Strach ze tmy, lupičů nebo příšer pod postelí zná téměř každé dítě. Tyto obavy jsou přirozenou součástí vývoje. Strach je jednou z našich základních emocí. Slouží jako varovný signál, který nás motivuje vyhýbat se nebezpečí a hledat ochranu u lidí, kterým důvěřujeme. V tomto smyslu strach může chránit. Co když se ale dítě bojí příliš?
Klíčové je, jak se strach vyvíjí. Jak si poradit se strachem v hlavě? Pokud se děti nechají vtáhnout do spirály vlastních negativních myšlenek, jejich strach může narůst. Naopak, pokud si své pocity nastaví pozitivně, je pravděpodobnější, že nad nimi získají kontrolu. Strach je podobný vlnám, které se šíří po těle. Pomáhá přemýšlet: Pokud vydržím strach alespoň na chvíli, všimnu si, že každá vlna nakonec poleví.
Strach jako vývojová fáze
Strachy dětí se vyvíjejí v závislosti na jejich věku a fázi vývoje. Kojenci se bojí hlasitých zvuků nebo samoty. Ve věku mezi 6. a 8. měsícem děti začínají pociťovat úzkost, jakmile jsou oddělené od svých rodičů. Předškolní děti se obvykle bojí tmy, zvířat, zlodějů a příšer pod postelí. Ve věku základní školy se začínají objevovat obavy z nemocí a smrti a děti si začínají více všímat rozdílů mezi sebou a ostatními, což vede k obavám, že nezapadnou, nebo nejsou dost dobré.
Zbavte děti strachu citlivě
Základní postoj, jak podpoři dítě v jeho obavách, je vzít jeho bázeň vážně a poskytnout mu pocit bezpečí. Je důležité poskytnout dítěti nástroje a podporu, jak se strachu postavit, a dát mu dostatek času. Nepřesvědčujte dítě, že se ničeho bát nemusí, ale vysvětlete, že strach je přirozený, ale je nutné pochopit příčinu. Prodiskutujte jednotlivé složky obav i případy, co se stane, když… Pak můžete nacvičit modelové situace a hledat kreativní a vtipná řešení, jak strach uchopit.
Prohlášení typu „Nemusíš se bát“, „To zvládneš!“ nebo „Tvůj bratříček se taky nebojí“ nejsou příliš užitečná, stejně jako vyhýbání se děsivým situacím nebo přehnané vyjádření síly. Děti, které se setkávají s těmito přístupy, mohou mít pocit, že jejich bázně nejsou brány vážně, což může jejich obavy ještě zhoršit.
Pokud strachy přerostou do takové míry, že dítě nemůže normálně fungovat, a pokud výrazně ovlivňují jeho vývoj nebo zatěžují rodinný systém, je vhodné vyhledat odbornou pomoc, například u pediatra nebo psychologa. Tyto pocity jsou totiž velmi dobře léčitelné.
Zdroj: názory autora
Sledujte nás na sociálních sítích: