Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Děti vyrůstající v zeleném životním prostředí mají vyšší IQ

Se zarděním přiznává, že ulítá na "Růžovce" a Ulici. Nesnáší přetvářku a faleš. Potají ujídá redakční bonbóny.

Zobrazit další články autorky

4. 9. 2020 | Děti a rodina

Belgičtí vědci využili nejmodernější technologie a počítačovou analýzu k zhodnocení vlivu životního prostředí na vývoj inteligence u dětí. Satelitní snímky okolí domovů školáků druhého stupně základního vzdělávání vztáhli k jejich IQ a chování. Z výsledků je patrné, že čím více zeleně mají děti kolem sebe, tím mají vyšší IQ a méně problémů s chováním.

Analýza podporuje starší poznatky o vlivu čistoty vzduchu, hluku a stresu v životním prostředí dětí na jejich vývoj mozku.

Belgičtí vědci zhodnotili IQ a chování 600 dětí ve věku deset až patnáct let. A z analýzy satelitních snímků jejich životního prostředí vyplývá, že na každá tři procenta nárůstu zeleně v okolí domova připadá nárůst IQ o 2,6 bodu.

„Naše výsledky naznačují, že zelený prostor v obydlených oblastech může mít příznivý vliv na intelektuální vývoj a rozvoj chování u dětí, které žijí v městském prostředí,“ tvrdí autoři z Hasseltské univerzity.

Zatímco v roce 1950 žilo v městském prostředí jen třicet procent světové populace, dnes je to celá polovina a očekává se, že do roku 2050 to bude osmašedesát procent osob.

A co pobyt v přírodě přináší dospělákům?

Dobrá nálada vydrží až do večera

Když svítí slunce, všechno je takové veselejší. A vy nebudete výjimkou! Hřejivé paprsky, kterým se vystavíte během procházky, jsou totiž vynikajícím zdrojem vitaminu D. Díky tomu, že tato látka zvyšuje hladinu hormonu serotoninu v mozku, umí poměrně rychle navodit dobrou náladu a zahnat všechny chmury. Procházka v přírodě tlumí příznaky depresí a úzkostí.

Lepší tělesné křivky i zdravější srdce

Stále vás to do lesa, popřípadě do jiné zeleně, moc „netáhne“? Pak pro vás máme další dávku chybějící motivace. Závěry četných studií prokázaly, že pobyt v přírodě významně snižuje úroveň stresového hormonu kortizolu, což do jisté míry poskytuje prevenci kardiovaskulárních chorob i mozkových příhod. Pokud se venku navíc pohybujete po vlastní ose – tedy pěšky, můžete půlhodinovým špacírem v pomalejším tempu spálit i 80 kalorií. A to se přece počítá!

Vláknina by měla být základem každé dětské svačinky

Treska pečená se žampióny

Treska pečená se žampióny

9 hlasů
1h a 5min 562 kJ 190 Kč

Nejčtenější články

Tip na večeři

Smažené kalamáry

13 hlasů
35min 986kJ 125 Kč

Pro milovníky mořských plodů.

Polévka s klíčky

18 hlasů
20min 176kJ 50 Kč

Rychlý vývar s klíčky mungo.

Poradny

Mohu požádat o výjimku kvůli výplatě dávek v poukázkách

Dobrý den,pokud během posledního roku pobíráte příspěvěk na živobytí déle než 6 měsíců, úřad prác... Více

Musím doložit příjmy přítele bez trvalého bydliště?

Dobrý den,samotná změna bytu nemusí být problém, záleží samozřejmě na tom, jak se oproti původním... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Zrozence tohoto znamení čeká týden plný modrého nebe bez mráčků (tedy obrazně řečeno). Využijte toho, odhoďte nedůležité starosti a žijte naplno! Pokud do svých plánů navíc zahrnete milovaného člověka, vyhnete se potenciálním problémům, které...

Více