Harry Styles je prvním mužem na obálce magazínu Vogue

19.11.2020 | Osobnosti

Americký magazín Vogue má poprvé v dějinách své existence – a vychází už 127 let – na obálce muže. Tedy jenom muže. Občas totiž editoři publikovali se slavnými ženami jejich partnery. Módní bible, jak se magazínu občas přezdívá, ale nikdy neměla na přední straně jen mužský obličej. Britský hudebník Harry Styles byl tedy poctěn tím, že může vytvořit nový historický mezník. Na obálce se objevuje v „ženských“ šatech. Někdo je nadšený, konzervativci šílejí.

Třeba americká ultrapravicová moderátorka Candace Owens patří ke kritickému táboru. Je staromódní a má ráda macho muže. To jí nikdo nebere. Ale ona se musí vyjadřovat k tomu, že to mají jiní odlišně. A ještě je za to veřejně kritizuje. „Vraťte nám mužné muže!“ napsala Owens s tím, že žádná společnost prý nepřežila bez „silných mužů“. Kde si tuhle „pravdu“ vycucala, nejspíš z palce, a co to vůbec silný muž je, už definovat nedokáže. Jedná se o nálepky a prázdné fráze, typické pro zastánce tradičních „hodnot“. Owens také podporuje tradiční role pohlaví a tvrdí, že ráda doma uklízí, vaří a pečuje o manžela. Nikdo jí to nebere. Ona ale potřebuje druhým brát to, že to mají jinak.

Nicméně šestadvacetiletý Styles na to z vysoka kašle. Je mu dost jedno, co si myslí o jeho nahlížení na pohlaví a gender a stereotypy jiní. Je mu fuk, ke které patří generaci. On se svobodně projevuje tak, jak je mu to příjemné. Šaty, které jsou staromódně přisuzovány jen ženám, nosit nepřestane.

„Oblečení je zde pro to, aby si s ním člověk hrál a bavil se, experimentoval s ním… když se zbavíte definice, že je tu oblečení určené pro muže a oblečení určené pro ženy, když se zbavíte těchto omezení, pak si tím otevřete mnohem širší oblast, ve které si můžete hrát,“ prohlásil Harry, pro něhož jsou inspirací třeba kolegové David Bowie nebo Prince, kteří hranice toho, co je typicky mužské a typicky ženské, bourali už v osmdesátých letech.

Harryho svobodnou vůli se projevovat tak, jak touží, podpořila režisérka Olivia Wilde či herec Elijah Wood. Ten bigotní Owens vzkázal: „Myslím, že jste vůbec nepochopila definici toho, co je to být muž. Maskulinita sama o sobě nikoho nedělá mužem.“


Zdarma produkt k testování!

Staň se testerkou!

Reklama


Horoskopy

Beran

Beran

21. 3. - 20. 4.

Ačkoli všichni okolo vás začínají propadat předvánoční panice a shonu, vy tento týden nedostanete příležitost, abyste se do této nálady ponořili. Největší nároky na váš čas i vaše myšlenky si totiž bude činit vaše práce. Stojí před vámi úkol, s jehož řešením si sice víte rady, ale stále bojujete s nejistotou, zda vámi zvolené řešení odpovídá pře... Více

Vybrat znamení

Nastavení horoskopu

Vyberte si znameni, které chcete zobrazovat.

Diskuze

51 Příspěvků
Poslední příspěvek 8:03
241 Příspěvků
Poslední příspěvek 6:55
20 Příspěvků
Poslední příspěvek včera
Bety.cz

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit se Registrovat