Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Bezpečnost dětí u bazénu

21.06.2020 | Děti a rodina

Koupání k létu nezbytně patří. Někdo z nás už bazén na zahradě má. Někdo ho bude teprve stavět a někdo bude kupovat na pár sezon plastový nezabudovaný. Pokud máte malé děti, nebo k vám chodí rodiny s dětmi na návštěvu, bude se vám určitě hodit pár zkušených rad.

Bazén na zámek, klika vysoko

Pokud teprve plánujete stavbu bazénu a u bazénu budou dveře, není vůbec špatné navrhnout kliku dveří ve výšce cca 160 cm. Malé děti na kliku nedosáhnou a klid je zajištěn. Za samozřejmost se považuje nejen možnost uzavření, ale především uzamknutí prostoru, kde je bazén. Pokud bazén uzamknete, hodí se mít někde ve vyšší poloze háček, na který se klíč zavěsí a děti na něj nedosáhnou. Dveře k bazénu můžete také opatřit klikou s dětskou pojistkou.

Zvuková signalizace

Vůbec není od věci instalace zvukového oznámení. Pokud se dveře otevřou, vydají zvuk, který hlásí, že „někdo vchází k bazénu“. Samozřejmě je zapotřebí mít možnost tuto signalizaci vypnout.

Na hladině bazénu vám prokáže neocenitelnou službu bazénový alarm. Okamžitě zahlásí jakýkoli vstup do vody. A to případně i vstup domácího mazlíčka. A samozřejmě se alarm velmi hlasitě rozezní, pokud do bazénu vleze, nebo spadne dítě.

Robustní bazénový kryt

Stejně tak u venkovního bazénu je nutné dohlédnout na jeho maximální zabezpečení. Pokud máte malé děti, určitě přemýšlejte o instalaci robustního bazénového krytu. Obyčejná plachta vám žádný bezpečnostní přínos nezaručí. Ba naopak. Pokud se do plachty zamotá třeba i zkušený plavec, může mít i on problém.

Ochranné prvky musejí být aktivní

Pokud máte u bazénu bezpečnostní ochranné prvky, nezapomínejte je VŽDY po odchodu od bazénu znovu aktivovat a použít.

Chemické a dezinfekční prostředky pod zámkem

A pozor také na bezpečné uschování chemických prostředků na čištění bazénu! Na to nikdy nezapomínejte. Děti jsou všímavé a třeba takový vločkovač jim může připadat pro hru velmi lákavý… 

Základní záchranné pomůcky

U bazénu by nikdy neměly chybět základní záchranné pomůcky. Především záchranný kruh, tyč, ale i větší PET lahev, která může v nouzi posloužit pro záchranu tonoucího. V dosahu by měl být vždy také funkční telefon.

Děti nespouštějte z očí

U bazénu mějte stále na paměti základní poučku: Děti předškolního věku máme na dosah, děti do 10 let na dohled. A co dělat, když se sejde větší skupina lidí? Vždy si jmenovitě řekněte, kdo děti u bazénu hlídá. Pokud se tak nestane, většinou pak hlídají všichni a zároveň nikdo.

Hlídá u vás doma často babička nebo chůva? Pak je samozřejmé, že si společně zrekapitulujete, jaká jsou pravidla chování u vody a všichni je budete do posledního bodu dodržovat.

Menší prostor snáze uhlídáte

Z bezpečnostních důvodů můžete bazén pro malé děti rozdělit na několik menších částí plaveckými dráhami. Použijte třeba gumové lanko nebo provaz, na nichž jsou navlečena barevná kolečka, bójky nebo hračky. Zmenšíte tak dětem prostor pro hru (a sobě pro hlídání), a kdyby některému dítěti došly síly, má hned po ruce záchranný bod.

Odchod z bazénu se hlásí

Učte děti, že pokud odcházejí z bazénu někam jinam, třeba na hřiště nebo jenom na záchod, vždy vám musí tuto skutečnost oznámit. Pokud neustále počítáte hlavičky ve vodě a bude vám tam jedna scházet, mohlo by dojít ke zbytečné panice.

Pozor na matrace a velké nafukovací hračky

Děti milují nafukovací hračky, zvláště ty rozměrnější, na kterých můžou jezdit nebo z nich skákat do vody. Riziko je v tom, že pokud dítě zůstane pod matrací či velkou hračkou, může ztratit orientaci, zpanikařit… Při používání těchto hraček proto dbejte zvýšené opatrnosti!

Nebezpečí nečíhá jen ve vodě

Mnoho úrazů může vzniknout i v okolí bazénu. A to i tehdy, pokud máte podlahu opravdu protiskluzovou. V zápalu hry mohou děti zapomenout, že se kolem bazénu jenom opatrně chodí, rychlým během může dojít k zakopnutí a úraz je hned na světě. Vysvětlete proto dětem, že kolem bazénu se chodí opatrně, pomalu, musejí vědět, že podlaha klouže.

První pomoc

Na závěr byste si měli projít základy první pomoci. Můžete využít rúzné kurzy či si pročíst různé manuály na internetu. Jak se říká štěstí přeje připraveným.

Ten okamžik první menstruace

Plněná bílá paprika

Plněná bílá paprika

11 hlasů
50min 347 kJ 90 Kč

Nejčtenější články

Tip na oběd

Rybí filé s nektarinkou

6 hlasů
40min 417kJ 120 Kč

Filé s mrkví a nektarinkou.

Malinová polévka

13 hlasů
20min 285kJ 45 Kč

Je čas malin, připravte nejen dětem polévku z malin.

Poradny

Jsem bez práce, ale nenahlásila jsem se na pojišťovně

Dobrý den, Jano,pokud jste po celou dobu (od 1.4.2020) byla v evidenci ÚP, doručte co nejdřív Vaš... Více

Mám nárok na PPM po konci rodičovské dovolené?

Dobrý den,na peněžitou pomoc v mateřství (PPM neboli mateřskou) budete mít nárok v obou případech... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

V zaměstnání přijde vaše velká chvíle. Proto mějte oči na stopkách a nedovolte, aby vám jedinečná příležitost unikla. Nejenom, že se můžete skvěle zviditelnit, ale také se vám podaří získat spoustu cenných zkušeností, které se b...

Více