Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Kojit nebo nekojit na veřejnosti

Propadla zumbě a harémovým kalhotám. Kdyby mohla, celý den by jedla čokoládu. Vysněná dovolená je v Mexiku po boku přítele Marka. Jako malá chtěla být baletkou.

Zobrazit další články autorky

04.06.2020 | Děti a rodina

Dát dítěti na veřejnosti prso? Pro někoho nepřístojné, pro někoho dokonce nechutné. Následkem toho se mnoho matek ptá, zda nakojit dítě vůbec smí, když jsou s dětmi mimo domov. Je to v pořádku?

Každá máma se musí nakonec rozhodnout sama, jestli chce, nebo nechce kojit na veřejnosti. Ale rozhodnutí nemusí být občas tak lehké. Zprávy o matkách, které byly vyhozeny z autobusu, nebo je lidé uráželi v parku nebo okukovali v kavárně, když kojily své dítě, nejsou úplně ojedinělé. Není se tedy čemu divit, že se kojící matky cítí nejistě. Takže kojit na veřejnosti – ano, nebo ne?

Raději ne!

Ať už v parku nebo v kavárně – pokud kojíte na veřejnosti, vždy si vás budou ostatní prohlížet. Mezi lidmi panuje dvojitá morálka. Na jedné straně se mateřské mléko propaguje jako nejlepší strava pro dítě. A na druhé straně je postaveno kojení mimo soukromé prostory. Na veřejnosti se totiž pohybují i jiní lidé, které pohled na kojící matku ruší v jejich komfortní zóně. Proč? Protože ženské poprsí platí jako sexuální symbol a ne všichni se dokážou vyrovnat s tím, aby se dívali na něco tak intimního, jako je kojení. Přitom mnoho žen opravdu dbá na to, aby při kojení nebylo vidět vůbec nic. Odpůrci kojení na veřejnosti ale přesto ženám dost často radí, aby venku dětem daly raději mléko z láhve, nebo se alespoň schovaly na toalety.

Proč ne?

Každá máma to zná – naplánovat si pochůzky podle toho, kdy nebude mít dítě hlad, může být velmi složité. A celý den sedět doma – komu by se to líbilo? Dát dítěti napít z prsu je něco tak přirozeného, že je jen těžko pochopitelné, proč se kvůli tomu rozčiluje tolik lidí. V době, kdy téměř v každém výtahu je reklama s erotickým podtextem, v každém časopise najdete napůl nahou ženu a nahota se stává přirozenou součástí pohádek pro děti… Ale nad tím se pozastaví jen málokdo. Porodní asistentky a laktační poradkyně proto radí ženám, dál klidně na veřejnosti kojit, ale pokud možno, co nejdiskrétněji. 

Jak kojit diskrétně?

Každá čtvrtá žena má strach z diskriminace při kojení na veřejnosti, protože k tomu je očividně potřebná už pořádná dávka sebevědomí. Tip pro všechny, které by rády opustily svůj dům nebo byt ještě před prvními narozeninami dítěte, a přesto se nechtěly vzdát kojení – posaďte se v restauraci nebo kavárně do klidné části, v obchodech použijte zkušební kabinky, nebo zajděte třeba do lékárny,  ve spoustě z nich už totiž najdete kojicí místnost. Pokud chcete kojit v parku nebo jinde na veřejnosti, přikryjte si prsa (ne dítě) třeba šátkem.

Ten okamžik první menstruace

Kuře se zeleninou

Kuře se zeleninou

14 hlasů
1h a 15min 499 kJ 140 Kč

Nejčtenější články

Tip na oběd

Telecí na bílém víně

7 hlasů
1h a 30min 505kJ 320 Kč

Narůžovělé, křehké, šťavnaté a navíc ještě dietní.

Hrášková polévka

12 hlasů
55min 472kJ 99 Kč

Hrášková polévka s pancettou a sýrem.

Poradny

Jsem bez práce, ale nenahlásila jsem se na pojišťovně

Dobrý den, Jano,pokud jste po celou dobu (od 1.4.2020) byla v evidenci ÚP, doručte co nejdřív Vaš... Více

Mám nárok na PPM po konci rodičovské dovolené?

Dobrý den,na peněžitou pomoc v mateřství (PPM neboli mateřskou) budete mít nárok v obou případech... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

V zaměstnání přijde vaše velká chvíle. Proto mějte oči na stopkách a nedovolte, aby vám jedinečná příležitost unikla. Nejenom, že se můžete skvěle zviditelnit, ale také se vám podaří získat spoustu cenných zkušeností, které se b...

Více