Poznámky psané rukou si děti lépe pamatují

Jen málokterého evolučního biologa či neurologa překvapí výsledky studie norských expertů. Ti totiž prokázali, že dítě se učí rychleji a pamatuje si více, když si musí poznámky ve škole psát rukou. A proč to není překvapující? Ví se totiž, že rozvoj zručnosti ruky a pohyblivosti prstů – a tedy i umění psát – výrazně ovlivnilo rozvoj koncového mozku a inteligence. Právě procvičování motoriky rukou a psaní posilují v mozku centra, která souvisejí s učením a inteligencí.

Před miliony let se u našich předků začal prudce rozvíjet koncový mozek. Zvětšoval se a v souladu s tím, začali lidé obrábět rukama, používat první nástroje a zdokonalovat u sebe nejjemnější motoriku prstů.

Vědci z Norské univerzity vědy a techniky prokázali, že děti, které si musejí poznámky ve škole psát rukou, se učí rychleji a pamatují si více než ty, které si je píší na počítači. A co víc? Princip nemizí ani v dospělosti. I u dospělých jde učení rychleji a lépe, když se zápisky tvoří perem na papíře.

Starý dobrý papír

Profesorka Audrey van der Meer pomocí snímacích technologií také prokázala, že mozek pracuje mnohem intenzivněji a efektivněji, když člověk píše rukou na papír. Učí se rychleji a déle si pamatuje přednášené informace.

„Použitím pera a papíru poskytujeme mozku více háčků, jimiž si tvoří paměť. Psaní rukou tvoří mnohem více aktivity v senzomotorických částech mozku. Spousta smyslů je aktivována tlakem pera na papír, když vidíte písmena, která píšete a slyšíte hlásky, které jsou vyslovovány,“ vysvětluje van der Meer princip pera a papíru.


Zdarma produkt k testování!

Staň se testerkou!

Reklama

Reklama


Horoskopy

Beran

Beran

21. 3. - 20. 4.

Zrozenci znamení Berana by se pro následující dny měli vyvarovat rozdávání nejrůznějších dobře míněných rad. Naopak by měli své nejbližší nechat dělat věci po svém, i když to znamená, že se spálí a budou dělat chyby. Pokud totiž svou přirozenou touhu ukazovat ostatním ten „správný“ směr neovládnete, může se stát, že se vaše snahy obrátí proti vá... Více

Vybrat znamení

Nastavení horoskopu

Vyberte si znameni, které chcete zobrazovat.

Diskuze

87 Příspěvků
Poslední příspěvek včera
54 Příspěvků
Poslední příspěvek 4.3.
31 Příspěvků
Poslední příspěvek 4.3.

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit se Registrovat