Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Úleva od dětské cestovní nevolnosti

Propadla zumbě a harémovým kalhotám. Kdyby mohla, celý den by jedla čokoládu. Vysněná dovolená je v Mexiku po boku přítele Marka. Jako malá chtěla být baletkou.

Zobrazit další články autorky

10.08.2020 | Děti a rodina

„Mamííí, mně je špatně!“ Když se dětem dělá špatně v autě, letadle nebo na lodi, hlásí se o slovo cestovní nevolnost. My vám dáme několik tipů, jak malým (ale i velkým) pomoci.

Že se některým lidem dělá špatně při jízdě autem, lodí nebo v letadle, má jednoduchý důvod. Mozek má obtíže se zpracováním různých vjemů. Zatímco totiž jen tak sedíme, naše smysly stejně vnímají všechny vnější pohyby jako zatáčení, couvání nebo brzdění.

Představte si, že sedíte na místě spolujezdce a díváte se do mapy. Vaše oči vysílají mozku signál, že by měl nastat stav nehybnosti. Váš orgán pro rovnováhu, který se mimochodem nachází ve vašem vnitřním uchu, ale všechny ty pohyby a akcelerace jedoucího vozidla nadále vnímá a hlásí odpovídající zprávy do mozku. A to stejné se může stát i bez pohledu do mapy, knihy nebo mobilu. Pokud se neshodují smyslové vjemy těla, vyvolává to chaos v hlavě. A jako následek dochází k typickým symptomům cestovní nemoci – odborně nazývané kinetóza.

Proč trpí nejčastěji děti

V zásadě se může cestovní nevolnost objevit u lidí jakéhokoli věku. U kojenců a velmi malých dětí k tomu ovšem nedochází, protože jejich orgán pro vnímání rovnováhy ještě není plně vyvinutý. Naproti tomu děti mezi druhým a dvanáctým rokem nevolností trpí velmi často, protože u nich plynule nefunguje koordinace mezi orgánem rovnováhy a mozkem. S narůstajícím věkem ale pravděpodobnost výskytu klesá. Avšak například lidé, kteří často trpí na migrény a psychické zátěže, mohou na nevolnost trpět ještě i v dospělém věku.

Příznaky nevolnosti

Ne vždy dokážou děti včas říci, že je jim špatně. A pak už je pozdě… Sledujte proto děti pozorně, některé příznaky vás mohou na nastávající nevolnost upozornit – pokud jsou děti neklidné, více se potí a nebo najednou zblednou. Také únava, častější zívání a bolesti hlavy mohou naznačovat, že vaše dítě trpí nevolností. Ve středně těžkých případech dochází k typickým potížím – od závratě po nevolnost a zvracení.

Jak nevolnostem předcházet

Kromě klasických léků, se kterými vám v každé lékárně dobře poradí, existují také různé alternativy. Například zázvor je údajně velmi účinný prostředek na nevolnost. Ovšem věrohodné studie, které by jeho účinky mohly potvrdit, zatím neexistují. Pokud nejste příznivci tradiční medicíny, můžete vyzkoušet třeba homeopatické prostředky. Poměrně nově můžete vyzkoušet také náramky proti cestovní nevolnosti, které pomáhají zmírnit nepříjemné symptomy, a to naprosto bez medikamentů, pouze přírodní cestou – tlakem na příslušné akupunkturní body.

Internetovou šikana nabírá na intenzitě

Kachna na olivách

Kachna na olivách

6 hlasů
1h a 55min 778 kJ 200 Kč

Nejčtenější články

Tip na oběd

Filé ze pstruha na vinných listech

9 hlasů
1h a 10min 444kJ 255 Kč

Jestli máte rádi pstruha, určitě vyzkoušejte tento rec...

Lahodné řecké souvlaki s tzatziki

15 hlasů
45min 315kJ 145 Kč

Jak vybrat správný olivový olej? Chuť oleje závisí na ...

Poradny

Jsem půl roku v PN, na jak dlouhou dovolenou mám nárok?

Dobrý den,pokud byste pro zaměstnavatele odpracovala v letošním roce alespoň 60 dní, vznikl by Vá... Více

Zaměstnavatel mě neuvolní na asistovaný styk, co dělat?

Dobrý den,chápu, že tato situace je pro Vás obtížná. Zákonk práce jednoznačně vymezuje situace, v... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Zrozence tohoto znamení čeká týden plný modrého nebe bez mráčků (tedy obrazně řečeno). Využijte toho, odhoďte nedůležité starosti a žijte naplno! Pokud do svých plánů navíc zahrnete milovaného člověka, vyhnete se potenciálním problémům, které...

Více