Děti z lesních školek mají silnější imunitu

Vědci z Finska teď opět – jsou dalším týmem světa – prokázali, že kontakt malého dítěte s hlínou a divokou přírodou je pro jeho zdraví nezbytný. Děti z lesních školek, které se hrabou v hlíně a listí, totiž mají zdravější mikrobiom ve střevech i na kůži. Mají silnější imunitní systém a jsou chráněny před astmatem, ekzémem, alergiemi či diabetem typu 1.

Pozor na sterilní prostředí

Vstávat hrůzou na hlavě by tedy měly vlasy všem rodičům, které reklama nabádá k tomu, aby chemickými přípravky dezinfikovali svou domácnost a zbavili ji všech bakterií. Připravují totiž svým dětem v takovém případě život plný zdravotních problémů. Navíc pokud dítě nemá přístup do divoké přírody. Hygiena je půl zdraví, praví se. A samozřejmě to platí. Jenže musí být přiměřená. Čistota není to stejné co sterilní prostředí.

Děti si potřebují hrát a nejlépe v přírodě

Samozřejmě z finské studie nevyplývá, že lesní školky jako takové jsou zárukou zdravého mikrobiomu dítěte. Ale autoři prokázali, že častý pobyt a hra dětí ve volné přírodě, což lesní školky naplňují, posiluje imunitní systém. Děti si prostě potřebují hrát s hlínou, blátem, listím, klacíky a dotýkat se stromů, pařezů a kamenů – a ano, pak si olizovat ruce – aby byly zdravé.

Doktor Aki Sinkkonen z Helsinské univerzity provedl experiment. Sledoval skupinu dětí předškolního věku, která si hrála většinou pouze v uzavřeném interiéru a na betonových hřištích. Během experimentu si začaly děti hrát také v prostředí s trávou, mechem, keři, spadaným listím, hrabankou, klacíky a dřevem. Před, během a po experimentu autoři měřili dětem střevní a kožní mikrobiom a imunitní reakci.

A výsledky hovoří jasně, po zavedení prvků lesa do herního prostředí dítěte se výrazně zlepšila druhová skladba střevního mikrobiomu a zesílila imunita. A to v mnoha projevech klinického vyšetření. Silnější mikrobiom a imunita jsou přitom prevencí autoimunitních onemocnění včetně diabetu typu 1, astmatu, alergií či ekzémů.

„Když jsme koukali na výsledky analýzy, byli jsme velmi překvapení tím, o jak silný vliv tu jde. Náš výzkum může dláždit cestu k preventivním opatřením před globální epidemií imunitních onemocnění,“ míní doktor Sinkkonen.


Zdarma produkt k testování!

Staň se testerkou!

Reklama


Horoskopy

Beran

Beran

21. 3. - 20. 4.

Konečně se vám povede oprostit se od „změti“ svých pocitů a budete schopni se na problém, který už nějakou dobu řešíte s partnerem/partnerkou podívat bez emocí, tak nějak „svrchu“. A ke svému překvapení zjistíte, že jste k němu přistupovali ze špatného konce. To vám dá nejen možnost vše zdárně vyřešit, ale budete moci partnerovi/partnerce ukázat... Více

Vybrat znamení

Nastavení horoskopu

Vyberte si znameni, které chcete zobrazovat.

Diskuze

32 Příspěvků
Poslední příspěvek 13:47
39 Příspěvků
Poslední příspěvek 13:40
113 Příspěvků
Poslední příspěvek 13:07

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit se Registrovat