Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Základní pravidla pro pracovní e-maily. Dodržujete je?

Miluje dobré jídlo a svého kocourka. Nesnáší reklamy na zázračné hubnoucí přípravky. Ráda zútulňuje svůj byteček.

Zobrazit další články autorky

6. 11. 2019 | Finance

Komunikace e-mailem se stala naprosto běžnou součástí našich životů. Pracovních i osobních. Ovšem především v pracovní oblasti vyžaduje psaní e-mailů dodržování určitých základních pravidel.

Která patří k těm nejdůležitějším?

Pracovní pošta neslouží k osobní komunikaci

Většina společností má toto základní pravidlo přímo v pracovním řádu, ovšem i kdyby to bylo jen pravidlo nepsané, je rozhodně třeba mít je na paměti. Nejen proto, že pracovní e-maily bývají zaměstnavatelem monitorovány. Pro soukromé záležitosti slouží freemaily, psát si osobní sdělení z pracovní adresy je neprofesionální.

Máme oslovení a rozloučení

E-maily by měly mít i určitou formu. Především byste adresáta měli vždy správně oslovit, a to buď jménem, nebo titulem, případně funkcí (tedy například „Vážený pane Nováku/pane doktore/pane řediteli“). Pamatujte, že v případě oslovování jménem je nutné dodržovat skloňování, tedy že oslovujeme 5. pádem („pane Nováku“, nikoli „pane Novák“). Na konci e-mailu by pak mělo být náležité ukončení (např. „S pozdravem“) a především váš podpis.

Gramatika je důležitá

Psaný projev o vás hodně napoví, a tak si nezapomeňte každý pracovní e-mail před odesláním přečíst. Ojedinělý překlep nebo chybějící čárku vám adresát jistě odpustí, ale e-mail plný chyb jen potvrzuje, že vám jeho příjemce nestál ani za to, abyste si to, co jste napsali, po sobě zkontrolovali. A to je výrazem neúcty.

Ne každý musí být v kopii

Funkce „kopie“ (případně „skrytá kopie“) nebo „odpovědět všem“ jsou sice užitečnými nástroji, ale mnozí lidé je nadužívají. Pokud se konverzace, jež se z původně hromadného e-mailu časem vyvinula, už netýká všech adresátů, není třeba jim zaplňovat schránku dalšími desítkami zpráv.

„Předmět“ je klíčový

Políčko „předmět“ by mělo být vždy vyplněno! Měli byste v něm heslovitě shrnout, čeho se obsah e-mailu týká. Pro zpětné vyhledávání v poště je to velmi užitečný nástroj. Mimochodem, někteří lidé si pletou „předmět“ s tělem e-mailu. Samotnou zprávu do tohoto políčka nikdy nepište.

I e-maily mají „pracovní dobu“

Po večerech, o víkendech nebo na dovolené by měly e-maily odpočívat. Jistě, existují i výjimečné situace, kdy se prostě musíte připojit i od moře, ale neměli byste kontrolovat poštovní schránku každých 15 minut. Některé společnosti dokonce svým pracovníkům zakazují komunikovat s klienty mimo pracovní dobu.

Někdy je lepší osobní komunikace

E-maily jsou skvělým pomocníkem v komunikaci. Ovšem psaná forma v sově skrývá několik rizik, například že obsah sdělení nebude přesně pochopen tak, jak jste zamýšleli. Pokud tedy máte tu možnost, zvolte u sdělení, u něhož takové riziko hrozí, osobní kontakt s potenciálním adresátem. vyvarujete se tak nepříjemnostem s dalším a dalším vysvětlováním.

Obchodní strategie: Časově omezené výhodné nabídky nefungují

Špagety se zeleninou

Špagety se zeleninou

16 hlasů
60min 568 kJ 80 Kč

Nejčtenější články

Tip na oběd

Kapustová polévka

13 hlasů
50min 644kJ 85 Kč

Sytá polévka z kapusty.

Rajčatové brambory

6 hlasů
45min 503kJ 35 Kč

Vařené brambory s rajčaty.

Poradny

Mám jako OSVČ nárok na dávky a příspěvek od ÚP?

Dobrý den, Makito,během pobírání rodičovského příspěvku můžete podnikat jako OSVČ s vedlejší činn... Více

Na jaké dávky mám nárok před nástupem na PPM?

Dobrý den,pokud dojde k ukončení pracovního poměru ve zkušební době, máte do doby nástupu na mate... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Zrozence tohoto znamení čeká týden plný modrého nebe bez mráčků (tedy obrazně řečeno). Využijte toho, odhoďte nedůležité starosti a žijte naplno! Pokud do svých plánů navíc zahrnete milovaného člověka, vyhnete se potenciálním problémům, které...

Více