Odlakovač na nehty je samá chemie

Jaký názor máte na odlakovače na nehty? Jsou hořlavé, zapáchají a skládají se ze samých chemických látek. Přesto prý na zdraví nemají žádný vliv. A vážně jsou ty bez acetonu lepší?

Chemické a karcinogenní látky se prý nacházejí všude a měli bychom si na ně dát pozor zejména v kosmetice. Ostatně, kdo by si něco takového chtěl dávat na kůži nebo do vlasů? Že by tu ale existoval dvojí metr? Každého, kdo někdy otevřel lahvičku s odlakovačem na nehty, zřejmě napadlo, zda je tato hořlavá tekutina s ostrým štiplavým zápachem zdraví bezpečná. Vás také? Tak buďte v klidu. Je to překvapivé, ale navzdory jejímu složení tu prý žádná rizika nehrozí (2)!

Obavy stranou?

Lidé si barvili nehty už dávno před naším letopočtem. Tehdy šlo vlastně o bio a eko proceduru, neboť k těmto účelům využívali pigmenty květin a rostlin. Nehtový lak, jaký známe dnes, je jakousi odnoží vynálezu automobilového laku, který se začal používat ve 20. letech minulého století. Souběžně se vymyslel i prostředek, který aplikovaný nátěr dokáže i smazat. Tím světlo světa spatřil i první odlakovač. Dnes se k jeho výrobě využívají látky, jako třeba aceton, methylacetát a methylethylketon. Jde o úplně stejné „ingredience“, které lze najít i v ředidlech, fixech či lepidlech (1). Slyšeli jste o tom, že aceton je toxický a lepší je, že když si pořídíte odlakovač, který ho neobsahuje? Není to tak docela pravda.

S ním, nebo bez. Vyjde to nastejno?

Aceton je chemická sloučenina, která se využívá k rozpouštění organických složek. Ačkoli jeho název působí přímo jedovatě, zcela přirozeně se vyskytuje v rostlinách, stromech a sopečných plynech. I ve vašem těle se nachází! Organismus ho totiž produkuje při běžných metabolických procesech, jako je například odbourávání tuků. Jako běžnou součást kosmetických produktů ho povoluje legislativa Kanady, Spojených států i Evropské unie, takže se není čeho obávat (3). A stejné je to i v případě dalších dvou jmenovaných látek. Jediný problém s acetonem je, tedy vyjma zápachu, že více vysušuje, proto je po jeho použití dobré vsadit na nějaké hydratační přípravky. Pravda je tedy taková, že odlakovač zdraví údajně neohrozí, a to ani když je chemický do poslední kapky.

Zdroj: (1) www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4662901/, (2) www.pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/2018716/, (3) www.pubchem.ncbi.nlm.nih.gov/compound/AcetoneSledujte nás na sociálních sítích:

Reklama

Reklama


Horoskopy

Beran

Beran

21. 3. - 20. 4.

Tento týden může být plný intenzivních emocí a hlubokého uvědomění. Pokud jste ve vztahu, možná budete cítit potřebu vyjádřit své pocity a touhy otevřeně. Nebojte se sdílet své myšlenky a snažte se pochopit i pohled svého partnera. To může po... Více

Vybrat znamení

Nastavení horoskopu

Vyberte si znameni, které chcete zobrazovat.

Diskuze

94 Příspěvků
Poslední příspěvek 16:16
6 Příspěvků
Poslední příspěvek 14:50
2 Příspěvků
Poslední příspěvek 14:33

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit se Registrovat