Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Dětská imunita si žádá kvalitní péči

14.09.2020 | Děti a rodina

Dětskou imunitu ohrožují nejen pro jejich tělo dosud neznámé viry a bakterie, ale například i stres ze změny režimu či nového prostředí. A tak nejen v případě opětovného zavedení povinnosti nosit roušky ve společných prostorách škol na děti čeká náročnější období, na které je potřeba se připravit

Dětský organismus se v průběhu dospívání postupně učí bránit všemožným infekcím. „Malé děti bývají často nemocné, zejména po prvním nástupu do školky či jiného většího kolektivu. Tato onemocnění jsou normální, organismus si tak buduje přirozenou imunitu,“ vysvětluje PharmDr. Ivana Lánová. U větších dětí, které navštěvují velké kolektivy déle, pak záleží na konkrétním stavu. „Pokud je imunita dítěte v dobré kondici, kontakt s nakaženým kamarádem ho nijak ohrozit nemusí. V případě, že je imunitní systém oslabený, je dost pravděpodobné, že onemocní také. Doporučuji proto posilovat imunitu nejen zdravou stravou, ale i vhodnými vitamínovými doplňky,“ vysvětluje Ivana Lánová.

Doplňujte vitaminy

V ideálním případě by měly být všechny potřebné vitaminy obsaženy v denním příjmu potravy dítěte. „Dostat se do stavu, kdy dítě sní opravdu všechno tak, aby se mu z potravin dostalo správného poměru všech vitaminů, je složité. Některé děti preferují ovoce, jiné zeleninu, do některých pak rodiče nedostanou vůbec nic. Pokud není jídelníček dostatečně vyvážený, je na místě zařadit doplňky stravy,“ říká  Ivana Lánová. Imunitu je vhodné podporovat zejména před prázdninami, nástupem do školy a v období respiračních infekcí. „Dobré je podpořit dětskou obranyschopnost vyššími dávkami B-komplexu, vitaminu D a C, zinkem, vitamínem D3 nebo selenem. Já osobně doporučuji zařadit také probiotika,“ dodává Ivana Lánová. To, jaké doplňky stravy zařadit, vždy proberte s dětským lékařem či lékárníkem. Pomohou vám zvolit správnou formu i dávkování.

Postel a bylinky

Velkou zátěží pro dětský imunitní systém jsou opakovaná nachlazení. „Opravdu důležité je, aby každou nemoc dítě důkladně vyleželo a nepřecházelo ji,“ radí Ivana Lánová. Dětskou imunitu můžete podpořit i bylinkami. „Mezi nejznámější pomocníky patří například rakytník řešetlákový, šišák bajkalský, ženšenové přípravky, grapefruitová jadérka nebo echinacea,“ dodává Ivana Lánová.

Šest zásad k posílení dětské imunity

Posilování imunity u dětí spočívá hned v několika jednoduchých zásadách:

 1. Choďte s dětmi do přírody, ať mají dostatek čerstvého vzduchu. Ten totiž napomáhá prokrvení dýchacích cest a sliznic očí i uší, čímž se zvyšuje jejich odolnost.
 2. Zajistěte jim dostatek pohybu ve formě sportovních aktivit, zlepšíte tím jejich obranyschopnost.
 3. Častěji doma větrejte, i když je chladněji. Nejen že se do něj dostane čerstvý vzduch, zároveň se tím ratolest otuží.
 4. Zaveďte doma pravidelný režim a spánek. Změna režimu může mít na dítě negativní vliv, ať už oslabením imunity nebo ve formě stresu. Pokud tedy potomek čeká nástup do školy či nového kroužku, naučte ho s předstihem chodit včas spát a vstávat, aby si režim osvojilo.
 5. Nepodceňujte hygienu. Veďte děti k tomu, že umývání rukou po použití toalety, hraní si s mazlíčky nebo po příchodu z venku je samozřejmost.
 6. Vařte pestrou a zdravě vyváženou stravu. Správně vyvážený jídelníček je základem silné imunity, nemělo by v něm tedy chybět:
 • ovoce,
 • syrová zelenina,
 • luštěniny,
 • celozrnné pečivo,
 • rostlinné oleje (zejména olivový, mandlový či sezamový),
 • maso, zejména pak rybí.

Vláknina by měla být základem každé dětské svačinky

Celerová polévka

Celerová polévka

15 hlasů
1h a 25min 649 kJ 80 Kč

Nejčtenější články

Tip na večeři

Kuře Marengo

21 hlasů
50min 481kJ 150 Kč

Recept na kuře s ananasem a rajčaty.

Salát ze zelí s pomerančem

9 hlasů
1h a 20min 362kJ 50 Kč

Výborný recept na přípravu salátu z červeného zelí.

Poradny

Mohu požádat o výjimku kvůli výplatě dávek v poukázkách

Dobrý den,pokud během posledního roku pobíráte příspěvěk na živobytí déle než 6 měsíců, úřad prác... Více

Musím doložit příjmy přítele bez trvalého bydliště?

Dobrý den,samotná změna bytu nemusí být problém, záleží samozřejmě na tom, jak se oproti původním... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Zrozence tohoto znamení čeká týden plný modrého nebe bez mráčků (tedy obrazně řečeno). Využijte toho, odhoďte nedůležité starosti a žijte naplno! Pokud do svých plánů navíc zahrnete milovaného člověka, vyhnete se potenciálním problémům, které...

Více