Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Skryté ftaláty v plastech mohou vyvolat ADHD

Se zarděním přiznává, že ulítá na "Růžovce" a Ulici. Nesnáší přetvářku a faleš. Potají ujídá redakční bonbóny.

Zobrazit další články autorky

9. 9. 2020 | Děti a rodina

V posledních třiceti letech výrazně přibývá dětí, které mají poruchu pozornosti s hyperaktivitou. Tento problém je důsledkem řady faktorů. Jedním z nich jsou prokazatelně ftaláty, které se užívají při výrobě plastových hmot. Do těla se dostávají nejčastěji s vodou a potravou, které jsou baleny do plastů obsahujících ftaláty. Ale ftaláty jsou obsaženy také v kosmetice a parfémech. Nebezpečné sloučeniny přitom negativně ovlivňují hormonální systém člověka a jsou zřejmě rovněž karcinogenní.

Co je ADHD?

Hyperaktivita, hyperkinetické poruchy, tedy přesněji porucha pozornosti s hyperaktivitou (zkratka ADHD) je dušení porucha, která je diagnostikována asi pěti procentům dětí v rámci celé populace. Odborníci přitom dodávají, že asi 50 procent dětí s ADHD si poruchu přinese i do dospělosti.

Proč si dát pozor na ftaláty

Vědci z USA vyšetřili moč dospívajících s ADHD a zjistili, že tito adolescenti mají vyšší koncentrace ftalátů v moči než teenageři, kteří poruchou pozornosti s hyperaktivitou netrpí.

Ftaláty se v těle člověka chovají podobně jako mužské pohlavní hormony androgeny.

„Chemické sloučeniny narušující hormonální systém jsou používány v širokém spektru konzumních výrobků, což vede k tomu, že jsme jim vystaveni téměř všude. Tato studie naznačuje, že působení těchto látek, zvláště určitých ftalátů, během dospívání může souviset s rozvojem ADHD,“ tvrdí epidemioložka Jessica Shoaff z Harvardovy univerzity.

Na každé dvojnásobné množství ftalátů v moči připadá nárůst rizika rozvoje ADHD 1,34krát.

Jak poznat zlobení od ADHD?

Jen tak stanovit rozdíl mezi běžným zlobením a ADHD laik prostě nedokáže, je potřeba navštívit psychologa či psychiatra. Diagnóza se stanovuje speciálním vyšetřením ve spolupráci s dalšími odborníky, například neurologem.

Stanovení diagnózy bývá mnohdy pro rodiče úleva. Nejenže jim odborníci poradí, jak s dítětem komunikovat, ale především se smíří s faktem, že některé věci prostě vlastními silami neovlivní. Konečně totiž zjistí, že nejsou neschopnou mámou nebo neschopným tátou, ale zkrátka rodičem dítka s ADHD.

Dítě, u něhož byla diagnostikována tato porucha, je nesoustředěné, hyperaktivní a impulzivní. To jsou hlavní projevy ADHD. Rovněž při navazování kontaktů s vrstevníky nastávají problémy, také s autoritami ve školce a především pak ve škole. Přitom děti netuší, že dělají něco špatně. A rodiče dětí s ADHD neustále poslouchají, že mají potomka lépe vychovat.

Hlavně neztrácet nervy!

Důslednost a trpělivost, to jsou hlavní vlastnosti, které v sobě budou muset rodiče dětí s ADHD objevit a využít je na maximum. Dítěti s ADHD je potřeba vše opakovat několikrát, říkat věci postupně, vést ho krok za krokem – a stále dokola.

Samozřejmě nelze všechno neustále omlouvat tím, že za to dítě nemůže. Člověk musí být důsledný a trvat na svých pokynech. Problém je, že dítě si není schopno zapamatovat několik pokynů najednou. Proto mu je opakujte postupně.

Tyto děti mají navíc často problém i s motorickými dovednostmi, některé úkony (od držení tužky až po některé sporty) jim proto mohou činit větší potíže než jejich vrstevníkům. Hlavním znakem je impulzivnost, zkrátka udělají přesně to, co je v tuto chvíli napadne. I proto je dobré nenechávat je příliš dlouho bez dozoru.

Zkouška i pro partnery

Nejen samotné děti, ale i ostatní rodinní příslušníci jsou tímto „postižením“ ovlivněni. Výchova dítěte je velmi náročná a mnohdy se může zdát, že i přes veškerou snahu to k ničemu nevede.

Všechny problémy s dítětem se pak přenášejí do partnerského vztahu rodičů. To, co jiné děti zvládnou bez problémů, musejí rodiče dítě s ADHD krůček po krůčku naučit. A to včetně vztahů s vrstevníky, navazování a udržení kontaktů s nimi. Takové děti se snadno stávají terčem šikany ze strany spolužáků.
Je dobré, když rodiče i děti navštěvují terapeutické skupiny, kde se mohou podělit o své starosti, ale najdou také rady, jak vše zvládnout.

Vláknina by měla být základem každé dětské svačinky

Telecí špízy s kuskusem

Telecí špízy s kuskusem

7 hlasů
35min 1003 kJ 194 Kč

Nejčtenější články

Tip na večeři

Květákový vrstvený salát

14 hlasů
30min 333kJ 65 Kč

Dobrota pro ty, co mají rádi míchané věci. Vychlazený ...

Pečená krůtí rolka

4 hlasy
2h a 5min 755kJ 145 Kč

Krůtí maso plněné kuřecím masem a anglickou slaninou.

Poradny

Mohu požádat o výjimku kvůli výplatě dávek v poukázkách

Dobrý den,pokud během posledního roku pobíráte příspěvěk na živobytí déle než 6 měsíců, úřad prác... Více

Musím doložit příjmy přítele bez trvalého bydliště?

Dobrý den,samotná změna bytu nemusí být problém, záleží samozřejmě na tom, jak se oproti původním... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Zrozence tohoto znamení čeká týden plný modrého nebe bez mráčků (tedy obrazně řečeno). Využijte toho, odhoďte nedůležité starosti a žijte naplno! Pokud do svých plánů navíc zahrnete milovaného člověka, vyhnete se potenciálním problémům, které...

Více