Vitamin D užívaný v těhotenství může mít vliv na IQ dítěte

Je vyšší inteligence podmíněna pouze geny? Rozhodně ne, ozývá se z vědeckých kuloárů. Ženě, která chce na svět přivést inteligentní dítě s brilantní pamětí, by prý mohl pomoci vitamin D obsažený v tučných rybách nebo cholin ve vaječných žloutcích.

Vitamin D má v těle mnoho důležitých funkcí. Pomáhá například regulovat množství vápníku a fosforu, čímž zachovává ve formě kosti, svaly a zuby. Zároveň ovlivňuje náladu, podporuje imunitní systém, přispívá k normalizaci tlaku a „dohlíží“ na srdeční činnost. Ovšem pozor, nedávno se ukázalo, že hodně souvisí i s inteligencí. A právě proto by na jeho příjem měly dbát těhotné ženy, které touží po chytrém potomkovi!

Genialita pro každého? Možná ano

Závěry výzkumu zveřejněné v magazínu The Journal of Nutrition odvážně naznačují, že vyšší příjem vitaminu D během gravidity může vést k vyššímu IQ dítěte. Odborníci, kteří tuto studii provedli, zastávají názor, že se jmenovaná živina podílí na neurokognitivním vývoji mozku plodu, proto může mít na jeho inteligenci nemalý vliv.

„Nedostatek vitaminu D je dnes bohužel běžný problém, ke kterému dochází i tehdy, když se stravujete zdravě. Někdy to souvisí s životním stylem a pigmentací kůže, jindy za to mohou jiné faktory, jež jsou mimo naši kontrolu. Mělo by se ale více hovořit o tom, že nízké hladiny této látky mohou negativně zasáhnout i do vývinu nenarozených dětí,“ upozorňuje spoluautorka studie, kterou je americká lékařka a výzkumná pracovnice Melissa Melough. Ta dodává, že bohatými potravinovými zdroji jsou tučné ryby, hovězí játra, mandle, obiloviny, ovesné vločky a mléčné výrobky. No a teď si představte, že intelekt miminka, jež čeká v lůně na své narození, prý lze podpořit i jinak…

Vajíčková terapie 

Cholin je bioaktivní látka, jejímž štědrým zprostředkovatelem jsou vaječné žloutky. I ona podle odborníků značně ovlivňuje vývoj dětského mozku, což se v budoucnu projeví třeba lepší pamětí nebo právě vyšším IQ. Tedy alespoň takové poznatky přináší zase jiný tým vědců, tenkrát z Cornellovy univerzity se sídlem v New Yorku. No vida, i vejce, respektive jejich žloutky, jsou tedy doporučovanou těhotenskou výživou…Sledujte nás na sociálních sítích:

Reklama


Horoskopy

Beran

Beran

21. 3. - 20. 4.

Můžete se těšit na příjemné chvilky se svými ratolestmi, které vám budou vyprávět své vtipné školní příhody. Nejenom, že se skvěle pobavíte, ale zároveň si také vzpomenete na svá dětská léta a eskapády, které... Více

Vybrat znamení

Nastavení horoskopu

Vyberte si znameni, které chcete zobrazovat.

Diskuze

15 Příspěvků
Poslední příspěvek 21:53
2 Příspěvků
Poslední příspěvek 21:39

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit se Registrovat