Začátky kojení bez zbytečného stresu

Kojení je prospěšné jak pro matku, tak pro dítě. Mateřské mléko obsahuje všechny složky živin, které miminko potřebuje. I když je kojení naprosto přirozené, někdy se může stát, že se při něm objeví komplikace, které mohou být pro čerstvou maminku zdrojem stresu. V tomto případě je ideální využít pomoci laktační poradkyně, která dokáže poradit se vším, co se kojení týká. Ať už se jedná o zvolení polohy miminka, péči o prsa nebo rady ohledně správné techniky kojení. Jejích služeb mohou využít všechny maminky, které mají ohledně kojení nejasnosti, nebo se jim kojit z nějakého důvodu nedaří, a to přímo v porodnici, kde jsou její služby poskytovány zdarma.

Kojení podpoří správná životospráva

Každá žena má s kojením své vlastní zkušenosti. Existují ale obecné rady, které pomáhají tomu, aby probíhalo v pořádku. Nikoho asi nepřekvapí, že se doporučuje dodržovat pitný režim, ideální je vypít 3 litry denně, protože při kojení nepřijímáme tekutiny jen pro sebe, ale také pro miminko. Nejlepší je pít vodu, čaj na podporu kojení (laktační poradkyně Zdeňka Hronová doporučuje například benedikt lékařský a pískavici řecké seno), vyprchané nealkoholické pivo, zdrojem hydratace mohou být i polévky.

Důležitý je ale také častý fyzický kontakt s miminkem, bonding po porodu, přikládání miminka na maminčin hrudník, nošení v šátku apod. V případě, že je dítě při kojení neposedné, škrábe maminku nebo ji tahá za vlasy, se doporučuje pořídit kojící korále. Jde o skutečné korále na krk vyrobené obvykle ze silikonu, kterými se miminko během kojení zabaví a zklidní se. Kojící polštář je zase užitečný pro bezpečné a pohodlné uložení miminka během kojení, v případě, že maminka mléko odsává, existuje řada typů odsávaček, speciální membrány na lahvičky, sáčky na skladování mléka apod.

Nejčastější problémy při kojení

Velmi nepříjemnou komplikací při kojení může být zánět prsou, případně tvrdnutí prsou po porodu. V těchto případech doporučuje Zdeňka Hronová prsa před kojením rozehřívat teplou vodou ve sprše nebo přikládáním nahřátých sáčků. Po ukončení kojení naopak radí prsa chladit a nedá dopustit ani na „babskou radu“ ohledně použití obkladů z tučného vychlazeného tvarohu. Bolestivé bradavky při kojení je dobré natírat speciálními gely nebo krémy. A velkou podporou mohou být i tatínci, kteří mohou mamince při kojení ulevit masáží ramen, podávat jí věci, co potřebuje a mít jistotu, že je v co největší psychické pohodě. Problémům při kojení předchází kontroly u gynekologa, který by během těhotenství měl kontrolovat bradavky budoucí maminky, a pokud se objeví nějaký problém, řešit ho co možná nejrychleji.

Jak dlouho a jak často?

U kojení platí, že každá maminka a každé miminko mají individuální potřeby a preference. Obecně se doporučuje kojit miminko po dobu cca 6 měsíců, ale to se může lišit případ od případu. A jak často kojit? „V porodnici doporučujeme přes den kojit alespoň každé dvě hodiny, v noci není nutné miminko budit. Doma je vše trochu jiné a maminky většinou přijdou na systém, který vyhovuje jim i dětem,“ popisuje Zdeňka Hronová. Dokud je maminka s dítětem v porodnici, doporučuje se kojit z každého prsu po dobu 10 minut. Realita je ovšem často jiná, to je však normální a maminky by měly vědět, že se doba kojení časem zkrátí, jakmile si maminka s miminkem najdou rytmus, který oběma vyhovuje.

Po propuštění z porodnice je ideální prsa střídat, jednou kojit jen z jednoho a podruhé z druhého. Není každopádně potřeba být nervózní a za každou cenu se snažit přijít na nějaká pevná pravidla. Každá maminka si může kojení přizpůsobit sobě a svému miminku. A jak se pozná, že je čas dítě nakojit? „Každé projevuje žízeň jinak, některá miminka jakoby pomlaskávají, jiná pláčou. Maminky časem většinou vypozorují, jak to dává najevo zrovna jejich miminko,“ říká Zdeňka Hronová. 

Strava maminky je při kojení důležitá

Základem mateřského mléka je strava maminky. Proto je během kojení nesmírně důležité, aby byl její jídelníček vyvážený a neobsahoval příliš kořeněná, slaná nebo nadýmavá jídla, která mohou následně u miminka způsobit nepříjemné bolesti bříška. Ze začátku je také dobré vyvarovat se známým alergenům (ořechy, mořské plody, mléko, jahody) a také jídlům s obsahem kofeinu jako je hořká čokoláda nebo černý čaj. Později je možné postupně zařadit i možné alergeny a při alergické reakci dítěte neprodleně kontaktovat pediatra. Opatrně i s bylinkami, jmenovitě bazalkou, zázvorem a heřmánkem. Důležitý je dostatečný pitný režim a pravidelné stravování. Také není rozumné se za každou cenu snažit rychle zhubnout kila nabraná v těhotenství. Mnohem zdravější než omezení příjmu jídla je pomalé hubnutí a zapojení přirozeného pohybu, například procházek s kočárkem.Sledujte nás na sociálních sítích:

Reklama

Tip na večeři

Více tipů

Kapr se zeleninou

(3 hlasů)

Rybí karbanátky

(4 hlasů)

Boloňská omáčka

(2 hlasů)

Horoskopy

Beran

Beran

21. 3. - 20. 4.

Berane, týden 15. pro tebe v roce 2024 znamená úžasnou změnu nálady a energie. Zplanetárního hlediska se Mars, tvůj vládnoucí a pozitivní planeta, pohybuje do tvého znamení na začátku týdne. Toto přináší zvýšený po... Více

Vybrat znamení

Nastavení horoskopu

Vyberte si znameni, které chcete zobrazovat.

Diskuze

3 Příspěvků
Poslední příspěvek včera
3 Příspěvků
Poslední příspěvek včera

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit se Registrovat