Dětská imunita si žádá kvalitní péči

Dětskou imunitu ohrožují nejen pro jejich tělo dosud neznámé viry a bakterie, ale například i stres ze změny režimu či nového prostředí. A tak nejen v případě opětovného zavedení povinnosti nosit roušky ve společných prostorách škol na děti čeká náročnější období, na které je potřeba se připravit

Dětský organismus se v průběhu dospívání postupně učí bránit všemožným infekcím. „Malé děti bývají často nemocné, zejména po prvním nástupu do školky či jiného většího kolektivu. Tato onemocnění jsou normální, organismus si tak buduje přirozenou imunitu,“ vysvětluje PharmDr. Ivana Lánová. U větších dětí, které navštěvují velké kolektivy déle, pak záleží na konkrétním stavu. „Pokud je imunita dítěte v dobré kondici, kontakt s nakaženým kamarádem ho nijak ohrozit nemusí. V případě, že je imunitní systém oslabený, je dost pravděpodobné, že onemocní také. Doporučuji proto posilovat imunitu nejen zdravou stravou, ale i vhodnými vitamínovými doplňky,“ vysvětluje Ivana Lánová.

Doplňujte vitaminy

V ideálním případě by měly být všechny potřebné vitaminy obsaženy v denním příjmu potravy dítěte. „Dostat se do stavu, kdy dítě sní opravdu všechno tak, aby se mu z potravin dostalo správného poměru všech vitaminů, je složité. Některé děti preferují ovoce, jiné zeleninu, do některých pak rodiče nedostanou vůbec nic. Pokud není jídelníček dostatečně vyvážený, je na místě zařadit doplňky stravy,“ říká  Ivana Lánová. Imunitu je vhodné podporovat zejména před prázdninami, nástupem do školy a v období respiračních infekcí. „Dobré je podpořit dětskou obranyschopnost vyššími dávkami B-komplexu, vitaminu D a C, zinkem, vitamínem D3 nebo selenem. Já osobně doporučuji zařadit také probiotika,“ dodává Ivana Lánová. To, jaké doplňky stravy zařadit, vždy proberte s dětským lékařem či lékárníkem. Pomohou vám zvolit správnou formu i dávkování.

Postel a bylinky

Velkou zátěží pro dětský imunitní systém jsou opakovaná nachlazení. „Opravdu důležité je, aby každou nemoc dítě důkladně vyleželo a nepřecházelo ji,“ radí Ivana Lánová. Dětskou imunitu můžete podpořit i bylinkami. „Mezi nejznámější pomocníky patří například rakytník řešetlákový, šišák bajkalský, ženšenové přípravky, grapefruitová jadérka nebo echinacea,“ dodává Ivana Lánová.

Šest zásad k posílení dětské imunity

Posilování imunity u dětí spočívá hned v několika jednoduchých zásadách:

 1. Choďte s dětmi do přírody, ať mají dostatek čerstvého vzduchu. Ten totiž napomáhá prokrvení dýchacích cest a sliznic očí i uší, čímž se zvyšuje jejich odolnost.
 2. Zajistěte jim dostatek pohybu ve formě sportovních aktivit, zlepšíte tím jejich obranyschopnost.
 3. Častěji doma větrejte, i když je chladněji. Nejen že se do něj dostane čerstvý vzduch, zároveň se tím ratolest otuží.
 4. Zaveďte doma pravidelný režim a spánek. Změna režimu může mít na dítě negativní vliv, ať už oslabením imunity nebo ve formě stresu. Pokud tedy potomek čeká nástup do školy či nového kroužku, naučte ho s předstihem chodit včas spát a vstávat, aby si režim osvojilo.
 5. Nepodceňujte hygienu. Veďte děti k tomu, že umývání rukou po použití toalety, hraní si s mazlíčky nebo po příchodu z venku je samozřejmost.
 6. Vařte pestrou a zdravě vyváženou stravu. Správně vyvážený jídelníček je základem silné imunity, nemělo by v něm tedy chybět:
 • ovoce,
 • syrová zelenina,
 • luštěniny,
 • celozrnné pečivo,
 • rostlinné oleje (zejména olivový, mandlový či sezamový),
 • maso, zejména pak rybí.


Sledujte nás na sociálních sítích:

Reklama

Tip na večeři

Více tipů

Kedlubnová polévka

(4 hlasů)

Kuřecí maso s cuketou

(5 hlasů)

Zeleninový guláš

(4 hlasů)

Horoskopy

Beran

Beran

21. 3. - 20. 4.

Poslední dobou neustále přehlížíte svůj organismus a jeho varovné signály v podobě táhnoucích se, i když mírných, zdravotních obtíží. Jenže ty teď čím dál více pronikají do vašeho soukromého i pracovního živ... Více

Vybrat znamení

Nastavení horoskopu

Vyberte si znameni, které chcete zobrazovat.

Diskuze

4 Příspěvků
Poslední příspěvek 16:38
33 Příspěvků
Poslední příspěvek 16:37

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit se Registrovat