Jak hormony ovlivňují naši pleť: Pozor na antikoncepci i menopauzu

20.10.2019 | Krása a móda

Hormony ovlivňují v našem těle mnoho, od nálady až po stav pleti. Na pokožku mají velký vliv především v období puberty, menstruace, během těhotenství nebo v reakci na antikoncepci.

Snad nejčastěji se hormonální nerovnováha na naší pleti objevuje v podobě akné na obličeji, zádech a dekoltu. V souvislosti s hormonálními změnami je typickou lokalitou brada a čelist. Léčba je rozdílná u akné v dospělosti či v pubertálním věku. Nevhodná je také kosmetika pro akné v pubertě.

„Ta pleť zbytečně vysušuje a může stav ještě zhoršit. Zásadní je také v žádném případě projevy akné „nevymačkávat“,“ říká MUDr. Zuzana Macková a pokračuje: „Doporučuji vyšetření dermatologem a nastavení vhodné terapie. Velmi důležitá je péče o pleť doma. Je nutné vybrat nedráždivou jemnou a nekomedogenní kosmetiku, která efektivně, ale šetrně ošetřuje pokožku. Zásadní je dokonalé odličování a čistění jemným nedráždivým prostředkem."

Akné vs. antikoncepce

Na tvorbu akné má také vliv hormonální antikoncepce. Především její vysazení. Zde nejčastěji do 2-3 měsíců od ukončení, dochází ke zvýšenému účinku androgenu a k nadprodukci kožního mazu a dochází ke vzniku akné. Před tím, než přestanete brát antikoncepci, tak konzultujte „svojí“ pokožku s kožním lékařem. Ten doporučí vhodné dermo-kosmetické přípravky k čištění pleti.

Nečekané ochlupení

Někdy se ale může jednat o vážnější zdravotní problém. Tento stav může vyvolat například syndrom polycystických vaječníků, některé nemoci nadledvin a další... Není ale potřeba ihned vyvolat paniku, třeba u tmavších fototypů Jedním ze signálů nerovnováhy je také  zvýšený růst tmavých chloupků na netypických místech jako je obličej či hruď. Za jejich růstem jsou odpovědné mužské pohlavní hormony.  Malé množství se tvoří i v těle ženy, problém ale nastává když tělo začne produkovat jejich nadměrné množství.  Přirozeně potrápí některé ženy  po menopauze, kdy se objeví hormonální nerovnováha ve prospěch mužských pohlavních hormonů, jsou choupky nad horním rtem zcela běžné. Vhodná je konzultace s dermatologem a dle potřeby podrobnější vyšetření.

Těhotenství a pigmentové skvrny

Během těhotenství nám zase hormony často způsobí pigmentové skvrny. Na ty trpí až 90 % žen. Během těhotenství není dobré podstupovat laserové či jiné zákroky proti pigmentovým skvrnám, ale po skončení těhotenství jsou ideální procedůry jako je chemický peeling, který pomáhá sjednotit tón pleti.

Menopauza vysušuje pleť

Dalším náročným hormonálním období u žen je menopauza. Zde v souvislosti se změnou hormonů pleti ubývá pevnost, pružnost a není hydratovaná. Pokožka tak ztrácí na svém objemu a pevnosti a v tomto období bývá velmi citlivá a má sklony k větší suchosti. A je na čase se vybavit kvalitní hydratační kosmetikou.


Zdarma produkt k testování!

Staň se testerkou!

Reklama


Horoskopy

Beran

Beran

21. 3. - 20. 4.

Ačkoli všichni okolo vás začínají propadat předvánoční panice a shonu, vy tento týden nedostanete příležitost, abyste se do této nálady ponořili. Největší nároky na váš čas i vaše myšlenky si totiž bude činit vaše práce. Stojí před vámi úkol, s jehož řešením si sice víte rady, ale stále bojujete s nejistotou, zda vámi zvolené řešení odpovídá pře... Více

Vybrat znamení

Nastavení horoskopu

Vyberte si znameni, které chcete zobrazovat.

Diskuze

51 Příspěvků
Poslední příspěvek včera
241 Příspěvků
Poslední příspěvek včera
20 Příspěvků
Poslední příspěvek 3.12.
Bety.cz

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit se Registrovat