám jakožto fotografovi budou stékat pramínky potu po skráních. Obzvlášť, pokud fotíte mrňouska nahatého, nesmíte dopustit, aby se nachladil, protože ještě nemá dostatečně vyvinutý termoregulační systém.

Základem je spokojené miminko

Vše je potřeba novorozenci přizpůsobit – nesmí mít hlad, musí být odpočatý, spokojený... Focení se sice může protáhnout na dlouhé hodiny, ale na výsledku je to znát! „Při fotografování miminek musíte mít velkou trpělivost, vše ostatní se dá naučit,“ říká Denis Fueco, kterého k newborn fotografii přivedl osobní tragický zážitek, kdy jeho sestra v roce 2006 zemřela na porodním sále a on ji jako miminko dlouho choval v náruči... O dva roky později se focení novorozenců začal věnovat profesionálně, každoročně se před jeho objektivem objevilo i více než 500 děťátek.

Správné světlo

Při focení novorozeňátek buďte s bleskem opatrní! „Já blesk vůbec nepoužívám, spoléhám na přirozené světlo,“ přiznává fotograf. Pokud blesk přece jen použijete, nechte jej odrazit od stěny či stropu, anebo jej rozptylte za pomoci poloprůhledného plastu či pauzovacího papíru.

Nerušivé pozadí

Pozornost by se měla upírat k miminku, proto by pozadí nemělo být rušivé – vyberte čistou zeď, anebo můžete udělat improvizované „plátno“ z látky nebo velké role papíru. Hezky působí například kožešina či pletenina, na které miminko leží. Dá se jimi přikrýt i sedací vak, který lze různě modelovat.

Zajímavé rekvizity

Porozhlédnout se můžete i po různých rekvizitách. Oblíbený je například proutěný košík, do kterého miminko uložíte, ale můžete také popustit uzdu fantazii! Originální doplňky používá i Denis Fueco:  například velkou plechovku coca-coly, ale také rekvizity, přizpůsobené koníčkům rodičů. Z novorozence se tak stává malý basketbalista, policista, hasič, hokejista, motocyklista nebo žokej...

S oblečením, nebo bez?

Děťátko můžete nechat nahé (v takovém případě ale dbejte na zakrytí intimních partií), částečně zahalené v dece či plédu, ale také jej lze obléci do roztomilého oblečku. Něžně působí pletené oblečení, slušivé jsou také různé čepičky a u holčiček tutu sukýnky nebo látkové čelenky (například s mašlí či květinou), korunky či diadémy. „Fotil jsem už i miminko v obleku Batmana nebo Mickey Mouse,“ usmívá se fotograf. 

Úhel pohledu

Při fotografování celkové kompozice neváhejte měnit perspektivu. Zkuste focení shora, ale také si klidně k záběru lehněte. V tomto ohledu jsou výhodou bezzrcadlovky s výklopným LCD displejem, které umožňují vidět záběr z různých úhlů pohledu.

Zaostřeno na detaily

Zkuste se zaměřit na různé detaily miminka – vyfotit jeho malé ručičky, prstíky na nohou, řasy na zavřených víčkách... Pohrajte si přitom s hloubkou ostrosti, aby byl detail zaostřený a vynikl, zatímco pozadí bude rozmazané.

Kojit nebo nekojit na veřejnosti

Vepřová svíčková s omáčkou

Vepřová svíčková s omáčkou

16 hlasů
30min 870 kJ 130 Kč

Nejčtenější články

Tip na oběd

Masová bábovka

19 hlasů
1h a 5min 845kJ 120 Kč

Bábovka z masa? Proč né :)

Pampeliškový salát

8 hlasů
25min 751kJ 65 Kč

Pampeliškovo bramborový salát se slaninou.

Poradny

Stihnu nastoupit na mateřskou v ochranné lhůtě?

Dobrý den,jestliže jste otěhotněla v předchozím zaměstnání, uběhlo do doby nástupu do dalšího zam... Více

Po konci zaměstnání jsem opět pracovala, dostanu PPM?

Dobrý den,situaci, na kterou se ptáte, upravuje § 15 odst. 2 zákona o nemocenském pojištění. Ten ... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Volný čas věnujete především rodině. Uvědomujete si, že jste ji v poslední době poněkud zanedbávali, a rozhodnete se to napravit. Užijete si tak příjemný týden v pohodové atmosféře. Hádky se vám vyhnou obloukem a blízcí budou naprosto spokojen&iacut...

Více