Helen Mirren odsuzuje školní výuku staré literatury

07.12.2020 | Osobnosti

Herečka Helen Mirren byla v rolích britského dramatika Williama Shakespeara mnohokrát oceňována pro skvělé umělecké výkony. A třebaže má tohoto autora přelomu středověku a novověku moc ráda, děti ve školách by ušetřila lekcí o něm. Helen si myslí, že lpění na velmi starých autorech je důvod, proč mladí lidé nepřilnou k divadlu.

Helen je od svých dvaceti let členkou Královské shakespearovské společnosti. Nicméně podle ní by děti neměly být obtěžovány encyklopedickými informacemi o tomto dramatikovi, ale měly by zamířit do divadla a zhlédnout moderní pojetí některých jeho her.

„Nemyslím si, že by měli ve školách učit Shakespeara. Všichni mladí lidé by měli Shakespeara zakusit jako živé divadlo,“ svěřila pětasedmdesátiletá hvězda britského dramatického umění v rozhovoru s šéfem Královské shakespearovské společnosti Gregorym Doranem.

Helen si myslí, že adaptace Shakespearových her v moderním pojetí je velkou výzvou pro současné režiséry. Ale je nezbytné převést archaický jazyk a styl vyjadřování do moderní podoby, aby mu současníci porozuměli. Velmi se jí také líbí, že třeba Hamleta či Richarda III. hrají ženy.

„Jsem tak šťastná, že dnes ženy můžou hrát Hamleta, Richarda III. nebo Leara, jak ho udělala Glenda Jacksonová. To bylo naprosto nemožné, když mi bylo dvacet, třicet, čtyřicet, padesát i šedesát. To bylo nemožné,“ tvrdí Mirren.


Zdarma produkt k testování!

Staň se testerkou!

Reklama

Zdravě se Sabčou

Všechna videa
13:05

Trénink na břišní svaly

Trénink na břišní svaly
18:33

Intenzivní trénink na nohy

Intenzivní trénink na nohy
14:03

Hardcore cvičení na bříško

Hardcore cvičení na bříško

Horoskopy

Beran

Beran

21. 3. - 20. 4.

Nemůžete se dočkat slíbeného překvapení? V tomto případě platí, že trpělivost růže přináší. Snažte se proto zachovat chladnou hlavu. Šťouráním byste se mohli zbytečně připravit o zážitek! Raději se proto soustřeďte na povinnosti. Nebojte, dočkáte se! Více

Vybrat znamení

Nastavení horoskopu

Vyberte si znameni, které chcete zobrazovat.

Diskuze

151 Příspěvků
Poslední příspěvek včera
2 Příspěvků
Poslední příspěvek včera
226 Příspěvků
Poslední příspěvek včera

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit se Registrovat